Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

sobota 21. decembra 2013

Makovo-jablková torta

Krehké cesto:

250 g polohrubej múky
125 g masla (82%)
50 g krupicového cukru
50 g marcipánovej hmoty
1 PL rumu
1 vajce

Maslo izbovej teploty vyšľahám s cukrom, pridám celé vajce, rum, nastrúhanú marcipánovú hmotu (ja som použila ten svoj pseudomarcipán z mrazničky – viď v receptoch) a nakoniec postupne prisypávam múku, ale tú už dôkladne spracovávam rukami. Dno tortovej formy vysteliem papierom na pečenie a ešte tvarovateľné cesto roztlačím až po jeho okraje. Formu s cestom vložím na hodinu do chladničky, aby masa poriadne stuhla.  

Maková plnka:

200 g mletého maku
1 PL krupice
350 ml plnotučného mlieka
4 PL medu
1 vajce
1 PL rumu
1 PL domáceho slivkového lekváru

V hrnci dám zovrieť mlieko s medom, vsypem mak, krupicu, minútu povarím, odstavím, zamiešam do plnky slivkový lekvár a po vychladnutí prilejem rum a vmiešam vajce.

Jablková plnka:

650 g jabĺk
50 g hrozienok
2 PL krupicového cukru
50 ml vody
1 vrecko vanilkového pudingu
1 ČL škorice
zopár kvapiek vanilkovej esencie

Jablká zbavím šupky a jadrovníkov, nakrájam na kocky, vsypem do hrnca, presypem cukrom a chvíľku podusím, nevarím(!), aby nevzniklo pyré. Vo vode rozmiešam pudingový prášok, prilejem do dusených jabĺk, ktoré tiež pustili šťavu a uvarím krém, ihneď odstavím, pridám škoricu a hrozienka. Až keď plnka vychladne, pridám esenciu.

Finalizácia torty:

Rúru zapnem na 180°C. Z chladničky vyberiem cesto pripravené už v tortovej forme, rovnomerne nanesiem polovicu makovej plnky, na ňu rozotriem celú jablkovú plnku a nakoniec navrstvím druhú polovicu makovej plnky. Pekne ju uhladím a vsuniem na cca 45 – 50 minút do vyhriatej rúry.

Keď je torta upečená, nechám ju vychladnúť vo forme (horúca má tendenciu sa rozlomiť), rozopnem, vrch prelejem cukrovou polevou, okraje bohato natriem domácim karamelovým krémom (viď v receptoch) a na jeden deň nechám odstáť na chladnom mieste, aby sa chute dobre spojili.

Je to naozajstná slávnostná, sýta a šťavnatá lahôdka pre makomilov, čosi fantastické.

nedeľa 8. decembra 2013

Liaty perník

Mmmm....tento rýchly, nekomplikovaný a aromatický koláč, nech by mal nálepku s názvom „liaty“ či „na plech“, stále by vykúzlil adventnú, predvianočnú chuť na jazyku a okrem toho je šťavnatý a mäkký, proste sa rozplýva na jazyku. Ja som musela hneď na druhý deň upiecť ďalší, lebo sa ho rodina nevedela dojesť.

Vyskúšajte a uvidíte, že Vás a Vašich blízkych presvedčí, že sa dá vylepšiť nálada v tomto mrazivom a veternom počasí aj takýmto jednoduchým koláčom a možno ho zaradíte medzi tradičné rodinné recepty.
100 g hladkej špaldovej múky
100 g hladkej múky extra špeciál 00
1/2 ČL kypriaceho prášku
1/2 ČL jedlej sódy
štipka soli                  
150 g hnedého krupicového cukru
50 g lesného medu
2 vajcia
100 ml oleja
200 ml plnotučného mlieka
3 PL slivkového lekváru
1 PL orechového likéru
1 ČL perníkového korenia
1 vrecko škoricového cukru
1 PL kakaa
1 PL svätojánskeho chleba (nemusí byť)

Okrem toho

cukrová poleva
zopár jadier surových mandlí zbavených šupiek
kto má rád môže do cesta primiešať aj sušené ovocie, hrozienka a pod.

Celé vajcia s cukrom a medom šľahám zopár minút, potom postupne prilievam olej, mlieko, likér a ukončím pridaním hustého domáceho slivkového lekváru.

Zapnem (tentoraz plynovú) rúru na 170°C.

Obe múky zmiešam s kypriacim práškom, sódou, štipkou soli, perníkovým korení, škoricovým cukrom a na prach pomletým svätojánskym chlebom a postupne prisypávam k vaječnej zmesi a neustále šľahám. Nakoniec prisypem kakao a ešte raz poriadne prešľahám, ochutnám a keď nič nechýba, tak cesto vylejem do formy vystlanej papierom na pečenie a vsuniem do vyhriatej rúry na cca 10 minút. Potom vyberiem a jemne povtláčam celé mandle do cesta a vsuniem späť na cca 30 minút, aby sa upiekol (skúška vpichnutím špajdle do stredu). Mandle dávam do koláča preto o niečo neskôr, aby neklesli na dno koláča a pekne sa upiekli na povrchu, pretože cesto je dosť tekuté.

Kým sa cesto upečie, vymiešam práškový cukor s pár kvapkami vody, príp. orechového likéru do hladkej hustejšej tekutiny.

Perník vyberiem a ešte horúci rovnomerne potriem celý povrch cukrovou polevou a nechám vychladnúť.
My sme nevydržali a ešte vlažný sme si nakrájali a s neuveriteľnou chuťou zjedli k poobednej káve, proste hotová lahôdka pre sladkojedov. Už iba tento kúsok sa mi podarilo uchmatnúť a vyfotiť J.

Pozn.: Ja som si tento korenisto voňajúci svätojánsky chlieb,  pomletý doslova na prach, kúpila v Chorvátsku na ostrove Vis, kde sa vyskytuje na každom kroku, visí len tak na stromoch.

štvrtok 5. decembra 2013

Orechové štangle na Mikuláša - pre mamu


Cesto:

250 g mleté vlašské orechy
1 PL strúhanky
1 ČL maizeny
200 g krupicový cukor
1 vajce
1 žĺtok
1 PL slivkového lekváru
1 PL orechového likéru
1 ČL jemne mletej pomarančovej kôry
podľa chuti mletá škorica, klinčeky

Poleva:

1 bielok
130 g práškového cukru

Vajce, žĺtok a cukor vyšľahám do bielej tekutiny, pridám lekvár, likér a na koniec orechy, strúhanku zmiešanú s maizenou, kôru z pomaranča a koreniny. Dôkladne zmiešam, zabalím do potravinovej fólie a odložím do chladu na cca 24 hodín. Možno by stačilo aj na zopár hodín, ale ja som chcela, by sa chute riadne spojili, čo som aj dosiahla.

Na druhý deň som polotuhé cesto rozvaľkala na papieri na pečenie, ktorý som posypala práškovým cukrom a cesto som počas vyvaľkania zhora tiež posýpala práškovým cukrom, aby som zamedzila lepeniu cesta na valček, prsty a tak. Papier aj s cestom som preniesla na plech a odložila na stôl, aby sa pri izbovej teplote zatiaľ sušilo, pokým neurobím polevu.

Bielková poleva:

Vo väčšom hrnci som dala variť vodu. V menšej kovovej miske som vyšľahala bielok so štipkou vody do tuhej peny a postupne som zašľahávala do nej práškový cukor.

Keď už voda v hrnci vrela, stíšila som plameň, vložila misku s bielkovým krémom do vody a trpezlivo miešala nad parou, kým sa mi nepodarilo uvariť z neho lesklú, hladkú glazúru. Potom som misku vybrala a nechala som polevu trochu vychladnúť a následne som ju rovnomerne roztrela po celom povrchu cesta.

Cca 15 – 20 minút som nechala polevu schnúť pri izbovej teplote, vzala som veľmi ostrý nôž, ktorého čepeľ som po každom reze opláchla pod studenou vodou a opatrne som narezala tyčinky – štangle, rozmiestnila som ich na plechu od seba tak, aby sa nedotýkali, zapla som teplovzdušnú rúru na 130°C a keď bola dostatočne rozpálená, vsunula som ich piecť na 40 minút. Treba vyskúšať prstom cesto, či je dostatočne vysušené, teda tvrdé a potom vybrať.

Vychladnuté štangle je potrebné uskladniť vo vzduchotesnej nádobe, aby po nejakom čase zmäkli, takže odo dnes do sviatočných dní sa to určite stane a mama (s ostatnými samozrejme), si bude môcť pochutiť a oprášiť staré spomienky na tety z ich ulice, ktoré ju v jej detstve ponúkali touto veľmi trvanlivou sladkosťou.