Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

sobota 5. mája 2012

Torta St. Honoré


200 g lístkového cesta (+ recept na Kakaovo-čokoládové lístkové cesto)
1 vajíčko na potieranie

Odpaľované cesto
250 ml vody
100 g masla
150 g polohrubej múky
4 celé vajcia
štipka soli

Vanilkový krém
700 ml plnotučného mlieka
170 g cukru
5 vajec
4 PL polohrubej múky
1 tobolka vanilky (príp. vanilková esencia podľa chuti)

Karamel – klasický
200 g krupicového cukru
1 PL masla
1 ČL octu

alebo

Karamel – mliečny
200 g krupicového cukru
150 ml mlieka
1 PL masla

Ozdoba
na sucho pražené lupienky mandlí, príp. iné orechy, jahody
Na májového Floriána 48 ohnivých tulipánov vykvitlo a mesiac sa priblížil k Zemi
Odpaľované cesto

Vodu vlejem do hrnca a nechám zovrieť so štipkou soli. Vložím maslo, počkám kým sa úplne roztopí a postupne prisypem múku za stáleho miešania. Po celý čas varenia neprestávam miešať, lebo sa cesto rado pripáli, takže aj plameň nechám horieť mierne. Dovtedy varím, kým sa cesto pekne neleskne a neodlepuje od okrajov hrnca, potom stiahnem z plameňa a preložím do misky a ihneď pridávam po jednom vajcia, takže každé jedno osobitne musí byť poriadne zamiešané do cesta (možno použiť mixér).  Miešam, pokým nedostanem lesklú, lepkavú, žltú masu.

Zapnem rúru na 200°C. Lístkové cesto vyvaľkám na hrúbku 2 mm a vyrežem kruh (o priemere cca 24 cm) a položím na plech vystlaný papierom na pečenie a potriem vajíčkom.
Pripraveným odpaľovaným cestom – použijem iba polovičnú dávku - naplním cukrársky sáčok a hviezdicovou zdobiacou špičkou nastriekam špirálu na pripravené lístkové cesto. Papier na pečenie postriekam vodou a vsuniem do vyhriatej rúry na cca 30 minút. Počas pečenia rúru neodporúčam otvárať.
Zvyšným odpaľovaným cestom naplním sáčok a nastriekam na pripravený plech vystlaný papierom na pečenie  kôpky či pusinky, veľké ako vlašský orech. Opäť pofŕkam papier na pečenie vodou a vsuniem do rúry na 15 minút, taktiež neotváram rúru. Keď sú upečené, vyberiem a nechám vychladnúť kruh, aj pusinky.
 
Vanilkový krém

Žĺtka so 140  g  cukru vyšľahám do biela a po lyžiciach opatrne primiešam preosiatu múku, aby nevznikli hrčky. Mlieko s vyškrabanou vanilkou nechám zovrieť, stíšim plameň a tenkým prúdom vlejem žĺtkovú tekutinu do mlieka za stáleho miešania samozrejme. Zatiaľ varím, kým z tekutiny nevznikne hustý krém podobný pudingu a odstavím.
Dám zovrieť vodu vo väčšom hrnci.  Oddelené bielka vlejem do ohňovzdornej misky, vložím do pripraveného vodného kúpeľa a intenzívne šľahám do tuha, nechám poriadne prevariť  (nie prevrieť, lebo z toho bude sladký druh praženice) potom pridám zvyšný cukor, ešte raz prešľahám vyberiem z vodného kúpeľa a veľmi opatrne, aby sa pena príliš nedolámala, vmiešam do žĺtkového krému a celé nechám poriadne vychladnúť.

Najprv si pripravím kopčeky-pusinky: naplním cukrársky sáčok vanilkovým krémom a hviezdicovou zdobiacou špičkou nastriekam na dno rozkrojenej pusinky krém a prikryjem druhou stranou - čiapočkou.  Polovicou zvyšného krému postriekam  kruh z lístkového cesta, na ktorom je špirála z odpaľovaného cesta tak, aby som mohla na neho prilepiť naplnené kopčeky dookola. Zvyšný krém nastriekam buď pred polievaním karamelom, alebo až po poliatí kopčekov karamelom, záleží od chuti, estetiky, fantázie. Keďže máme radi karamel, tak ja som zvolila prvú alternatívu, aby bol karamel úplne všade.

Karamel – klasický
Do teflónového hrnca vsypem krupicový cukor a za stáleho miešania ho nechám roztopiť. Keď sa úplne roztopil, pridám ocot a maslo a rýchlymi pohybmi vymiešam na jednoliatu tekutinu. (Pozor veľmi sa pení!)

Kto nemá rád tvrdý, chrumkavý karamel, čo je aj môj prípad, môže si pripraviť mäkučký, vláčny mliečny karamel:

Karamel – mliečny
Do teflónového hrnca vsypem krupicový cukor a za stáleho miešania ho nechám roztopiť. Keď sa úplne roztopil, stiahnem z ohňa a prilejem mlieko za stáleho miešania. Tekutina bude dosť statočne prskať, takže pozor! Na miernom ohni zahustím a nakoniec primiešam maslo a nechám trošku vychladnúť. Ak by bol karamel príliš tekutý, možno ho zahustiť práškovým cukrom, príp. mandľovou múčkou, ale nemalo by sa to stať.

Karamelom potom polejem najprv kopčeky, potom celú tortu, po okrajoch posypem praženými mandľovými lupienkami a aby nebola torta fádne žltá, ozdobím kúskami jahôd, ktoré svojou farbou oživia celý vzhľad torty.

Kto vôbec nemá rád karamel, môže namiesto neho použiť roztopenú čokoládovú polevu.

Typ:
Ak nebude času na varenie vanilkového krému, možno ho obísť nasledovne:

1 l smotany na šľahanie, 3 balíčky vanilkového pudingu bez varenia (Dr. Oetker). Do smotany vsypať pudingový prášok a šľahať do stuhnutia, ale nie príliš dlho , lebo začnú vznikať hrčky!

Kto má rád klasické veterníčky, môže vyšľahať šľahačku a kopčeky-pusinky najprv po rozkrojení naplní vanilkovým krémom, potom šľahačkou a zakryje čiapočkou, zvyšok šľahačky rovnako použiť na celý korpus a potom poliať karamelom.

A komu by ešte ani toto nestačilo, tak mám ešte jeden typ na spestrenie:

Kakaovo-čokoládové lístkové cesto

500 g lístkového cesta
70 g masla
3 PL kvalitného kakaa
2 PL práškového cukru
1 PL vanilkového cukru (napr. Bourbon)
3 PL strúhanej čokolády

Maslo izbovej teploty vyšľahám mixérom s oboma druhmi cukru a kakaovým práškom. Lístkové cesto rozvaľkám na tenko. Jednu polovicu natriem kakaovým maslom, posypem strúhanou čokoládou a preložím druhou stranou. Zložím na tehličku a opäť rozvaľkám a opakujem uvedený postup aspoň trikrát, kým sa neminie kakaové maslo a čokoláda.
Ďalej postupujte ako pri klasickom, ale toto cestu stačí  piecť 20 – 25 minút.

Voilá, takto sa podarila maškrta
Uuuh, no musím konštatovať, že je to makačka ako sa patrí, ale samozrejme, oplatí sa investovať čas a ingrediencie do ľudského pôžitku aj tohto druhu, to mi verte.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára