Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

sobota 20. októbra 2012

Monkey bubble bread – Opičí chlieb

Áno, dobre čítate, reč je o opičom chlebe, alebo skôr koláči, ktorý dostal pomenovanie podľa jeho vzhľadu. Podobá sa totiž na opičí mozog, či na štruktúru vždyzeleného stromu Araucaria araucana (ľudovo opičí strom alebo inak strom z opičích chvostov), rastúceho do výšky 40 metrov. Pôvodným domovom tohto stromu je centrálna časť juhu Čile, západná Argentína a južná Brazília. Araucaria araucana je najvytrvalejší druh ihličnanu rodu Araucaria. Dožíva sa úctyhodného veku a preto je niekedy popisovaný ako žijúca fosília. Je tu ešte jedna možnosť pôvodu, a to podobnosť so štruktúrou buničiny ovocia, ktoré sa získava zo stromu Baobab. V každom prípade sa prvý recept na opičí chlieb objavil v ženskom kuchárskom časopise v roku 1950.

Tento sladký chlieb sa podáva v USA najmä na raňajky a je obľúbený najmä u detí, lebo si z neho môžu vytrhávať pravidelné guľky a hneď ich vkladať do úst. Snáď to bude sladká zábava.

 
Na cesto
500 g hladkej múky
1/2 ČL soli
1 PL hnedého cukru
300 ml mlieka
1 vajce
25 g čerstvého droždia (príp. vrecko sušeného droždia)
30 g masla
1 ČL strúhaná kôra z citróna

 
Na obaľovanie
 
200 g hnedého cukru
200 g masla
1 /12 ČL mletej škorice
1 balíček vanilkového cukru (najlepšie Bourbon)

 
Vo vlažnom mlieku nechám roztopiť maslo a cukor. Potom pridám vajce a vyšľahám. Do misy preosejem múku zmiešanú so soľou, citrónovou kôrou a v strede urobím jamku. Do nej vlejem mliečnu tekutinu a rozdrobím do nej droždie. Chvíľku nechám postáť a miesim dovtedy, pokým nedostanem lesklé a hladké cesto, ktoré sa oddeľuje od stien misy a samozrejme od ruky. Vyformujem guľu, poprášim múkou, prikryjem utierkou a uložím na teplé miesto kysnúť tak zo 2 – 3 hodiny.
 
Keď zdvojnásobí svoj objem, položím cesto na pracovnú dosku a rozdelím ho na 4 časti. Z každej ušúľam valec  hrubý ako klobáska, nakrájam na kúsky o veľkosti vlašského orecha a sformujem do guliek.
Každú guľku namočím do roztopeného masla, obalím v cukre zmiešanom s mletou škoricou a vkladám tesne vedľa seba do formy na bábovku, ale iba do 2/3 jej výšky. Ja som každé poschodie ešte posypala jemne mletými mandľami. Nakoniec vmiešam do zvýšeného masla cukrovú škoricu a polejem ním guľky vo forme, ktorú prikryjem a nechám cesto ešte oddychovať hodinu. Medzi tým predhrejem rúru na 180°C a formu do nej vsuniem približne na 40 minút. Vyberiem a nechám ešte zopár minút vo forme chladnúť a potom koláč vyklopím. Celý povrch cesta, ktoré je mäkké a vláčne, má byť lepkavý a lesklý. Nakoniec sa môže chlieb posypať nalámanými praženými orechmi či mandľami.
Tak ochutnajme kúsok skaramelizovaného amerického rána s esenciou slobody a neuveriteľných možností. Apropo, ešte to platí?!

štvrtok 18. októbra 2012

Brownies s mascarpone

Ošiaľ v Centrále!

Všetci, čo majú radi horúce novinky a radi sa pochvália s hrdo privretými očami, že boli prví v ..... sa vytešovali, že sa konečne opäť môžu vrhnúť na obchodmi preplnenú budovu a skoro ju aj prevrhnúť, lebo čo by asi Slovák neurobil pre nejakú tú zľavičku, alebo výhodu?! Je až neuveriteľné, ako ľahko dokážu títo (pod kožou) dravci, stratiť väčšinu znakov toho, čo sa označuje vo vyspelej spoločnosti ako ľudské, ale čo sa už dá robiť, len ich poľutovať spoza čisto prestretého stola, ozdobeného kvetmi a v jeho CENTRÁL-nej časti sa vypínal dezertný tanier s voňavý a šťavnatým čokoládovým koláčom, zvaným medzinárodne brownies so šálkou čerstvej, silnej kávy.....

Cesto:

120 g mliečnej čokolády
100 g 82% masla
2 PL kvalitného kakaa
3 vajcia
80 g hnedého cukru
0,5 dl mlieka
50 g múky
50 g strúhanky
50 g jemne mletých mandlí
1 ČL kypriaceho prášku

Krém:

250 g mascarpone
1 vajce
50 g krupicového cukru
pár kvapiek mandľovej esencie
trochu mlieka na rozriedenie

Rúru predhrejem na 180°C. Maslo nakrájam na kocky a roztopím, pridám nalámanú čokoládu, kakaový prášok, cukor, mlieko a vymiešam do krémova. Vajcia rozklepnem a rozdelím žĺtka od bielkov, pričom žĺtky vmiešam do čokoládovej hmoty a z bielkov ušľahám tuhý sneh. Do čoko krému vsypem postupne múku, strúhanku, orechy, opäť vymiešam do krému a nakoniec opatrne primiešam sneh z bielkov.

Potom mascarpone dôkladne zmiešam so všetkými ingredienciami, aby som dostala roztierateľný, hladký krém.

Okrúhlu formu vysteliem papierom na pečenie, vylejem do nej dve tretiny čokoládového cesta, krém lyžicou rovnomerne porozkladám po povrchu tak, aby nezačal klesať do cesta a rovnomerne rozotriem po celej ploche. Potom zvyšok čokoládovej masy opatrne rozotriem na krém a špajdlou urobím mramorovanie medzi zvyšným cestom a krémom a vsuniem do vyhriatej rúry na 25 minút, vyberiem a nechám vychladnúť.

Servírujem s domácim karamelovým krémom (samostatne zverejnený – pozn.red.). Chcela by som touto cestou upozorniť na to, že už pri prvom súste zabudnete na všetky super akcie v novootvorenom obchodnom centre Centrál a sústredíte sa na chuť každučkého čokoládovo-krémového obláčika, ktorý si dopravíte na jazyk. Do ščokoládovania, milé sladkoúste devy.

sobota 6. októbra 2012

Pité

Na tento jednoduchý starodávny, klasický, či nazvem ho tradičný koláč, ktorý sa dá plniť naozaj všemožným ovocím, som vyskúšala viacero receptov, mnohé sa akosi drobili,  ale tento ugrofínsky domáci, doslova sa roztápajúci na jazyku, je najfajnovejší, aký sme okoštovali. Tak pozrime sa na to, ako nato:
Cesto:
250 g múky
          (môže byť pomer 1:1 hladká a polohrubá, alebo polohrubá a jemná  celozrnná)
1 ČL kypriaceho prášku
štipka soli
1 žĺtok
130 g masla
1 dl kyslej smotany
2 PL krupicového cukr

Plnka:
600 g ovocia (ja som použila v prvom prípade čerstvé slivky a potom zavárané višne)
½ balíčku vanilkového pudingu na varenie
1 balíček vanilkového cukru
1 ČL mletej škorice
krupicový cukor podľa chuti (cca 50 g)

bielok na potieranie

Cesto si pripravím tak, že najprv v miske do masla izbovej teploty primiešam cukor, žĺtok, smotanu, postupne vsypem múku zmiešanú s kypriacim práškom a trochou soli, poriadne vymiesim rukou. Cesto rozdelím na dve časti, vložím do igelitu a nechám v chladničke hodinu, dve, kým nestuhne (je totiž trochu mľandravé) a nespoja sa všetky ingrediencie. Ja som ho nechala cez noc a hodinu pred spracovaním som ho vybrala.

Na slivkovú plnku som slivky umyla, vykôstkovala, nakrájala na väčšie kúsky a postavila v menšom hrnci s cukrom na mierny oheň variť. V ½ dl vody som rozmiešala pudingový prášok a keď slivky pustili šťavu,  vliala som tekutinu do hrnca a varila som do zhustnutia. Po odstavení som dochutila slivky cukrom,  škoricou a nechala masu vychladnúť. Ak by nebola dostatočne hustá, treba priliať ešte trochu tekutiny zmiešanej s trochou pudingového prášku a povariť.
Na višňovú plnku som zavárané višne scedila a v 2 dl šťavy som rozmiešala pudingový prášok s cukrom a priamo som uvarila zo šťavy hustý krém, do ktorého som dodatočne vmiešala višne, dochutila škoricou a nechala vychladnúť.

Z polotuhého cesta som rozvaľkala dva kruhy, jedným som vystlala veľkú okrúhlu formu vystlanú papierom na pečenie tak, aby presahovala okraj formy, rovnomerne som do nej rozotrela vychladnutú plnku a prikryla druhým cestom.

Veľmi dobrým pomocníkom mi bol teflónový papier na pečenie, ktorý som trochu pomúčnila a rozvaľkané cesto som  z neho už iba ľahko stiahla na plnku. Vidličkou som potom pritlačením spojila okraje, urobila ozdoby, potrela bielkom, vsunula do vyhriatej rúry na 180°C a piekla 20 – 25 minút.

Ja som ešte pred pečením posypala povrch mletými vlašskými orechmi, aby sa trochu upražili a približne 5 minút pred dopečením koláča som ho celý poliala tekutou cukrovou polevou, ktorú som si pripravila z vody, práškového cukru a škorice a vsunula do rúry na tých posledných 5 minút, aby sa trošku skaramelizoval a spojil svoje chute s orechmi.

Škoda, že sa nedala odfotiť tá omamná vôňajemná chuť. Toto staré, dobré pité rozžiari každé upršané jesenné odpoludnie, strávené pri káve s rodinou.