Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

sobota 27. júna 2015

Cviklový brownies

400 g uvarenej cvikle (cca 3 – 4  buľvy)
100 g masla izbovej teploty
100 g čokolády (70%)
štipku soli
1 PL nesladeného kakaa              
3 vajcia
100 g krupicového hnedého cukru
2 PL javorového sirupu
100 g hladkej špaldovej múky
2 ČL kypriaceho prášku
1 PL hustého jogurtu alebo plnotučného  mlieka
1 PL alkoholu (rum, amaretto, brandy a pod.)

Rúru zapnem na 180°C. Maslo zohrejem nad miernym plameňom, odstavím, vsypem nalámanú čokoládu, štipku soli a miešam, kým mi vznikne čokoládová tekutina, ktorú vmixujem do  uvarenej, na jemno  nastrúhanej cvikle.

V druhej miske vyšľahám celé vajcia s cukrom na pevnú bielu penu a po lyžiciach pridávam cviklovo-čokoládovú zmes, javorový sirup, jogurt, príp. alkohol a nakoniec prisypem múku zmiešanú s kakaom, kypriacim práškom a dôkladne premiešam. Ja som pridala do cesta aj trochu mletej škorice a koriandru. Celú masu som vyliala do okrúhlej formy vystlanej papierom na pečenie a vsunula do rozpálenej rúry na cca 25 minút.

Po tomto čase som vyskúšala do stredu pichnúť špajdlu, ktorá bola s prižmúreným okom suchá, okraje sa oddeľovali od papiera a povrch bol pekný suchý, tak som ho vybrala. Nie je dobré brownies zbytočne vysúšať, mal by byť totiž šťavnatý, takže nevadí, ak bude stred o niečo vlhší ako pri iných cestách - piškótach.

Nato, že som ho piekla po prvý raz, tak ho pri porovnaní s klasickým, či fazuľovým, ktorý som piekla,  hodnotím veľmi pozitívne, je totiž najšťavnatejší zo všetkých variant, čokoládová chuť naozaj vynikne a cvikla v ňom je úplne nebadateľná.

Hotový vychladnutý koláč som podávala s pistáciovou zmrzlinou a práve obratými čerstvými malinami zo záhrady, ale fantázii sa medze nekladú, tak ho možno vylepšiť aj kokosovým krémom, ktorý urobím na budúce a prelejem ho čokoládou, mmm, už teraz sa teším.
Vraj sú to také malé nebesá v chuťových pohárikoch, tak preč s predsudkami a vyskúšajte, cvikli je na trhu momentálne neúrekom J.

sobota 6. júna 2015

Torta Mimosa á la BistroBey

Je to, ako inak, talianska sladká ale svieža dobrôtka,  podávaná k sviatku žien. Symbolom tohto sviatku sa stal kvet mimózy, ktorým muži obdarúvajú v tejto krajine ženy začiatkom marca, lebo je taktiež symbolom jari.

Drobné kocky z piškótového korpusu, ktoré zdobia celý povrch torty, predstavujú práve tieto žlté guličky kveteny. Rozhodla som sa urobiť túto tortu až teraz, lebo som bola veľmi zvedavá, aká je a u nás, ako viem, mimóza nekvitne, tak to oneskorenie nebude snáď až také okaté. Dozdobila som ju chutnými mladými lístkami medovky, ananásovým „štvorlístkom“ posypaným cukrárskymi zlatými konfetami a vizuálny efekt bol zaručený, ole!

Korpus:

3 ks celé vajcia
4 žĺtky
7 PL krupicového cukru
100 g hladkej špaldovej múky
40 g extra vanilkového pudingu Dr. Oetker
1 ČL kypriaceho prášku
1 PL citrónovej šťavy
1 KL mletý koriander (možno vynechať)

Rúru zapnem na 180°C, nech sa patrične rozohní pred pečením.

Najprv vyšľahám celé vajcia s cukrom do bielej peny. Postupne pridávam žĺtka, citrónovú šťavu a stále šľahám. Postupne prisypem preosiatu múku zmiešanú s pudingovým práškom, korením a kypriacim práškom a vymiešam do hladka.

Tortovú formu som vytrela olejom, vysypala múkou, vliala masu a vsunula do rúry. Po 10 minútach som vrch prikryla teflónovým papierom na pečenie, aby mi príliš nestmavol korpus a piekla ďalších 20 minút. Vyskúšala som vpichnutou špajdlou, či je cesto dobré, vytiahla som ju suchú, takže som cesto vybrala a nechala vychladnúť. Pekne sa nafúklo, z čoho som sa tešila, lebo po vychladnutí som mala čo skalpovať zvrchu a z bokov. Z týchto odrezkov som nakrájala drobné kocky na ozdobenie torty.

