Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

sobota 21. februára 2015

Makovo-maková torta

Korpus: 

6 ks  vajec rozdelených na žĺtka  a bielka 
250 g  mak mletý 
250 g  hnedý cukor

Krém:

200 g  práškový cukor
200 g  maslo 
2 ks  žĺtkov
2 PL  rum  + na pofŕkanie korpusu
350 ml  mlieko 
300 g  mak mletý 

Rúru zapnem na 160°C. Žĺtky s cukrom vyšľahám do peny do ktorej zamiešam mletý mak. Zo 6 bielkov ušľahám tuhý sneh a opatrne ho vmiešame do makovo-žĺtkovej zmesi.

Cesto  vylejem do tortovej formy vymazanej maslom a vysypanej múkou, vložím do rozohriatej rúry a pečiem približne 35 - 40 minút.  Po upečení nechám vychladnúť a korpus rozrežem na polovicu.

Krém:

Mak s mliekom chvíľu povarím, aby som dostala hustú masu  a nechám vychladnúť. Žĺtky s cukrom vyšľahám do peny nad parou. Do vychladnutých žĺtkov som zašľahala maslo a po lyžiciach som pridávala vychladnutý uvarený mak a rum príp. rumovú arómu. Dôkladne vyšľahám krém.

Polovicou krému natriem spodnú časť  tortového korpusu, ktorý som pofŕkala rumom, prikryjem druhou časťou cesta, ktorej spodnú časť som natrela malinovým lekvárom a zvyšný krém  rovnomerne rozotriem na horný korpus a okraje torty.

Makovú tortu je dobré nechať cez noc  v chladničke, aby sa makové chute spojili s tými makovými J.

Pozn.: Viem si predstaviť namiesto malinového lekváru aj slivkový, ale kto chce mať chuť čisto makovú, môže ho kľudne vynechať. Ja som tortu dozdobila lístočkami medovky.

sobota 7. februára 2015

Veterníky ako sa patrí


Odpaľované cesto (na 10 – 15 ks, záleží od veľkosti)

150 g hladkej múky
2 – 2,5 dl vody
100 g masla
4 celé vajcia
2 g soli

V hrnci nechám zovrieť jemne osolenú vodu s maslom, za stáleho miešania prisypem múku a restujem, pokým sa nevstrebe všetka tekutina do múky a nevznikne tuhé  cesto, ktoré sa oddeľuje od stien hrnca. Túto hmotu restujem aspoň štyri minúty, odstavím a keď je vlažná, pridávam po jednom vajcia a dôkladne ich vmiešam  do hmoty. Ak je cesto príliš tuhé, možno pridať trošku vody, ale opatrne, lebo cesto sa nesmie roztekať pri nástreku.

Rúru zapnem na 200°C, aby sa riadne rozpálila.

Mierne lepivou hmotou naplním cukrárske vrecko a cesto striekam do okrúhleho tvaru na plech vystlaný papierom na pečenie, pomocou širšej vrúbkovanej špičky. Plech vložíme do rúry a bez toho, aby som ju otvorila, pečiem 10 minút. Keď sa korpusy nafúknu, znížim teplotu na 170°C, dvierka rúry mierne pootvorím, aby mala kadiaľ prebytočná para unikať (v opačnom prípade by sa korpusy zdeformovali a trhali) a dopekám pod prísnym dohľadom cca 15 minút. Po skúške nožom, ktorým jeden vybraný kus rozrežem a nôž zostane čistý po reze, upečené korpusy vyberiem a nechám poriadne vychladnúť.

Žĺtkový krém

4 žĺtka
150 g práškový cukor
200 ml mlieka
1 vrecko extra vanilkového pudingu dr. Oetker
1 vanilkový struk
250 g masla

V hrnci vyšľahám žĺtky s cukrom, mlieko, vanilkový puding a vyškriabané vnútro vanilkového struku. Položím na oheň a za intenzívneho miešania uvarím hustý puding, odstavím a keď je vlažný, postupne zašľahám do utretého masla izbovej teploty a odložím do chladničky. Tesne pred plnením korpusov  vyšľahám krém, aby bol čo najjemnejší.

Karamelová šľahačka

150 g hnedý cukor
400 ml smotany na šľahanie

Deň vopred si urobím základ ku karamelovej šľahačke a to smotanový karamel: Na miernom ohni upálim zo 150 g cukru karamel, odložím na chvíľku z ohňa a jemným prúdom  za stáleho miešania prilievam ku karamelu 180 ml smotany, ktorý sa samozrejme ihneď spení a zmrskne na hrudky, ktoré sa následným zahrievaním smotany začnú roztápať a skoro všetky sa rozvaria. Aby bol úplne hladký, čo je dôležité, som ho scedila a odložila do chladničky.

Aspoň hodinu pred prípravou karamelovej šľahačky vyberiem smotanový karamel z chladničky aby zmäkol, zvyšok šľahačky, t.j. 220 ml smotany vyšľahám do tuha a potom zašľahám karamel. Hotovú karamelovú šľahačku vložím do chladničky.

Karamelová poleva

150 g hnedého cukru
100 ml vody
10 g solamylu
20 g masla
 
Na miernom ohni upálim cukor na karamel, odstavím a jemným prúdom prilejem 80 ml vody, vrátim na oheň a nechám rozvariť kúsky karamelu. Keď je tekutina hladká, primiešam solamyl rozmiešaný v 20 ml vody, a varím, pokým poleva dostatočne nezhustne. Čím dlhšie sa varí, tým je tmavšia a hustejšia. Ja som do nej zamiešala aj kúsok masla, aby bola mäkšia. Potom ju odstavím a odkrojené klobúčiky ňou polejem.

A teraz konečná fáza: korpusy rozkrojím ostrým nožom, naplním žĺtkovým krémom, na neho navrstvím karamelovú šľahačku, prikryjem klobúčikmi, trochu ich pritlačím a ešte trochu pofŕkam zvyšnou karamelovou polevou,  odnesiem do chladnej pivnice a nechám odpočívať cez noc, aby boli na druhý deň mäkšie.

Ja som robila väčšie veterníky, ako vidno na obrázku, lebo sa lepšie jedia a z takej veľkosti stačí jeden na to, aby mal človek na dlhší čas dosť zo sladkých zákuskov a v neposlednom rade som ich piekla na dvojitú oslavu, takže si zaslúžila takúto, síce dosť prácnu, ale úžasnú bodku na slávnostnej tabuli za kačacími hodmi. Ole, nech žije oslávenec!