Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

sobota 26. mája 2012

Jahodová torta

Počas jahodovej sezóny som sa hneď na druhý deň prepracovala k ďalšej, ale oveľa jednoduchšej verzií, keďže ma časová tieseň tlačila, lebo bolo potrebné vymyslieť nejaké prekvapenie pre oslávenkyňu, ktorá mala práve meniny a ja som nemala čas sa pozerať do kalendára.
Časť hotového piškótového cesta mi zostalo z predošlej torty, ale pre istotu nižšie uvádzam recept (pretože spodná a vrchná časť sa môže použiť a „striedka“ môže byť taká, akú som na rýchlo vymyslela, aby mala torta akú takú výšku), a poslúžila mi ako dno tej novej.

Piškótové cesto:

3 vajcia
6 PL cukru
6 PL hladkej múky
3 PL vody
trošku vanilkovej esencie

Zapnem rúru na 180°C a oddelím žĺtky od bielkov. 3 žĺtky potom vymiešam do bielej peny s cukrom, po lyžiciach prisypem preosiatu múku a nakoniec vmiešam vodu a vanilkovú esenciu. Potom vyšľahám z bielkov tuhý sneh a veľmi jemne, iba niekoľkými ťahmi premiešam s cestom, vylejem do tortovej formy (vystlanej papierom na pečenie) a vsuniem do rúry na 7 – 8 minút (skúsim vpichom špajdle do stredu). Potom ho vyberiem, vyklopím, stiahnem papier a nechám vychladnúť.

Krém I.:

250 ml šľahačkovej smotany
3 PL práškového cukru
1 pudingový prášok Dr. Oetker bez varenia kokosovej chuti
1 ČL vanilkovej esencie
1 PL smotanového jogurtu ak by bol krém príliš hustý

Šľahačku vlejem do misy a šľahám do spevnenia, potom pridám cukor, pudingový prášok a na koniec vanilkovú esenciu a podľa potreby jogurt. Odložím do chladničky.

Krém II.:

300 ml mlieka
3 PL práškového cukru
1 pudingový prášok Dr. Oetker bez varenia čokoládovej chuti

V mlieku vyšľahám cukor a pudingový prášok na hustý krém a vložím do chladničky na hodinku.

Okrem toho:

hotový tvarohový krém s orechami (z Lidla)
guľaté piškóty podľa potreby
3 – 4 PL rumu
100 g čerstvých jahôd alebo iného ovocia
lístočky medovky
za hrsť domáceho pseudomarcipánu
trochu strúhanej čokolády alebo pražených mletých orechov (nemusí byť)

Pozliepanie torty:

Na rozkrojený piškótový korpus rozotriem celý krém z čokoládového pudingu, tesne vedľa seba uložím na neho piškóty, pokvapkám ich rumom a navrstvím ďalšie piškóty. Na ne rozotriem tvarohový krém s orechmi a rozložím poslednú vrstvu piškót, na ktoré rozotriem celý kokosový krém tak, aby som pokryla aj okraje.
Ak ste sa rozhodli upiecť kompletný korpus, tak poslednú vrstvu piškót nahraďte samozrejme druhou polovicou korpusu a uhlaďte kokosový krém po celom povrchu torty.
Jahody nakrájam na tenké plátky a rozložím podľa fantázie na tortu, ozdobím lístkami medovky, čokoládou, príp. praženými orechmi a okraj torty po celom obvode obalím hoblinami zo zvyšku pseudomarcipánu.
Hotový darček, ktorý neminul účinku (podľa mienky gratulantov), som vložila pred transportom do chladničky, aby sa stihli aspoň trošku spojiť chute a piškóty trochu zmäknúť.

Jahodová torta s pseudomarcipánovým golierom


Túto, tak trochen krkolomnú tortu, ktorej vyhotovenie zabralo jednodňový pol úväzkový pracovný čas, som sa rozhodla pripraviť, okrem iných, ako dar pre našich rodinných priateľov, ktorí spolu vydržali 25 rokov v harmonickom manželskom zväzku, čo v mojej generácií je celkom nezvyčajný jav.
Mala som pocit, že také spolunažívanie si zaslúži patričnú úctu a preto som tomu sladkému daru venovala toľko času a energie. Koniec koncov ocenili ju všetci pozvaní hostia a po zjedení sa celá téma záujemcov točila okolo jej prípravy a gurmánstva.
Veď dobré jedlo je jedným z pôžitkov ľudstva, ktoré vstrebávame všetkými zmyslami, doháňame ho do neuveriteľnej rôznorodosti chutí, tvarov, vôní či farieb, dokážeme o ňom dokonca písať poéziu, ale bez neho nedokážeme žiť.

Piškótové cesto I.:

6 celých vajec
135 g krupicového cukru
135 g hladkej múky
50 g maizeny
15 g kvalitného kakaa
3 PL oleja
1 ČL kypriaceho prášku
trošku drveného anízu

Celé vajcia s cukrom v mise vyšľahám do biela. Keď sú ľahké ako vánok, jemne vmiešam preosiatu múku zmiešanú s maizenou, kakaom a jemne drveným anízom. Nakoniec vlejem olej iba cez okraj misy a niekoľkými ťahmi vmiešam do cesta.
Masu vylejem do plechu vystlaným papierom na pečenie, opatrne rozotriem po celej ploche a vsuniem na 8 minút do 180°C vyhriatej rúry. Vyberiem, preklopím na pripravenú čistú utierku, stiahnem z cesta papier a nechám vychladnúť.

Piškótové cesto II.:

3 vajcia
6 PL cukru
6 PL hladkej múky
3 PL vody
trošku vanilkovej esencie

Oddelím žĺtka od bielok.  3 žĺtka potom vymiešam do bielej peny s cukrom, po lyžiciach prisypem preosiatu múku a nakoniec vmiešam vodu a vanilkovú esenciu. Potom vyšľahám z bielkov tuhý sneh a veľmi jemne, iba niekoľkými ťahmi premiešam s cestom, vylejem do tortovej formy (vystlanej papierom na pečenie) a vsuniem do rúry aj naďalej vyhriatej na 180°C tiež na 7 – 8 minút. Skúška špajdlou do stredu dodá istotu v prepečené cesto. Potom ho vyberiem, vyklopím, stiahnem papier a tiež nechám vychladnúť.

Chantilly krém á la bistrobey:

500 ml šľahačkovej smotany (33%)
1 stužovač do šľahačky
3 - 4 PL práškového cukru
2 – 3 PL likér Amaretto
2 – 3 PL likér Cassis
štipka koriandra (podľa chuti, ale možno vynechať)
štipka škorice

Šľahačku vlejem do misy a šľahám. Potom pridám stužovač a keď sa zo šľahačky stane tvrdý krém, pridám cukor, po lyžiciach likéry a nakoniec koreniny. Odporúčam chutnať po každom ochutení, či niečo nechýba. Odložím do chladničky.

Krém :

300 ml šľahačky (30%)
3 PL práškového cukru
1 pudingový prášok Dr. Oetker bez varenia vanilkovej chuti

Postupujem rovnako ako v prechádzajúcom kréme, ale namiesto stužovača vsypem pudingový prášok a keď je dostatočne hustý, odložím do chladničky.

Pseudomarcipán:

150 ml vody
90 g masla
150 g hladkej múky
500 g práškového cukru
1 ČL mandľovej esencie
trošku oleja na ruky

Sirup:

100 g práškového cukru
vody, príp. alkoholu toľko, aby popil cukor

Vo vode som dala rozpustiť maslo a keď tekutina začala vrieť, prisypala som múku, stíšila som plameň a neúnavne miešala, kým sa cesto nezačalo oddeľovať od okraja hrnca. Masu som vyklopila, nechala trochu vychladnúť a na pracovnej doske, vysypanej hrubo práškovým cukrom som do neho začala hnetením zapracovávať cukor. Keď bola hmota lesklá, pridala som mandľovú esenciu a hnietla ďalej. Kto chce mať farebnú hmotu, môže v tejto fáze pridať potravinársku farbu, cesto zabaliť do potravinovej fólie a odporúčam odložiť aspoň na 2 dni  do chladničky, aby sa chute spojili. Aspoň 2 hodiny pred spracovaním je potom potrebné pseudomarcipán vybrať z chladničky, aby bol dobre tvarovateľný.  Odporúčam natrieť si ruky olejom, aby sa s ním pracovalo ešte lepšie. Ak by sa drobil, tak je potrebné zapracovať nejaké to maslo, nie olej, ale myslím si, že pri dodržaní ingrediencií by tento problém nemal nastať.  

Okrem toho:

300 g čerstvých jahôd alebo iného ovocia
lístočky medovky
cukrárske ozdoby podľa fantázie
farebný dekorovací gél
mašľa
veľmi veľa trpezlivosti a tvorivej chuti

FINALIZÁCIA:

Rozkrojím vanilkový korpus, z ktorého jednu časť odložím bokom a druhá bude slúžiť ako dno torty, preto tento plát položím do otváracej tortovej formy vystlanej papierom na pečenie až po okraj a pokvapkám ho likérom Cassis. Vyberiem Chantilly krém a natriem na neho tenkú vrstvu, aby sa „slimák“ z druhého kakaového cesta prilepil a odložím bokom.
Kakaové cesto rozrežem po dĺžke na 4 pláty, každý z nich bohato potriem Chantilly krémom a začnem stáčať do tvaru slimáka. Prvý – základný opatrne položím na už natretý vanilkový korpus (tvoriaci dno) a ďalšie natreté pláty kakaového cesta, jeden po druhom prilepujem k už zrolovanému „slimáku“ cesta, aby nadväzovalo, až kým nezaplním obsah tortovej formy. Potom pridvihnem po okrajoch papier na pečenie, zapnem okraj tortovej formy a vložím do chladničky na niekoľko hodín.
Vyberiem, oslobodím korpus od papiera a formy, opatrne prenesiem na podnos, vyberiem druhý šľahačkový krém, potriem najprv celý obvod a zvyšok rozotriem na povrchu, aby sa mi dobre lepili plátky jahôd a odložím do chladničky, lebo práca s pseudomarcipánom bude zdĺhavejšia.
Vezmem zmäknutú masu „marcipánu“, rozdelím na 2/3 a 1/3, menšiu časť odložím do chladničky a zostávajúcu prstami vytvarujem do valca, dlhého ako obvod korpusu, položím ho na potravinovú fóliu a jemne vyvaľkám na tenúčko. Okraje odkrojím, zarovnám, vyberiem korpus z chladničky, opatrne nadvihnem „golier“ s fóliou a začnem olepovať po obvode. Trošku mu treba prstami pomáhať k priľnavosti a paralelne odlepovať fóliu.
Umyjem a odstopkujem jahody, nakrájam na tenučké plátky a postupne ich lepím na povrch dookola každú jednu vrstvu od okraja až po stred, ktorý ukončím lístočkami čerstvej medovky a celou jahodou. Ďalšie lístky medovky rozkrojím, urobím lepenú, zelenú čipku okolo celého okraja spolu s cukrovými striebornými korálkami a odložím do chladničky.
Zo zvyšného pseudomarcipánu vytvarujem malé guličky, ktorými ozdobím spodnú časť torty a dozdobím ich cukrárskymi červenými srdiečkami.
Teraz prichádza na rad sirup, ktorý si pripravím veľmi jednoducho tak, že cukor rozmiešam vo vode alebo alkohole a zatiaľ varím na miernom ohni, kým mi nevznikne číry hustejší sirup, ktorý jemne štetcom nanesiem na jahody, aby nevyschli a pekne sa leskli.
Nakoniec zviažem korpus červenou stužkou a zelenou gélovou farbou napíšem číslo nad mašľu.

VOILÁ a darček je hotový.
Uuuh, idem sa trochu natiahnuť.....

nedeľa 13. mája 2012

Piškótová roláda s krémom a mandarínkami

Cesto:

4 väčšie vajcia
130 g krupicového cukru
110 g polohrubej múky
20 g kvalitného kakaa
2 PL oleja

Celé vajcia s cukrom som zatiaľ miešala, kým som nedostala ľahký, penový krém. Postupne som pridávala preosiatu múku s kakaom a nakoniec  priliala olej k okraju misky a iba dvomi, tromi pohybmi som ho vmiešala do cesta.
Na plech vystlaný papierom na pečenie (príp. teflónovým) som vyliala masu, uhladila a vsunula na 8 minút do 180°C vyhriatej rúry. Hotové cesto som ihneď vyklopila na pripravenú utierku, do nej zarolovala a takto som ho nechala vychladnúť.

Na teflónovom papieri mi zostali kúsky cesta a ako som ich tak jemne zoškrabávala chrbtom noža, došlo mi ľúto ich len tak vyhodiť.
Bolo ich dosť veľa a vyzerali celkom dekoratívne, tak som si povedala, že namiesto hoblín z čokolády, ktoré by sa mohli začať topiť, použijem tieto kúsky cesta, z ktorých som pomocou prstov nadrobila „hoblinky“. Môžem Vás ubezpečiť, že s výsledkom budete spokojné  a úspech zožne aj u koštovačov.

Krém:

250 g mascarpone
120 g bielej čokolády
100 ml šľahačkovej smotany
1 PL Grand Marnier
štipka mletého koriandra
štipka škorice
1 PL pikaa v tube (príp. Salko v plechovke)
1 malá plechovka mandariniek

Okrem toho:
pražené plátky mandlí

Bielu čokoládu som roztopila vo vodnom kúpeli a po chvíľke som po lyžiciach primiešala mascarpone, potom likér, koreniny, pikao a nakoniec vyšľahanú šľahačku. Časť mandarínok som odložila bokom na ozdobovanie. Dve tretiny krému som obohatila narezanými mandarínkami a naplnila vychladnuté cesto, ktoré som jemne odmotala z utierky a po rovnomernom naplnení opäť zrolovala (tento raz už bez utierky samozrejme).
Na celý povrch som roztrela zvyšný krém, po okrajoch cesta som veľmi jemne nasypala a prstami pritlačila hoblinky z cesta, na chrbát poukladala mandarínky, napichala k ich okrajom pražené mandľové lupienky a vložila do chladničky na pár hodín a môže začať oslava ku Dňu matiek.

sobota 5. mája 2012

Torta St. Honoré


200 g lístkového cesta (+ recept na Kakaovo-čokoládové lístkové cesto)
1 vajíčko na potieranie

Odpaľované cesto
250 ml vody
100 g masla
150 g polohrubej múky
4 celé vajcia
štipka soli

Vanilkový krém
700 ml plnotučného mlieka
170 g cukru
5 vajec
4 PL polohrubej múky
1 tobolka vanilky (príp. vanilková esencia podľa chuti)

Karamel – klasický
200 g krupicového cukru
1 PL masla
1 ČL octu

alebo

Karamel – mliečny
200 g krupicového cukru
150 ml mlieka
1 PL masla

Ozdoba
na sucho pražené lupienky mandlí, príp. iné orechy, jahody
Na májového Floriána 48 ohnivých tulipánov vykvitlo a mesiac sa priblížil k Zemi
Odpaľované cesto

Vodu vlejem do hrnca a nechám zovrieť so štipkou soli. Vložím maslo, počkám kým sa úplne roztopí a postupne prisypem múku za stáleho miešania. Po celý čas varenia neprestávam miešať, lebo sa cesto rado pripáli, takže aj plameň nechám horieť mierne. Dovtedy varím, kým sa cesto pekne neleskne a neodlepuje od okrajov hrnca, potom stiahnem z plameňa a preložím do misky a ihneď pridávam po jednom vajcia, takže každé jedno osobitne musí byť poriadne zamiešané do cesta (možno použiť mixér).  Miešam, pokým nedostanem lesklú, lepkavú, žltú masu.

Zapnem rúru na 200°C. Lístkové cesto vyvaľkám na hrúbku 2 mm a vyrežem kruh (o priemere cca 24 cm) a položím na plech vystlaný papierom na pečenie a potriem vajíčkom.
Pripraveným odpaľovaným cestom – použijem iba polovičnú dávku - naplním cukrársky sáčok a hviezdicovou zdobiacou špičkou nastriekam špirálu na pripravené lístkové cesto. Papier na pečenie postriekam vodou a vsuniem do vyhriatej rúry na cca 30 minút. Počas pečenia rúru neodporúčam otvárať.
Zvyšným odpaľovaným cestom naplním sáčok a nastriekam na pripravený plech vystlaný papierom na pečenie  kôpky či pusinky, veľké ako vlašský orech. Opäť pofŕkam papier na pečenie vodou a vsuniem do rúry na 15 minút, taktiež neotváram rúru. Keď sú upečené, vyberiem a nechám vychladnúť kruh, aj pusinky.
 
Vanilkový krém

Žĺtka so 140  g  cukru vyšľahám do biela a po lyžiciach opatrne primiešam preosiatu múku, aby nevznikli hrčky. Mlieko s vyškrabanou vanilkou nechám zovrieť, stíšim plameň a tenkým prúdom vlejem žĺtkovú tekutinu do mlieka za stáleho miešania samozrejme. Zatiaľ varím, kým z tekutiny nevznikne hustý krém podobný pudingu a odstavím.
Dám zovrieť vodu vo väčšom hrnci.  Oddelené bielka vlejem do ohňovzdornej misky, vložím do pripraveného vodného kúpeľa a intenzívne šľahám do tuha, nechám poriadne prevariť  (nie prevrieť, lebo z toho bude sladký druh praženice) potom pridám zvyšný cukor, ešte raz prešľahám vyberiem z vodného kúpeľa a veľmi opatrne, aby sa pena príliš nedolámala, vmiešam do žĺtkového krému a celé nechám poriadne vychladnúť.

Najprv si pripravím kopčeky-pusinky: naplním cukrársky sáčok vanilkovým krémom a hviezdicovou zdobiacou špičkou nastriekam na dno rozkrojenej pusinky krém a prikryjem druhou stranou - čiapočkou.  Polovicou zvyšného krému postriekam  kruh z lístkového cesta, na ktorom je špirála z odpaľovaného cesta tak, aby som mohla na neho prilepiť naplnené kopčeky dookola. Zvyšný krém nastriekam buď pred polievaním karamelom, alebo až po poliatí kopčekov karamelom, záleží od chuti, estetiky, fantázie. Keďže máme radi karamel, tak ja som zvolila prvú alternatívu, aby bol karamel úplne všade.

Karamel – klasický
Do teflónového hrnca vsypem krupicový cukor a za stáleho miešania ho nechám roztopiť. Keď sa úplne roztopil, pridám ocot a maslo a rýchlymi pohybmi vymiešam na jednoliatu tekutinu. (Pozor veľmi sa pení!)

Kto nemá rád tvrdý, chrumkavý karamel, čo je aj môj prípad, môže si pripraviť mäkučký, vláčny mliečny karamel:

Karamel – mliečny
Do teflónového hrnca vsypem krupicový cukor a za stáleho miešania ho nechám roztopiť. Keď sa úplne roztopil, stiahnem z ohňa a prilejem mlieko za stáleho miešania. Tekutina bude dosť statočne prskať, takže pozor! Na miernom ohni zahustím a nakoniec primiešam maslo a nechám trošku vychladnúť. Ak by bol karamel príliš tekutý, možno ho zahustiť práškovým cukrom, príp. mandľovou múčkou, ale nemalo by sa to stať.

Karamelom potom polejem najprv kopčeky, potom celú tortu, po okrajoch posypem praženými mandľovými lupienkami a aby nebola torta fádne žltá, ozdobím kúskami jahôd, ktoré svojou farbou oživia celý vzhľad torty.

Kto vôbec nemá rád karamel, môže namiesto neho použiť roztopenú čokoládovú polevu.

Typ:
Ak nebude času na varenie vanilkového krému, možno ho obísť nasledovne:

1 l smotany na šľahanie, 3 balíčky vanilkového pudingu bez varenia (Dr. Oetker). Do smotany vsypať pudingový prášok a šľahať do stuhnutia, ale nie príliš dlho , lebo začnú vznikať hrčky!

Kto má rád klasické veterníčky, môže vyšľahať šľahačku a kopčeky-pusinky najprv po rozkrojení naplní vanilkovým krémom, potom šľahačkou a zakryje čiapočkou, zvyšok šľahačky rovnako použiť na celý korpus a potom poliať karamelom.

A komu by ešte ani toto nestačilo, tak mám ešte jeden typ na spestrenie:

Kakaovo-čokoládové lístkové cesto

500 g lístkového cesta
70 g masla
3 PL kvalitného kakaa
2 PL práškového cukru
1 PL vanilkového cukru (napr. Bourbon)
3 PL strúhanej čokolády

Maslo izbovej teploty vyšľahám mixérom s oboma druhmi cukru a kakaovým práškom. Lístkové cesto rozvaľkám na tenko. Jednu polovicu natriem kakaovým maslom, posypem strúhanou čokoládou a preložím druhou stranou. Zložím na tehličku a opäť rozvaľkám a opakujem uvedený postup aspoň trikrát, kým sa neminie kakaové maslo a čokoláda.
Ďalej postupujte ako pri klasickom, ale toto cestu stačí  piecť 20 – 25 minút.

Voilá, takto sa podarila maškrta
Uuuh, no musím konštatovať, že je to makačka ako sa patrí, ale samozrejme, oplatí sa investovať čas a ingrediencie do ľudského pôžitku aj tohto druhu, to mi verte.