Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

nedeľa 29. januára 2012

Mušle na víne

Toto klasické jedlo možno nájsť v ponuke po celom pobreží Atlantiku, ale i v rôznych malebných prímorských reštaurácií. Jeho príprava  je veľmi jednoduchá, nezaberie viac ako 15 minút, pri  konzumácií nie je nutné rátať kalórie a chuť je naozaj jedinečná. Najdôležitejšími zásadami ale je, zohnať čo najčerstvejšie mušle (skoro hermeticky uzatvorené), poriadne ich vydrhnúť, aby nezostalo na škrupine ani zrnko piesku, alebo zelené „fúzy“ pri „pántoch“ a nedusiť plody mora viac, ako je nutné, lebo nadobudnú konzistenciu gumy.
Rozhodla som sa na posledný januárový víkend kúpiť k obedu čosi, čo prenesie naše myšlienky z chladného vnútrozemia do diaľav, kde možno levitovať s čajkami v prístave, sledovať príboje spenených vĺn na kostrbatých bralách, nechať sa maznať jódovým vlažným vánkom, prinášajúcim vôňu južanskej flóry rovno k prestretému stolu s miestnym vínom.
Ešte nikdy som nekupovala mušle vo vákuovom balení, ale riskla som to a oplatilo sa. Boli skoro rovnako kvalitné ako tie, ktoré sme si doviezli príležitostne čerstvé z chorvátskeho Maleho Stonu, kde je jedna z najväčších fariem na chov slávok (školjke).



 Pre 2 osoby:

1 kg slávok
50 g masla
1 červená cibuľa, alebo 2 šalotky
4 strúčiky cesnaku
2 dl bieleho polosladkého vína
1 bobkový list
čerstvá petržlenová vňať
šťava z citróna
šafran
soľ, mleté čierne korenie

Slávky som poriadne prepláchla v studenej vode a skontrolovala, či nie sú poškodené. V tomto prípade boli prvotriedne vyčistené, voňavé. Roztopila som maslo v hlbokej panvici, vsypala som na veľmi jemno nakrájanú cibuľu, nechala som ju smažiť do sklovita, pridala som jemne nasekaný cesnak a bobkový list. Keď cesnak uvoľnil vôňu, priliala som víno, prisypala šafran, korenie a trocha soli. Pod pokrievkou som nechala zredukovať tekutinu na polovicu a vsypala som mušle, opäť prikryla a nechala dusiť približne 3 minúty. Za ten čas sa pekne roztvorili, zhasla som plameň, prepasírovala som „šťavu“, preliala ňou mušle, posypala petržlenovou vňaťou a nechala ešte chvíľku prikryté, kým som nachystala chrumkavé hrianky, potreté maslom a iskrivé biele víno. Aspoň takto sme sa mohli preniesť niekoľko sto kilometrov, do teplejších prímorských oblastí a bolo to naozaj príjemné. 

A takto vyzerali tesne pred servírovaním.



pondelok 2. januára 2012

Torta di castagne pre moju mamu

Mama, ako sa hovorí, je len jedna a preto si zaslúži to najlepšie z najlepšieho za to všetko, čo pre nás všetkých robí - obetuje na oltár blaha svoj voľný čas, teplo svojich dlaní, láskavé slová a keďže zbožňuje gaštanové pyré, tak som sa rozhodla, že jej k narodeninám upečiem čisto gaštanovú tortu, čo v mojom ponímaní znamená, že aj korpus, aj plnka bola gaštanová. Veľmi som sa snažila ozdobiť ju tak trochu nezvyčajne so vzdaním holdu škole starších, napustila som ju aj ja svojou vďakou a úctou voči mojej Márií v nádeji, že aj moja dcéra ma jedného dňa takto milo prekvapí a namiesto toho, aby tortu kúpila, tak ju stvorí sama.

Korpus:
250 g gaštanového pyré
100 g masla
3 vajcia
150 g práškového cukru
0,5 bal. kypriaceho prášku
2 PL strúhanky
1 PL rumu

Rúru predhrejem na 180°C. Maslo izbovej teploty vymiešam s práškovým cukrom, po jednom pridám vajcia, rum, gaštanové pyré a nakoniec strúhanku s práškom do pečiva. Dôkladne premiešam a masu vylejem do tortovej formy vystlanej papierom na pečenie a vložím do vyhriatej rúry na 30 – 35 minút. Keď mám dojem, že je torta upečená, vyskúšam starý trik: pichnúť do stredu cesta špajdlu. Keď je čistá, korpus vyberiem.

Medziplát:
2 bielka
1 ČL kvalitného holandského kakaa
1 PL práškového cukru
1 PL plochá maizeny

Bielky vyšľahám na tuhý sneh, pridám cukor a šľahám, kým nebude pena lesklá, potom prisypem kakao a nakoniec maizenu. Cesto sa snažím rozliať na teflónový „papier“ na pečenie do veľkosti priemeru torty a na pár minút vsuniem do rúry. Každú minútu kontrolujem, aby cesto zostalo pružné a nepripieklo sa. Ihneď ako je tuhé a povrch je lesklý, vyberiem a nechám vychladnúť.

Náplň:
250 g gaštanového pyré
150 ml šľahačky
50 g cukru
2 PL rumu
štipka škorice

Na náplň vyšľahám šľahačku do tuha, pridám cukor, gaštanovým pyré, rum, ochutím škoricou a keď je náplň hustá, tak pridám trochou mlieka a vložím na chvíľu do chladničky.

Poleva - poter:
500 ml mascarpone
2 PL amareto
150 g práškového cukru
zopár kvapiek vanilkovej esencie
mletý koriander

Poter si urobím tak, že mascarpone vymiešam s cukrom, mandľovým likérom, esenciou a dochutím koriandrom. V prípade, že je príliš hustý, rozriedim trochou mlieka.

Ozdoba:
marcipánová masa (čierna)
kandované čerešne
cukrové korálky strieborné a zlaté.

Tak a teraz to všetko spojím do ucelenej formy nasledovne:
Korpus rozrežem na polovicu, pokvapkám amaretom, rovnomerne roztriem polovicu krému po celom povrchu, jemne snímem kakaovo-bielkový „film“ cesta (má tak cca 2 mm) a položím na krém. Naň roztriem druhú polovicu krému a prikryjem druhou polovicou korpusu. Celý povrch torty potom potriem krémom z mascarpone a masírujem, kým nebude všade ako tak hladký, aby poslúžil ako podklad na ozdobovanie. A po tomto úkone začne pracovať fantázia a tá riadi ruky nasledovne:
z čierneho marcipánu jemne ušúľam stopky, vyrežem ostrým nožíkom lístočky, kandované čerešne rozrežem do kríža tak, aby mi vznikli lupienky kvetov a pomocou pinzety s ostrým hrotom postupne kladiem ozdoby do tvarov podľa fantázie. Ajhľa, tu je tá moja, ktorá mi trvala niekoľko hodín.