Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

sobota 26. januára 2013

Rugellach s marcipánom a čokoládou na deň, keď majú stromy Nový rok


Tieto fantasticky jemné plnené rohlíčky sa dostávajú na slávnostný stôl dvakrát do roka, a to na Chanuku (sviatok svetiel začína 25. dňa v židovskom mesiaci kislev a trvá 8 dní) a Tu bi-švat (ako názov naznačuje, podľa židovského kalendára sa oslavuje 15. deň mesiaca ševat) a označuje sa aj ako Nový rok stromov. Tento rok 5773, pripadol tento sviatok na 25. – 26. januára  a na budúci rok padne na 15. – 16. januára (5774). Buďme úctivý k prírode, je to predsa ešte stále náš raj.

Pôvodne bol recept na tieto rohlíčky oveľa skromnejší. Namiesto smotanového syra sa pridalo zopár lyžíc kyslého mlieka a cesto sa plnilo iba orechmi.

Cesto:

250 g masla (nie margarín!)
250 g mascarpone alebo lučiny (môže byť aj Philadelphia)
320 g polohrubej múky
110 g cukru
štipka soli

Z uvedených ingrediencií som zamiesila hladké cesto, rozdelila na dve časti,  zabalila do potravinovej fólie a na noc som ich vložila do chladničky odpočívať.

Plnka:

100 g marcipánovej hmoty
100 g nalámanej kvalitnej čokolády
100 g nalámaných vlašských orechov
zopár lyžíc domáceho marhuľového džemu

Okrem toho:

1 vajce na potieranie
zopár lyžíc vanilkového cukru na obalenie

Prvý bochník som položila na pracovnú dosku posypanú múkou a roztiahla valčekom do tenkého kruhu. Ten som rozrezala na 8 častí, kažú časť vzniknutého trojuholníka som natrela marhuľovým džemom, posypala marcipánovou masou nastrúhanou na hrubom strúhadle, do širšej strany trojuholníka som nasypala čokoládu s orechmi a rýchlym ťahom som zmotala rohlíčky smerom k stredu (cesto je veľmi krehké), preniesla na plech vystlaný papierom na pečenie, potrela rozšľahaným vajíčkom (rovnako som postupovala aj s druhým bochnikom) a šupla do rozpáleje rúry na 180°C a piekla cca 20 minút. Hotové rohlíčky som vybrala z rúry, ešte horúce som ich posypala vanilkovým cukrom a nechala vychladnúť.
 
Roztápajú sa v ústach, stojí to za pokus a sú vynikajúce aj na druhý deň.

nedeľa 6. januára 2013

Trojkráľový koláč

Cesto:
350 g múky (hladká a polohrubá 1:1)
100 ml vlažného mlieka
70 g krupicového cukru
20 g čerstvého droždia
1 vajce
80 g masla
1 - 2 PL jogurtu
1 PL zemiakového pyré (môže byť aj v prášku)
Plnka:
150 g mletých vlašských orechov
60 g krupicového cukru
1 vrecko škoricového cukru
1 jablko
100 g mascarpone
marhuľový lekvár

Pripravím si kvások z vlažného mlieka, cukru, trošky múky a droždia. Keď nabubloce, vlejem ho do nádoby, v ktorej som zohriala maslo, pridala jogurt, vajce, zemiakové pyré a preosiatu múku. Vypracujem lesklé, kompaktné cesto, prikryjem a nechám kysnúť na teplom mieste niekoľko hodín.

Medzi tým si pripravím plnku: očistím jablko, nastrúham na hrubom strúhadle, pridám cukor, škoricový cukor, mascarpone a postupne prisypávam orechy a miešam, kým nedostanem krémovú masu. Ak by bola tekutá, možno pridať 1 vajce, príp. ešte orechy.

Zapnem rúru na 200°C a vložím do nej nádobu s vodou. Keď je cesto dostatočne nakysnuté, rozvaľkám ho na múkou vysypanej pracovnej doske, najprv potriem povrch marhuľovým lekvárom a potom dôkladne rozotriem plnku, okraje cesta zahnem tak, aby plnka nevytiekla, povrch potriem rozšľahaným vajcom a vsuniem do rúry na cca 30 minút.
 
Keď sa upiekol, vyberiem a celý povrch potriem domácim karamelovým krémom, až potom ho nechám vychladnúť a podávam s kávou v tento slávnostný deň, kedy sa kriedou napíše nad vstupné dvere domu výraz  
20-C+M+B-13
(t. j. Christus mansionem benedicat - Kristus nech žehná tento dom).

sobota 5. januára 2013

Kibbeh (arabsky كبة) á la bistroBey


1 ks  tekvica – ja som použila Hokkaido (príp. maslová oranžová)
balzamikový ocot
0,5 dl mäsového vývaru
2 veľké cibule
100 g celé vlašské orechy
200 g údeného kolena
200 g bulgur
4 PL olivového oleja
1 PL polohrubá múka
soľ
mleté čierne korenie
mletá škorica

Tekvicu som očistila, rozkrojila, vybrala semená, umyla, nakrájala na pásy o šírke cca 2 cm, rozložila na plech vystlaný papierom na pečenie, posolila, postriekala olivovým olejom a balzamikovým octom a vsunula do vyhriatej rúry na 190°C na cca 20 minút. Keď sa na povrchu robia pľuzgiere, vyberiem plech a nechám na ňom vychladnúť rozporcovanú tekvicu.

Kým dužina chladne, na suchej panvici opražím vlašské orechy, odstavím, na jemno nakrájam cibuľu, na kačacej masti ju udusím do sklovita, pridám na malé kocky údené mäso a keď je to hotové, prisypem na hrubo rozlámané vlašáky.

Upečenú dužinu tekvice vložím do mixera, zalejem vývarom (lebo tekvica vytvorila tak hustý krém, že aj mixer pomaličky začal dymiť J), pridala som koreniny a soľou netreba šetriť, v každom prípade pri každom pridávaní treba chutnať, aby boli chute vyvážené. Keď je masa krémová, prisypem múku a bulgur, dôkladne premiešam a nechám odstáť necelú pol hodinu, aby bulgur trochu zmäkol.

A teraz finalizácia:

Formu som vyložila papierom na pečenie, polovicu tekvicovo-bulgurovej masy som rozotrela po okraje formy, na ňu som navrstvila cibuľovú plnku a na ňu som opäť rozotrela zvyšnú časť masy, urobila som vzorky na povrchu a vsunula som kibbeh do rúry vyhriatej na 190°C na 25 minút, teda pokým nemal chrumkavý povrch a kuchyňu nezaplavila vôňa škorice a cibule.
Podávala som ho ešte teplý s okrou, ktorú som po prvý raz ochutnala, žiaľ, nie je to povzbudzujúca chuť pre moje chuťové poháriky. Prekvapivo príjemná chuť samotného pokrmu ale zahreje telo neskutočným spôsobom, je to taký exotický vánok z ďalekého Libanonu.  Základ plnky originálu tvorí mleté mäso, ale to som práve doma nemala, tak som improvizovala.