Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

sobota 5. januára 2013

Kibbeh (arabsky كبة) á la bistroBey


1 ks  tekvica – ja som použila Hokkaido (príp. maslová oranžová)
balzamikový ocot
0,5 dl mäsového vývaru
2 veľké cibule
100 g celé vlašské orechy
200 g údeného kolena
200 g bulgur
4 PL olivového oleja
1 PL polohrubá múka
soľ
mleté čierne korenie
mletá škorica

Tekvicu som očistila, rozkrojila, vybrala semená, umyla, nakrájala na pásy o šírke cca 2 cm, rozložila na plech vystlaný papierom na pečenie, posolila, postriekala olivovým olejom a balzamikovým octom a vsunula do vyhriatej rúry na 190°C na cca 20 minút. Keď sa na povrchu robia pľuzgiere, vyberiem plech a nechám na ňom vychladnúť rozporcovanú tekvicu.

Kým dužina chladne, na suchej panvici opražím vlašské orechy, odstavím, na jemno nakrájam cibuľu, na kačacej masti ju udusím do sklovita, pridám na malé kocky údené mäso a keď je to hotové, prisypem na hrubo rozlámané vlašáky.

Upečenú dužinu tekvice vložím do mixera, zalejem vývarom (lebo tekvica vytvorila tak hustý krém, že aj mixer pomaličky začal dymiť J), pridala som koreniny a soľou netreba šetriť, v každom prípade pri každom pridávaní treba chutnať, aby boli chute vyvážené. Keď je masa krémová, prisypem múku a bulgur, dôkladne premiešam a nechám odstáť necelú pol hodinu, aby bulgur trochu zmäkol.

A teraz finalizácia:

Formu som vyložila papierom na pečenie, polovicu tekvicovo-bulgurovej masy som rozotrela po okraje formy, na ňu som navrstvila cibuľovú plnku a na ňu som opäť rozotrela zvyšnú časť masy, urobila som vzorky na povrchu a vsunula som kibbeh do rúry vyhriatej na 190°C na 25 minút, teda pokým nemal chrumkavý povrch a kuchyňu nezaplavila vôňa škorice a cibule.
Podávala som ho ešte teplý s okrou, ktorú som po prvý raz ochutnala, žiaľ, nie je to povzbudzujúca chuť pre moje chuťové poháriky. Prekvapivo príjemná chuť samotného pokrmu ale zahreje telo neskutočným spôsobom, je to taký exotický vánok z ďalekého Libanonu.  Základ plnky originálu tvorí mleté mäso, ale to som práve doma nemala, tak som improvizovala.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára