Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

sobota 26. apríla 2014

Špenátové gnudi pre italomaniakov

Toto veľmi jednoduché, ľahké južanské jedlo u nás zožalo nečakaný úspech a hneď si našlo pravidelné miesto v našom jedálničku. Je to také jemné pošteklenie zmyslov rustikálnou vôňou, chuťou, farbou, tvarom, proste všetkým. Vyšperkujte si večer týmito smaragdovými guľkami pri plamienkoch sviečky a vínku aj vy, určite neobanujete.

300 g lístkov špenátu
2 - 3 strúčiky cesnaku
250 g ricotty, alebo srvátkového syra
50 g strúhaného parmezánu
1 vajce
100 g strúhanky
2 - 3 PL polohrubej múky
mleté čierne korenie
mletý muškátový oriešok
soľ
hrubá múka na obaľovanie cca 50 g

Okrem toho:

150 g syra s modrou plesňou
100 g prerastenej anglickej slaniny
olivový olej
2 lístky šalvie

Špenátové listy niekoľko krát prepláchnem pod tečúcou vodou a posekám na menšie kúsky. V panvici rozpálim olej, vsypem na jemno nasekané strúčiky cesnaku a keď začnú rozvoniavať hneď vsypem špenát, krátko podusím a odstavím. Špenát vyložím do nádoby, ktorú ihneď ponorím do ľadovej vody, aby špenát čo najskôr vychladol a nestmavol.
Ricottu vyšľahám (ak doma nemám, tak nastrúham srvátkový syr), pridám špenát, parmezán, múku, žĺtok, koreniny, posolím a nakoniec jemne primiešam sneh z vyšľahaného bielku. 
A teraz prichádza práca s lepkavým materiálom.  Vezmem 2 lyžice, naberiem do jednej a s druhou vyškrabnem na pomúčnenú pracovnú dosku, prstami krúživými pohybmi  v múke vytvarujem guľku a odložím na tácku. Takto pokračujem, kým sa minie cesto. Potom postavím vodu so soľou, trochou oleja a keď vrie, vložím gnudy, pomiešam a varím iba dovtedy, kým nevyplávu na hladinu a hneď ich vyberiem do misky dierkovanou naberačkou.
Syr s modrou plesňou nakrájam na malé kúsky do kastrólika a na miernom ohni nechám roztopiť. V panvici nechám rozpáliť olej, vložím lístky šalvie a slaninu, ktorú nechám opražiť, odstavím, vyberiem lístky šalvie.
Gnudy prelejem roztopeným syrom a posypem opraženou slaninou.
Ďalšou možnosťou je pripraviť si paradajkovú omáčku, alebo len tak diétne poliať maslom a posypať jemne strúhaným parmezánom. Gnudi sa dajú v tom šalviovo-slaninovom výpeku aj opiecť, potom sú síce ťažšie na trávenie, ale ako to býva, oveľa lepšie. Fantázií sa proste medze nekladú, možno aj trochu chilli chuti prospeje pre tých, ktorí sa chcú trochu zohriať.

nedeľa 13. apríla 2014

Gaštanová torta na nedeľu

Korpus

4 vajcia
150 g krupicového cukru
5 PL teplej vody
100 g hladkej múky
40 g karamelového/vanilkového/smotanového pudingu na varenie
1 ČL kypriaceho prášku
Žĺtky som oddelila od bielkov. Bielka som vyšľahala v mise do tuhého snehu a postupne som k nemu prisypala polovicu množstva cukru a zatiaľ šľahala, kým som nedostala lesklú, ťahavú hmotu.

Zvyšok cukru som vsypala medzi žĺtky, vliala teplú vodu a vyšľahala som to do bielej peny. Potom som do žĺtkového krému preosiala múku s kypriacim práškom, pudingový prášok a kakao a dôkladne vyšľahala. Nakoniec som jemne primiešala bielkovú hmotu, cesto som vyliala do vymastenej a múkou vysypanej tortovej formy a vsunula do rúry predhriatej na 170°C a piekla cca 30 minút (odporúčam skúšobne vpichnúť špajdlu do stredu a keď je suchá, cesto je fertig). Ak dodržíte tento postup, cesto sa pekne nadvihne.

Tip:

Keď sa cesto príliš vydulo tak ako mne, vezmem teflónový papier na pečenie, položím ho na plech, preklopím ešte horúci korpus na neho a v takej polohe nechám vychladnúť. Týmto trikom dosiahnem pekný rovný povrch torty a ukážkovo bude na ňom držať poleva i ozdoby.

Pokým bude korpus súci na plnenie, pripravím si krémy:
Gaštanový krém

250 g gaštanového pyré
300 ml mlieka
1 PL krupicového cukru
¼ ČL mletej škorice
1 vrecko smotanového pudingu na varenie Dr. Oetker
Tuzemák podľa chuti

Z mlieka, cukru a pudingového prášku uvarím hustý puding a odstavím. Vo vlažnej pudingovej mase rozmixujem gaštanové pyré so škoricou, rozriedim alkoholom a odložím do chladničky.
Čokoládový krém
100 g horkej čokolády (70%)
2 domáce vajcia
50 g medu
50 g hnedého cukru
130 g masla
zopár kvapiek vanilkovej esencie
1 KL kvalitného kakaa
 
Vo vodnom kúpeli rozpustím čokoládu s maslom a odstavím, nechám vychladnúť, trochu našľahám a pridám vanilkovú esenciu.

Celé vajcia spolu s medom a cukrom  prihrievam, kým tekutina nezačne byť horúca, potom znížim plameň. Po celý čas dôsledne šľahám, aby sa žĺtka nezrazili, takže treba dávať pozor, aby tekutina nevrela. Postupne sa šľahaním vytvorí svetlo žltá, ľahučká hmota, odstavím, nechám vychladnúť a ešte raz prešľahám. Do vlažnej peny postupne primiešam našľahané maslo s čokoládou. Odložím do komory, kým nebude krém vlažný, lebo keď vychladne stuhne. Výhodou tohto krému ale je, že napriek stuhnutiu, o ktorom píšem, pri krájaní nepraská a na jazyku sa príjemne rozplýva, pripomína také dobré trufle.

Finalizácia torty:
Vychladnutý piškótový korpus rozrežem na polovicu, šikovnejší môžu aj na tri časti, každý plát pokvapkám alkoholom, rovnomerne potriem gaštanovým krémom, položím ďalší plát, jemne pritlačím a nakoniec  polotuhý čokoládový  krém rozotriem na celý povrch torty a uložím do chladničky stuhnúť. 
 
Tortu možno jemne poprášiť kakaom a dozdobit celými srdiečkami gaštanov. Keďže mne krém stuhol v chladničke na výbornú, tak som gaštany namočila do domáceho karamelu a podávala ako prílohu k tortovému rezu (viď obrázok).