Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

sobota 22. marca 2014

Čokoládovo-pistáciová šachovnicová torta

Korpus čokoládový

6 vajec
120 g masla
140 g hnedého cukru
1 vrecko vanilkového cukru
140 g kvalitnej čokolády
1 PL kakaa
130 g polohrubej múky
1 ČL kypriaceho prášku
štipka soli

Čokoládu nalámem na malé kúsky, rozpustím vo vodnom kúpeli a trochu prisolím. Maslo izbovej teploty vymiešam s hnedým cukrom.  Oddelím žĺtka od bielkov a žĺtka vlejem do maslového krému, dôkladne vyšľahám a postupne prilievam tekutú čokoládu. Z bielkov vyšľahám tuhý sneh, do ktorého pridám vanilkový cukor a šľahám, kým sa netvoria špice. Tretinu zo snehu vmiešam do čokoládovej tekutiny, zvyšok premiešam s preosiatou múkou zmiešanou s kypriacim práškom a obe hmoty zľahka spojím do cesta, ktoré vylejem do tortovej formy (priemer 20 cm)  vystlanej papierom na pečenie a okraje potreté maslom. Formu vsuniem do vyhriatej rúry na 180°C a pečiem cca 40 – 50 minút.

Ja som po 30 minútach formu prikryla silikónovým papierom na pečenie, aby sa vrch náhodou nepripiekol viac, ako by mal. Ešte skúška vpichnutím špajdle do stredu a korpus vyberiem, uvoľním okraj a tortu prevrátim hore dnom na silikónový papier na pečenie, aby sa pekne vyrovnal, kým je horúci a jemne stiahnem z dna papier na pečenie. V takej pozícií nechám vychladnúť.

Korpus pistáciový

5 vajec
100 g hladkej múky
1 vrecko pistáciového pudingu (Dr. Oetker)
1 PL pistáciovej pasty
150 g hnedého cukru
1 ČL kypriaceho prášku
0,5 dl oleja
1 PL ružovej vody
trošku zelenej potravinovej farby
štipka soli

Potravinovú farbu rozmiešam vo vode a odložím. 
Oddelím žĺtka od bielkov a žĺtka vyšľahám s cukrom do bielej peny, postupne prilievam olej, pridám pistáciovú pastu a farebnú rúžovú vodu. Múku zmiešanú s pudingom a kypriacim práškom, preosejem do žĺtkového krému a dôkladne zašľahám.  Z bielkov a soli vyšľahám tuhý sneh a jemne vmiešam do cesta, ktoré vylejem do guľatej formy, vystlanej papierom na pečenie a vsuniem do rozpálenej rúry na 160°C a upečiem do ružova. Cesto kontrolujem každú chvíľu a vyskúšam vpich špajdlou. Keď je čistá, hotový korpus vyberiem a postupujem rovnako ako pri čokoládovom ceste. 

Marhuľový krém

250 ml mlieka
1 vrecko pudingu extra vanilkového (Dr. Oetker)
1 vrecko vanilkového cukru
1 fľaštička marhuľového lekváru (veľkosť detskej výživy)
100 g masla
1 - 2 PL Amaretta  
50 g marcipánu

Z mlieka, cukru a pudingového prášku uvarím puding. Kým je teplý, zašľahám do neho maslo, v mojom prípade domáci pasírovaný marhuľový lekvár a 2 PL mandľového likéru, aby mal lepší šmrnc. Keď krém vychladol, nastrúhala som do neho môj domáci marcipán, ale rovnako dobrý bude aj ten kupovaný.

Čokoládový krém

250 ml smotany na šľahanie
100 ml plnotučného mlieka
2 KL maizeny
100 g hnedého cukru
250 g čokolády
50 g masla
trošku jemne mletého kardamómu

Čokoládu nalámem na veľmi malé kúsky. Smotanu s cukrom a kardamómom zahrejem, kým sa cukor neroztopí.  V mlieku rozmiešam maizenu a za stáleho miešania na miernom ohni postupne vlejem do smotany. Keď je tekutina sametovo hustá, odstavím ju, nechám chvíľku chladnúť, vsypem do nej nalámanú čokoládu a nechám ju úplne roztopiť. Nakoniec primiešam maslo a odložím na pár hodín do chladničky.

