Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

sobota 31. mája 2014

Malinovo-vanilková torta k narodeninám

Korpus

5 vajec
150 g krupicového cukru
5 PL teplej vody
100 g hladkej múky extra špeciál 00
50 g extra vanilkového pudingu na varenie Dr. Oetker
2 vrecká vanilkového cukru
1 ČL kypriaceho prášku

Malinový krém
 
300 ml plnotučného mlieka
2 PL krupicového cukru
1 vrecko malinového pudingu na varenie Dr. Oetker
50 g 82% masla
250 g malín
1 PL likéru casis

Mascarpone krém

250 ml mascarpone
250 ml smotany na šľahanie
100 g práškového cukru
1 vrecko vanilkového cukru
1/2 vrecka vanilkového pudingu bez varenia Dr. Oetker
1 PL likéru amaretto
1 PL likéru casis
 
Okrem toho:

100 g čerstvých malín
Cukrové ozdoby
30 – 50 g strúhaného marcipánu
Čokoládové bôby
Jemný práškový cukor

Žltky som oddelila od bielkov. Bielka som vyšľahala v mise do tuhého snehu a postupne som k nemu prisypala polovicu množstva cukru a zatiaľ šľahala, kým som nedostala lesklú hmotu, ktorá robila špičky.

Zvyšok cukru som vsypala k žĺtkom, vlyžičkovala teplú vodu a vyšľahala som to do bielej peny. Potom som do žĺtkového krému preosiala múku s kypriacim práškom, pudingový prášok a dôkladne vyšľahala. Nakoniec som jemne primiešala bielkovú hmotu, cesto som vyliala do vymastenej a múkou vysypanej tortovej formy a vsunula do rúry predhriatej na 170°C a piekla cca 30 minút (odporúčam skúšobne vpichnúť špajdlu do stredu a keď je suchá, cesto je ferdig). Ak dodržíte tento postup, cesto sa pekne nadvihne.

Tip:
Ak by sa cesto príliš vydulo, tak vezmem teflónový papier na pečenie, položím ho na plech, preklopím ešte horúci korpus na neho dolu hlavou a v takej polohe nechám vychladnúť. Týmto trikom dosiahnem pekný rovný povrch torty a ukážkovo bude na ňom držať krém i ozdoby.
Pokým bude korpus súci na plnenie, pripravím si krémy:

Na malinový krém si najprv uvarím z prvých troch ingrediencií hustý puding a do ešte vlažnej masy zašľahám maslo a maliny, ktoré môžu byť aj mrazené a nechám úplne vychladnúť.
Mascarpone krém je jednoduchý: smotanu na šľahanie vyšľahám do tuhej peny, mascarpone vyšľahám so zvyšnými ingredienciami a nakoniec jemne všľahám tuhú šľahačku. Krém odložím do chladničky, aby lepšie držal.
Finalizácia torty:

Úplne vychladnutý korpus (ja som ho nechala v chladničke zabalený vo fólií cez noc) rozrežem ostrým, dlhým nožom na tri časti. Vychladnutý malinový krém ešte raz prešľahám a polovicu natriem na spodný plát, prikryjem druhým plátom, na ktorý rovnomerne rozotriem druhú polovicu malinového krému, zakryjem posledným plátom a z okraja torty zotriem zvyšky krémov, aby mi nezafarbila bledý krém z mascarpone a po vrstvách ho nanášam a usilovne masírujem, aby bol všade pekný rovný. Potom ozdobím malinami, strúhaným marcipánom, ozdobami a tesne pred podávaním jemne posypem práškovým cukrom, z ktorého sa bude celá trblietať.  Odložím na hodinku, dve do chladničky, aby sa chute spojili.

Hotová krása pozemská, tá malinová vôňa, rúžová farba v kombinácií s vanilkovo žltou, mmmmm. Mimochodom zožala pre mňa nečakaný úspech a nestačila som sa čudovať, že sa mi ušiel iba kúsok, ktorý sa zmestí na malú vidličku. Hrozné!
A toto je rovnaká verzia receptu malinovej torty,  len posypanej strúhanou bielou čokoládou, ktorú som pripravila pri príležitosti prijatia poslednej členky do nášho klubu .....ničok. S darčekom bola spokojná a to je najdôležitejšie :-).  Ale tentoraz sa mi ušiel spravodlivý kus, tak som mohla cvakať.
 

sobota 24. mája 2014

Karamelový krém - hustý


300 g hnedého cukru
250 ml smotany na šľahanie
100 ml vody
100 g masla

Cukor vsypem do kastróla a na miernom plameni nechám skaramelizovať. Potom ho na chvíľku odstavím a tenkým prúdom prilejem vodu tak, aby karamel príliš neprskal, len bubľotal, lebo v tejto fáze býva mimoriadne nebezpečný, takže si dávajte pozor. Potom vlejem celú smotanu, postavím opäť na mierny plameň a varím, pokým sa kusy karamelu úplne neroztopia a samozrejme usilovne miešam. Keď je tekutina úplne hladká, stiahnem z ohňa, nechám trochu vychladnúť a do vlažnej tekutiny pridám maslo, dôkladne vymiešam, vylejem do sklenenej nádoby, nechám úplne vychladnúť, riadne uzavriem a odložím do chladničky, kde takto vydrží aj niekoľko týždňov.

Tento recept je oveľa lepší, ako ten, ktorý som doteraz používala a ktorý mám aj medzi receptami, pretože je oveľa hustejší, má krajšiu farbu a nie je tak kalorický. Treba ho však oveľa dlhšie variť.