Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

sobota 30. júna 2012

Torta Russa di Verona

1 balenie lístkového cesta (500 g)

Plnka:
150 g Amarettini
100 g mandlí
50 g kvalitnej čokolády
3 vajcia
150 g hladkej múky
150 g krupicového cukru
150 g masla
1 ČL sódy bicarbony (príp. ½ balíčka kypriaceho prášku)
1 vanilkový cukor
kôra z citróna a pomaranča
3 PL likéru Amaretto
1 PL mlieka, príp. smotany
štipka soli

Príprava plnky:
Olúpané mandle opražím na miernom plameni a suchej panvici niekoľko minút, aby pustili svoju úžasnú arómu, potom ich nechám trošku vyhladnúť a s jednou lyžicou krupicového cukru pomeliem v mixéri na jemno. Zapnem rúru na 180°C.
Amarettini - mandľové pusinky tiež rozdrvím spolu s čokoládou. V miske vymiešam celé vajcia s cukrom, vanilkovým cukrom do peny, prilejem rozpustené, ochladené maslo, na jemno nastrúhanú citrónovú a pomarančovú kôru a likér. Potom vmiešam sypkú zmes zloženú z múky, jedlej sódy a štipky soli. Nakoniec pridám mleté mandle, drvené pusinky, čokoládu a poriadne premiešam.
Rozvaľkám lístkové cesto, vysteliem ním tortovú formu (24 cm?), do ktorej som vložila papier na pečenie, okraje preložím cez okraj formy smerom von a vlejem do neho plnku, okraje poohýbam späť cez plnku, aby to vyzeralo rustikálne, ozdobím celými mandľami a vsuniem do vyhriatej rúry. Po 10-tich minútach som vrch prikryla teflónovým papierom na pečenie a piekla ďalších 45 minút. Je potrebné vyskúšať špáradlom (pichnúť do stredu), či je už upečený. Ak nie, tak ešte 10 minút piecť a vypnúť rúru.

Amarettini:
2 bielka
100 g krupicového cukru
200 g jemne mleté mandle (pôvodne sa robí s mandľami v šupke v pomere 1:1)
1 PL mandľovej esencie

Príprava amarettini:

Mandľovú múčku zmiešam s cukrom a esenciou. Bielka vyšľahám do tuhej peny, za stáleho miešania pridávam po lyžiciach mandľovú zmes. Z hladkej masy naberám množstvo o veľkosti orecha a pomocou dvoch čajových lyžičiek ukladám na plech vystlaný papierom na pečenie a vsuniem do rúry vyhriatej na 140°C piecť cca 35 – 45 minút. Vyberiem a nechám vychladnúť.

Typ:

Náhrada lístkového cesta:
150 g polohrubej múky
150 g jemného tvarohu
100 g masla

Všetky ingrediencie spracujem na hladké cesto, zabalím do potravinovej fólie v odložím do chladnej komory na hodinku, dve. Potom roztlačím cesto po celom obvode tortovej formy tak, aby pretŕčalo cez okraje formy, vylejem do neho plnku, okraje zahnem smerom k stredu a pečiem pri 175°C cca 40 minút.

nedeľa 3. júna 2012

Tvarohovo-čerešňovo-nutelový koláč

1 štandardné balenie lístkového cesta

250 g jemného tvarohu
70 g medu
50 ml oleja
200 ml mlieka
1 puding kokosovej príchute
1 PL krupice
2 PL krupicového cukru
2 rozdelené vajcia
zopár kvapiek mandľovej esencie
30 g práškového cukru

čerstvé vykôstkované čerešne
zopár lyžíc nutelly

Lístkové cesto vyvaľkám a prenesiem do formy, príp. na plech vystlaný papierom na pečenie tak, aby boli okraje vyhrnuté k okraju, lebo plnka bude dosť tekutá. Vykôstkujem práve natrhané a umyté čerešne. Zapnem rúru na 200°C.
Plnku si pripravím tak, že zmiešam tvaroh (ja som použila vaničkový odtučnený 0,5%) s medom, mliekom, olejom, 2 žĺtkami, pudingom, krupicou, 2 PL krupicového cukru, mandľovou esenciou a vylejem na lístkové cesto. Vyložím takým množstvom čerešní, aby sa ušlo všade, aj k okraju. Medzi ne potom „nakvapkám“ nutellu a vsuniem do rúry na 25 – 30 minút.
Medzi tým vyšľahám z 2 bielkov a štipky soli tuhý sneh, pridám cukor a 5 minút pred dokončením rozotriem na celý povrch koláča, vsuniem späť do rúry a počkám, kým sneh zozlatne.

Je to svieži, ľahký, šťavnatý koláč, ktorého príprava nezaberie veľa času. V mierne vlažnom stave pripomína skupinku chutí a uvoľňuje vône prichádzajúceho leta a pohody na terase alebo niekde v prírode na deke pri podávaní poobednej kávy.

sobota 2. júna 2012

Queijadas de Sintra

Cesto:

120 g múky
70 g masla
trocha vody (podľa potreby)
štipku soli

Plnka:

250 g mäkkého tvarohového syra (príp. mascarpone)
2 vaječné žĺtky
200 g cukru
15 g múky alebo maizeny
50 g kokosovej múčky
50 g mletých mandlí
štipku škorice

Múku so soľou miesim s maslom izbovej teploty zatiaľ, kým nedosiahnem masu podobnú maslovému cestu. Pridám len toľko vody, aby sa vytvorilo mäkké cesto a nedrobilo sa.  Potom ho nechám zabalené v mikroténovom vrecku hodinku v komore, alebo na chladnom mieste (nie v chladničke, lebo veľmi stuhne). Potom si ho rozdelím na niekoľko častí, by sa s ním lepšie pracovalo, jednu guľku vložím medzi dve vrstvy potravinárskej fólie, vyvaľkám na veľmi tenko a vykrojím z neho pomocou šálky kolieska o priemere, aký potrebujem na vystlanie silikónových muffinových formičiek. Následne urobím štyri asi 1 cm rezy vzdialené od seba symetricky o 90 stupňov a prehnem ich tak, aby sa vytvoril košíček. Ten potom ešte prstami roztlačím vo formičke, aby boli okraje vyššie.

Pravdu povediac, nerátala som s tým, že sa s cestom bude pracovať tak ťažko, ale vďaka kuchynským pomôckam to išlo oveľa ľahšie a výsledok bol uspokojivý.

Plnku som si urobila tak, že som vymiešala žĺtky s cukrom do biela, pridala som mascarpone, potom múku, kokos, pomleté mandle a škoricu. Poriadne som to všetko zmixovala.
P.S.: Ak pracujete s tvarohom, je potrebné ho cez sitko prepasírovať, aby bol čo najkrémovejší, bez hrudiek.


Rozdelila som ju do košíčkov tak, by nepretekala keď sa v rúre trochu nadvihne. V tomto boli opäť nápomocné formičky na muffiny, lebo zachytili plnku, ktorá sa chystala vytiecť. Vrch som ozdobila zvyšným cestom a vsunula do rúry vyhriatej na 200°C do zlata, teda približne 15 minút. Z formy vyklápam až po vychladnutí, lebo sú veľmi krehké, dokonca až tak, že sa na jazyku doslova rozplývajú. Z uvedeného množstva sa mi podarilo vyformovať 16 košíčkov a množstvo plnky vystačilo na chlp presne.

V chlade prikryté igelitom, vydržia tieto portugalské syrové koláčiky z mesta Sintra čerstvé aj niekoľko dní.