Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

sobota 29. júna 2013

Šťaveľová omáčka so spomienkami


Toto jedlo mi pripomína hlboké detstvo, moju babku, ktorá s radosťou nakladala túto omáčku zo "šóšky na smotane", s identickou sladko-kyslou chuťou, do ťažkých tanierov s vlnitými okrajmi, priložila pečené mäso (preliala výpekom) a tácku s obrovskými mäkkými krajcami čerstvého guľatého chleba s úžasne chrumkavou tmavohnedou kôrkou. Sedela  som vonku so starým otcom v záhrade a tešili sme sa na jeden zo spoločných prázdnikových obedov. K tomu sa servírovala čerstvá voda z ešte fungujúcich artézskych studní, na ktoré sme tak rady chodili. Čas ale všetko zrovná s hladinou zeme, ale spomienky a dobré recepty, tie prežijú. 
Nebudem písať váhu, ani množstvo surovín, lebo som improvizovala a varila od oka, čo to som vylepšila, lebo som nemala veľkú chuť na flaxňu mäsa, len tak poštekliť kanáliky....bolo predpoludnie, okolo jedenástej hodiny stredoeurópskeho času, tichý, slnečný sobotný day...
...natrhala som v záhrade za veľkú hrsť jemných lístkov šťaveľa, umyla ich a nakrájala najemno. Anglickú slaninu som narezala na kocky, vsypala do kastóla, kde som už rozpaľovala kačaciu masť a keď už bola upražená do červena, prihodila som na plátky narezaný strúčik cesnaku a keď pustil arómu, vsypala som nakrájaný šťavel a rýchlo som miešala. Stačí podusiť veľmi krátko, tak zopár minút, lebo listy stratia väčšiu časť svojho objemu a zmenia farbu na takú khaki. V tom momente som ich preliala kyslou smotanou (možno použiť aj créme fraiché, či hustú šľahačku), zamiešala, posypala cukrom, ochutila čiernym korením, soľou a odstavila z ohňa. Nakoniec som omáčku posypala parmezánom a s chuťou som ju zjedla s čerstvým celozrnným chlebom.

sobota 1. júna 2013

Rýchly a zbesilo dobrý koláč

250 ml kyslého mlieka, príp. cmaru
130 ml oleja
2 vajcia
200 g krupicového cukru
250 g polohrubej múky
40 g vanilkového pudingu na varenie (môže byť aj iná príchuť)
1 PL holandského kakaa
1 ČL kypriaceho prášku
trošku jedlej sódy
štipku soli
podľa chuti: mletý kardamom, koriander a aníz
2 PL likéru Amaretto

Okrem toho:
olej na vymazanie a hrubá múka na vysypanie formy
a
cukrová poleva z vody, práškového a škoricového cukru

Rúru zapnem na optimálnych 170°C. Vajcia s cukrom vymiešame mixerom do hustej, bielej peny, pridám kyslé mlieko, olej, likér, premiešam a nakoniec prisypem preosiatu múku zmiešanú s pudingovým práškom, kypriacim práškom, sódou, soľou a koreninami. Dôkladne zmixujem, ochutnám a keď je to OK, formu vytriem olejom, vysypem múkou a vlejem do nej polovicu cesta. Do zvyšného cesta primiešam kakao, vylejem na vanilkové cesto a vsuniem do rúry piecť na približne 45 – 50 minút.

Koláč vyberiem, nechám trochu chladnúť, ešte teplý vyklopím a ihneď polejem cukrovou polevou, ktorú si pripravím úplne jednoducho: zmiešam práškový cukor so škoricou a po kvapkám pridávam vlažnú vodu, príp. Amaretto, kým nedostanem stredne hustú tekutinu, ktorou povrch koláča rovnomerne polejem. Môžete dozdobiť čím len chcete, napr. kokosovou múčkou, alebo praženými mandľami a pod.

Ja som tento koláč podávala so šľahačkou, vymiešanou s práškovým cukrom a kokosovým pudingom bez varenia Dr. Oetker. Odporúčam ale do 250 ml šľahačky, prisypať iba 1/3 sáčku pudingu, inak bude našľahaný krém tak tuhý, že sa z lyžičky nedokáže odlepiť. Ak by sa to stalo, dodatočne rieďte mliekom. Úspešnosť koláča nenechá na seba dlho čakať, lebo sa rozplýva na jazyku a tie chute do seba zapadnú, yak.... ole!