Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

sobota 8. februára 2014

Pomarančový džem – džemovanie po slovensky

1000 g pomarančov (čistá váha)
1 Gelfis 3:1 Dr. Oetker
300 g hnedého cukru
1 vrecko vanilkového cukru
šťava z 1/2 citróna
1 dl pomarančového džúsu, príp. vody


Najprv pomaranče ošúpem a odvážim. Potom plody rozoberiem na mesiačiky, z ktorých odstránim hrubšie žilky zo stredových okrajov, príp. kôstky a celú bielu časť kôry, ktorá by spôsobila horkú chuť džemu. Nakrájané mesiačiky pomarančov vložím do kastróla so širším dnom, prelejem šťavou z citróna, zasypem oboma druhmi cukru a varím 10 minút. Potom prilejem 1 dl vody, príp. pomarančového džúsu, ktorý  som zmiešala s Gelfixom – zdrojom pektínu na „rôsolenie“ a privediem do varu. Varím približne 3  minúty pri najvyššej teplote, teda aby hustá tekutina nežne bublotala a odstavím. Vezmem tyčový mixér a obsah rozmixujem.

Pripravím si čisté  fľaše na zaváranie  s viečkom na závit, naplním ich horúcim džemom po okraj, uzavriem na doraz a obrátim hore dnom na 10 minút, aby mi viečka na 100% chytili.  Tým pádom je výborný džem s typickou chuťou, bez zbytočných hodinových rozváraní dužiny a unikania vitamínov,  hotový a približne po týždni  ho možno použiť na domácu verziu crépe Suzette, ktorá sa u nás podávala bez pompézneho flambovania s Grand Marnier, keďže sa palacinky dojedli, kým sa posledná upiekla. Je to naozaj iný level chute, ako je tá, s tými klasickými chuťami ovocia, na ktoré sme zvyknutí.
Pozn.: V anglickej verzií prípravy sa do džemu dávajú aj jemne nakrájané šupky (iba oranžová čas, dôkladne obratá od vnútornej bielej kôrky a kefkou riadne vyčistená pod tečúcou vodou) z pomaranča, no ja dávam prednosť sladkastej chuti pred horkastejšou a dosť by mi vadili tie kúsky šupiek v tom džeme.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára