Ak Vás lákajú lahodné chute, ktoré len ťažko opísať, tak toto je ten správny typ. Keďže som mala česť ochutnať túto lahôdku s vyváženou chuťou priamo v jednej z hotelových reštaurácií v naxoskom zálive neďaleko Taorminy, chcem sa s Vami o ňu podeliť, lebo s dezertom ako takým by som sa iba ťažko delila. Veď to poznáte, keď chcete psovi vziať kosť, tak....mmmôže dôjsť k úrazu.
Cesto:
6 vajec
180 g cukru
100 g polohrubej múky
100 g olúpaných jemne zomletých mandlí
nastrúhaná citrónová a pomarančová kôra podľa chuti
maslo a múka na formu
Sirup:
1 dl vody
1 PL cukru
2 PL Marsaly, príp. Grand Marnier
Náplň:
500 g ricotta
(ako náhradu môžete použiť jemný tvaroh strihnutý s lučinou 1:1)
250 ml šľahačkovej smotany
120 g medu
štipka škorice (pôvodne aj klinčeka – hrebíček, ale mne to tam nesadlo)
po 1 PL kandovaného ovocia nasekané na malé kúsky: cedrát, ananás, pomaranč, čerešňa (taliani dávajú aj tekvicu na pečenie)
1 PL čokoládových vločiek
Pôvodná pokrývka:
150 g práškový cukor
1 bielok
150 g marcipánovej masy
1 ČL pistáciovej pasty
citrónová šťava
Moja pokrývka:
200 ml šľahačková smotana
1 ČL vanilková esencia
1 PL amaretto
100 g práškový cukor
štipka zelenej potravinovej farby
100 g strúhaná marcipánová masa
Piškótové cesto si pripravím tak, že vajcia izbovej teploty vyšľahám s cukrom a so štipkou soli do bielej peny. Totiž čím dlhšie sa žĺtky s cukrom šľahajú, tým je múčnik stráviteľnejší a nadýchanejší. Pridám preosiatu múku, mandle s aromatickou kôrou citrusov a pomalým obracaním premiešam. Formu buď vytriem maslom a vysypem múkou, alebo vysteliem papierom na pečenie a vylejem do neho cesto. Pečiem približne 10 minút pri 180°C. Odporúčam sledovať farbu a pri finiši špajdlou vyskúšať vpichom do stredu prepečenosť, ale to už určite viete, veď piškótový taxis má asi každý prekonaný.
Sirup na zvlčenie cesta si pripravím tak, že zmiešam všetky ingrediencie, chvíľu povarím, odstavím a nechám vychladnúť.
Náplň si pripravím tak, že ricottu prepasírujem cez sito, zamiešam do nej med (ja som dala agátový), kandované ovocie namočené v alkohole (pôvodne v maraschine, alebo pomarančovom likéry) cca hodinu, čokoládové vločky, alebo ak ich nemám doma, tak nalámané kúsky čokolády (tie menšie odstránim, aby nezafarbili krém) a mletú škoricu. Nakoniec jemne vmiešam vyšľahanú šľahačku.
Rozrežem vychladnutý korpus piškótového cesta na 2 -3 diely. Prvý plát ako dno, pokropíme sirupom, rozotriem rovnomerne plnku, položím na ňu druhý plát cesta, opäť pokropím a zvyšok plnky rozotriem, položím na ňu tretí plát a zvlhčím sirupom. Prikryjem fóliou a tortu nechám v chladničke uležať minimálne 10 hodín, ja som ju tam nechala jeden deň.
Pôvodnú pokrývku si môžete pripravť tak, že do vyšľahaného tuhého bielku pridáte cukor, marcipán zmiešaný s pistáciovou pastou a citrónovou šťavou a spracujete do hustoty, vhodnej na roztieranie.
Moju pokrývku som urobila tak, že som do tuha vyšľahala šľahačku s potravinovým farbivom, pridala som cukor a nakoniec amareto a vanilkovú esenciu. Na chvíľku som ju dala do chladničky a potom potrela celý povrch torty.
Dobre odleženú tortu vyberiem, stiahnem fóliu a natriem pokrývkou. Dozdobím kandovaným ovocím a inými dobrotami podľa fantázie. Ja som ju ozdobila višňami naloženými v alkohole, strúhaným marcipánom, lístkami medovky, jemne poprášila kakaom a bok som vyložila kúskami kandovanej pomarančovej kôry.
Najdrahšia cassata je celá potiahnutá marcipán a postupuje sa tak, že 400 g marcipánovej masy sa vyvaľká na hrúbku 1 – 2 cm, vystelie sa ním guľatá forma, jemne potretá mandľovým olejom, vytrie sa zvnútra tekutou horkou čokoládou a začnú sa lepiť do kruhu pláty (príp. trojuholníky) piškótového cesta, pokvapkajú sa sirupom, nanesie sa plnka a postupuje sa rovnako až kým nevysteliem dno formy piškótovým cestom. Potom zatiahnem fóliou, dám do chladničky a keď príde čas, tak ju vyberiem, vyklopím, ozdobím a úžasná cassata je na svete.
Všetka tá krása a srdečnosť tejto oblasti Talianska sa sústreďuje do poetickej chuti tohto lahodného, sviežeho zákusku, ktorého ideálnym partnerom je čierne presso.
Tip:
Ak nemáte po ruke kandovanú pomarančovú a citrónovú kôru, tak kolieska pomaranča som varila v cukrovom sirupe pomaličky a tak dlho, kým kôra nezmäkla. Po vychladnutí som ju narezala na drobno a bolo.
Pozn.
Cedrát priniesla do Talianska židovská komunita a dodnes si toto ovocie, ktoré sa konfituje, chodia vyberať záujemcovia z celého sveta najmä do Santa Maria del Cedro v Kalábrii. Toto ovocie má nezanedbateľné liečivé účinky (proti voľným radikálom, onkologickým ochoreniam, diabetes) a má aj bieliace účinky na zuby.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára