Toto klasické jedlo možno nájsť v ponuke po celom pobreží Atlantiku, ale i v rôznych malebných prímorských reštaurácií. Jeho príprava je veľmi jednoduchá, nezaberie viac ako 15 minút, pri konzumácií nie je nutné rátať kalórie a chuť je naozaj jedinečná. Najdôležitejšími zásadami ale je, zohnať čo najčerstvejšie mušle (skoro hermeticky uzatvorené), poriadne ich vydrhnúť, aby nezostalo na škrupine ani zrnko piesku, alebo zelené „fúzy“ pri „pántoch“ a nedusiť plody mora viac, ako je nutné, lebo nadobudnú konzistenciu gumy.
Rozhodla som sa na posledný januárový víkend kúpiť k obedu čosi, čo prenesie naše myšlienky z chladného vnútrozemia do diaľav, kde možno levitovať s čajkami v prístave, sledovať príboje spenených vĺn na kostrbatých bralách, nechať sa maznať jódovým vlažným vánkom, prinášajúcim vôňu južanskej flóry rovno k prestretému stolu s miestnym vínom.
Ešte nikdy som nekupovala mušle vo vákuovom balení, ale riskla som to a oplatilo sa. Boli skoro rovnako kvalitné ako tie, ktoré sme si doviezli príležitostne čerstvé z chorvátskeho Maleho Stonu, kde je jedna z najväčších fariem na chov slávok (školjke).
Pre 2 osoby:
1 kg slávok
50 g masla
1 červená cibuľa, alebo 2 šalotky
4 strúčiky cesnaku
2 dl bieleho polosladkého vína
1 bobkový list
čerstvá petržlenová vňať
šťava z citróna
šafran
soľ, mleté čierne korenie
Slávky som poriadne prepláchla v studenej vode a skontrolovala, či nie sú poškodené. V tomto prípade boli prvotriedne vyčistené, voňavé. Roztopila som maslo v hlbokej panvici, vsypala som na veľmi jemno nakrájanú cibuľu, nechala som ju smažiť do sklovita, pridala som jemne nasekaný cesnak a bobkový list. Keď cesnak uvoľnil vôňu, priliala som víno, prisypala šafran, korenie a trocha soli. Pod pokrievkou som nechala zredukovať tekutinu na polovicu a vsypala som mušle, opäť prikryla a nechala dusiť približne 3 minúty. Za ten čas sa pekne roztvorili, zhasla som plameň, prepasírovala som „šťavu“, preliala ňou mušle, posypala petržlenovou vňaťou a nechala ešte chvíľku prikryté, kým som nachystala chrumkavé hrianky, potreté maslom a iskrivé biele víno. Aspoň takto sme sa mohli preniesť niekoľko sto kilometrov, do teplejších prímorských oblastí a bolo to naozaj príjemné.
A takto vyzerali tesne pred servírovaním. |