Nakoniec dôkladne vyšľahám a krém je pripravený na poťah. Tento krém som robila po prvý raz, trochu som si ho upravila oproti pôvodnému, na ktorý som naďabila na stránkach „povvi“ , kde sa dá nájsť pod názvom Rogerov čokoládový krém. V každom prípade splnil moje očakávania na plnej čiare a čo je veľmi dôležité, veľmi dobre sa nanášal na korpus a dobre držal, nehovoriac o jeho lahodnej chuti, mmmm, ešte teraz ho cítim na jazyku, ale späť k príprave.

Okrem toho

2 PL Amaretta
50 g horkej čokolády
trochu práškového cukru
tematické ozdoby  

Tak a teraz začína operácia šachovnica:

Najprv som si pripravila kruhovú šablónu o veľkosti priemeru tortovej formy  ktorú som použila a šablónu z papiera som rozdelila na kruhy o šírke 2 cm a postupne strihala.

Oba korpusy som si rozrezala horizontálne na polovicu a z každého som podľa šablóny vyrezala 2 cm široké kruhy smerom k stredu. Potom som začala skladať prvú vrstvu na striedačku čokoládový kruh, do neho menší pistáciový, opäť čokoládový, pistáciový až som mala korpus kompletný. Celý povrch som natrela marhuľovým krémom a začala som nalepovať ďalšiu vrstvu kruhov, tentoraz som začala pistáciovým okrajom, potom prišiel na rad čokoládový, pistáciový, atď., opäť krém, ďalšia vrstva prstencov z cesta, až tá posledná štvrtá, ktorej povrch som už nenatrela krémom, ale iba poliala Amarettom a odložila do chladničky na noc stuhnúť.

Ráno som poskladaný korpus vybrala z chladničky spolu s čokoládový krémom, ktorým som ho najprv hrubo natrela a potom hladkala, masírovala, kým nebol rovnomerne rozotrený po okrajoch a celom povrchu torty. Opäť som odložila tortu do chladničky na hodinu, vybrala a posypala hoblinami čokolády. Tesne pred servírovaním som povrch jemne poprášila práškovým cukrom, aby hobliny krajšie vyzerali, napichala som do povrchu patričné písmenká namiesto číslice 50, ktorá mala obdarovanej pripomenúť dôvod jej oslavy a môjho daru. Myslím, že obligátne Happy birthday (slovenský text som nezohnala!) znel miernejšie v prípade ženského pokolenia, ktoré ťažšie znáša príchod tohto veku, ktorému ale nikto z nás neujde J

Nech Ti zdravie a ten entuziazmus s úsmevom vydrží ďalších 50 rokov!!!


Po otvorení sa podarilo odfotiť na rýchlo aspoň TOTO. Hneď nato som dostala objednávku na ďalšiu takúto fešandu, napriek tomu, že bola čapatá, ako moja prvotina, ale snáď tá ďalšia už bude lepšia, najmä výzorovo, lebo chuť bola vraj fantastická.

sobota 15. marca 2014

Makovo-slivkový koláč na ugrof(aj)ínsky spôsob

150 g mletého maku
150 g hnedého cukru
200 g miešanej múky (100 g špaldová hladká+100 g polohrubá)
1 ČL kypriaceho prášku
1 vrecko vanilkového pudingu Dr. Oetker
250 ml Acidka
1 vajce
50 g masla
1 vrecko škoricového cukru
štipku mletého koriandra a soli
za menšiu hrsť strúhanky
 
1 fľaša zaváraných sliviek,
 v lete 500 g vykôstkovaných čerstvých sliviek alebo iného sezónneho ovocia
cukrová poleva

Rúru zapnem na 190°C, aby sa patrične zahriala. Maslo izbovej teploty vyšľahám s cukrom a vajcom do peny, prilejem acidko, primiešam mak a postupne vsypem múku zmiešanú s pudingovým práškom, kypriacim práškom, korením a trochou soli, dôkladne vyšľahám a cesto vylejem do formy vystlanej papierom na pečenie. Povrch posypem strúhankou a rovnomerne poukladám odkvapkané ovocie, v mojom prípade slivky a vsuniem do rúry piecť približne 30 minút.

Medzi tým si pripravím cukrovú polevu, namiesto vody som riedila práškový cukor s rumom a ešte horúci koláč som ňou bohato poliala.

Jemne vlažný koláč som nakrájala a servírovala. Ľudkovia boží, to vám bola aróma a chuť, proste čosi fantastické. A čo je interesantné, že jeho šťavnatosť a mäkkosť si zachová aj na druhý deň a možno že aj o dva dni, ale toho sa nedožil. Zatiaľ ani ja zvečnenia na tieto stránky, ale určite dodatočne doplním...

Viem si túto formáciu predstaviť aj s višňami alebo iným pikantným ovocím.