Bolo ich fakt na tesno, tak na budúce upečiem korpus radšej z 8 vajec a vylejem ich do dvoch samostatných foriem, aby som mala istotu, že bude „guličiek piškótovej mimózy“ dosť.

Sirup:

100 ml vody
50 g krupicového cukru
0,5 dl Grand Marnier príp. brandy, rum a pod.

Z vody a cukru sa uvarí sirup a keď vychladol, primieša sa alkohol – hotovo.
Ja som namiesto vody zmiešala šťavu z ananásu s brandy (pomer 1:1, lebo torta bola pripravovaná na gril party len pre dospelých) a tiež to bolo dobré, tak dobré, že som to skoro vypila J (aspoň že sa mi podarilo urobiť väčšie množstvo).

Crema Pasticcera alias žĺtkový krém:

250 ml mlieka
250 ml smotany na šľahanie
150 g krupicového cukru
50 g hladkej múky  
6 žĺtkov
1 ČL vanilkového extraktu

150 ml mlieka so smotanou zohrejem v miske ale iba do bodu varu. 100 ml mlieka nechám bokom, použijem ho na konci varenia krému ako zbraň proti prípadným hrčkám.

Ak mám doma vanilkový struk, tak pred zohriatí mlieka, vyškriabem zrniečka do neho, aby chytilo chuť a vôňu vanilky.
Ak použijem extrakt, vlejem ho do teplého mlieka a nechám ho trochu vychladnúť. 

Medzi tým  žĺtky s cukrom vyšľahám do bielej peny. Do tejto žĺtkovej hmoty za stáleho šľahania  tenkým prúdom prilievam vlažnú mliečnu tekutinu. Nakoniec postupne pridávam preosiatu múku a šľahám, kým nedostanem hladkú hmotu.

Tú potom postavím na mierny oheň a za stáleho miešania uvarím na hustý krém, ktorý pred dokončením ešte rozriedim odloženým mliekom a ihneď odstavím z ohňa.

Krém by mal mať konzistenciu krémového pudingu a hladkú textúru. Nechám ho trošku vychladnúť, kde tu premiešam a aby sa neurobila kôrka na povrchu, tak nádobu prikryjem  potravinovou fóliou a odložím do chladu.

Krém z mascarpone:

500 g mascarpone
170 g práškového cukru
0,5 dl Grand Marnier alebo iného likéru, napr. Cointreau
strúhaná kôra z pomaranča (množstvo podľa chuti)
0,5 dl mlieka (podľa hustoty krému)

Všetko som poriadne vyšľahala, ochutnala a čo chýbalo, tak som dochutila. Z krému som odobrala 1/3 množstva a do neho som zašľahala  3 PL nutelly. Oba som odložila do chladničky.

Okrem toho:

cca 150 g ananásu nakrájaného na drobné kocky

 
FINALIZÁCIA:

Takže vezmem korpus, odkrojím celý vrch, okraje a narežem z cesta na drobné kocky. Zvyšný kus rozrežem na tri časti. Každú časť bohato potriem sirupom.

Spodný plát nasiaknutý sirupom potriem tenkou vrstvou krému mascarpone, na ne husto poukladám kúsky ananásu, na ktorý rovnomerne rozotriem celý žĺtkový krém. Ten prikryjem druhým plátom cesta, donatieram sirupom, aby bol dobre nasiaknutý, dôkladne rozotriem na neho celý nutellový krém, na neho položím zostávajúci tretí plát, pretriem ho sirupom a celý povrch a boky torty potriem zvyšným mascarpone krémom.

Potom vezmem pripravené kocky z piškótového cesta a postupne poprilepujem na celý povrch torty, aj na boky, proste všade, aby boli husto vedľa seba a odložím aspoň na pol dňa do chladničky, aby sa chute spojili. Najlepšie cez noc.
Pred podávaním ozdobiť podľa vlastnej fantázie. Ja, ako som písala v úvode, som použila medovkové lístky, ananás a cukrárske konfety. Pôvodne sa namiesto mascarpone krému, používa vyšľahaná šľahačka, ale nie som si celkom istá, či by vydržala bez ujmy ten teplotný nápor, ktorý v tomto období u nás panuje a ktorému sa veeeeľmi teším.