Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

sobota 18. januára 2014

Mrkvový koláč s nutellovo-višňovou plnkou

150 g špaldovej múky (príp. klasickej polohrubej)
50 g vanilkového pudningu na varenie Dr. Oetker
pol vrecúška kypriaceho prášku
200 g hnedého cukru
100 g masla
50 ml mlieka
100 ml griotky + 1 PL Casissu (príp. džús)
3 vajcia
250 g mrkvy
1 jablko
2 ČL zmesi korenia z mletej škorice, anízu, kardamomu a muškátového orieška
zopár kvapiek vanilkovej esencie
strúhaná kôra z jedného pomaranča
zavárané višne + nutella množstvo podľa chuti
 
domáci karamelový krém, príp. javorový sirup

Očistenú mrkvu, jablko zbavené šupky a jadrovníka narežem na drobné kúsky, spolu s alkoholom  v mixéri rozmixujem na kašu. Ak sa pripravuje torta pre deti, tak možno alkohol nahradiť jablkovým či pomarančovým džúsom.
Rúru zapnem na 170°C.
Maslo s cukrom vyšľahám do bielej peny, pridám celé vajcia, mlieko a opäť dôkladne prešľahám. Pridám mrkvovú kašu, nastrúhanú kôru z pomaranča, vanilkovú esenciu, premiešam a nakoniec prisypem zmes múky, pudingového a kypriaceho prášku a korenín. Polovicu cesta vylejem do tortovej formy vymazanej maslom a vysypanej múkou, jemne nanesiem na celý povrch zavárané višne zmiešané s nutellou, vylejem zvyšok cesta a vsuniem do rúry na cca 30 minút. Potom treba cesto sledovať, aby sa nespálilo - skúška špajdlou.
Keď je hotové, vyberiem, nechám úplne vychladnúť (to je dôležité, lebo je veľmi krehké)  a až potom rozopnem formu, vyberiem a podľa ľubovôle zdobím. Ja som ho bohato poliala mojim domácim karamelovým krémom, ale kto nemá doma, môže ho poliať aj javorovým sirupom a priložiť kôpku šľahačky.
Tento druh cesta vydrží dlho šľavnaté a svieže, len ho treba skladovať zabalené v potravinovej fólií, na chladnom mieste.

sobota 11. januára 2014

Brownies, fazuľový brownies....hmmmm

Tak tento druh brownie bol očakávaný vo väčšom napätí, ako doterajšie pokusy, keďže ide o zaujímavú kombináciu chutí, lebo v pôvodnom recepte, ktorý som si vygooglovala, nebolo toľko ingrediencií, ako som pridala ja. Napr. najväčší zásah bola datľová pasta, ktorou som nahradila väčšie množstvo cukru, či mix Nutelly, čokolády a svätojánskeho chleba namiesto kakaového prášku. Na druhej strane som úplne vynechala mleté vlašské orechy, ktoré mali pravdepodobne za úlohu cesto zahustiť, čo v mojom prípade nebolo nutné. 

1 konzerva červenej fazule vo vlastnej šťave (netto cca 420 g)
3 vajcia
4 PL oleja príp. kokosový tuk
2 PL Nutelly
50 g kvalitnej čokolády (75%)
1 KL mletého svätojánskeho chleba
3 PL hnedého cukru
200 g datlí
1 ČL mletej škorice
1 ČL mletej pomarančovej kôry
1 ČL mletého granátového jablka – možno vynechať
šťava z polovice pomaranča
1 PL kyslej smotany
50 g mletých vlašských orechov – možno vynechať

Fazuľu zlejem cez sito a dôkladne opláchnem pod tečúcou vodou. Najvhodnejšia je bez slaného nálevu. Rúru zapnem na 180°C.

Potom si pripravím datľovú pastu nasledovne:

datle vykôstkujem, nakrájam na menšie kusy a vložím do mixéra, presypem ich škoricou, prilejem šťavu z polovice pomaranča, 1 ČL mletej pomarančovej kôry, 1 ČL mletého granátového jablka (dá sa dostať v obchode s orientálnymi potravinami), 1 PL oleja, 1 vajce a rozmixujem na pastu. Potom pridám zvyšné 3 PL oleja, Nutellu, čokoládu nalámanú na drobné kúsky a svätojánsky chlieb, opäť mixujem do krému. Nakoniec postupne prisypem zliate fazule a vymixujem do hladkej masy.

V druhej mise dôkladne vyšľahám 2 vajcia s cukrom, pridám kyslú smotanu (cesto je od nej jemnejšie), premiešam, nakoniec vyklopím celú fazuľovú masu do vaječnej zmesi (v tejto fáze možno prisypať aj mleté orechy, ja som ich vynechala, keďže som bola pri svojej prvotine zvedavá na chuť brownies, či tam niekde v pozadí nebude prerážať chuť fazule) a ešte raz zmixujem.

Formu vysteliem papierom na pečenie, vylejem do nej fazuľovú masu, ktorá má hustotu redšej kaše a vsuniem do vyhriatej rúry na 15 minút. Po uplynutí času odporúčam vyskúšať vpichnút do stredu špajdlu a keď je po vytiahnutí suchá, koláč vybrať a nechať vychladnúť.

Podávam ho s krémom mascarpone a višňami.

Fotka je v naturálnej podobe, bez krému a pod., výsledok je nad očakávania, môžem ubezpečiť, že po chuti fazuľe ani chýru.
Pozn.: Do cesta možno pridať pre zelpšenie chuti aj 1/2 ČL instantnej kávy, vanilkovú esenciu, rum či mletý kardamóm.

sobota 4. januára 2014

Domáci chlieb náš novoročný

400 g hladkej múky
100 g celozrnnej hladkej múky
1 dl vlažnej vody
1 ČL krupicového cukru
20 g čerstvého droždia
2 PL domáceho kvásku
1 PL zemiakového pyré
1,5 - 2 dl vlažnej vody
1 PL oleja alebo masti
2 KL soli
1 PL ľanových semien

Do deci vlažnej vody vsypem cukor, rozdrobím droždie a nechám na teplom mieste vzísť. Do hlbšej misy vsypem oba druhy múk, semienka, pridám zemiakové pyré, soľ, do stredu urobím jamku, vlejem droždie, vyzretý, bublotajúci domáci kvások, vodu, tuk a iba jemne s rukami spracujem tak, aby sa ingrediencie spojili. Príliš nehnetiem, ani nemačkám zbytočne cesto päsťami, lebo štruktúra cesta bude v takom prípade veľmi tuhá. Poprášim múkou, prikryjem a nechám kysnúť 2 – 3 hodiny na teplom mieste (nie na radiátore!), alebo kým sa jeho obsah nezväčší dvojnásobne.

Zapnem rúru na 200°C, vyberiem jenskú misu, alebo liatinový hrniec, vnútro pofŕkam vodou, prikryjem pokrievkou a vložím do rúry. Medzi tým vylejem cesto na pracovnú dosku bohato poprášenú múkou, aj ruky si pomúčnim a lepkavé cesto preložím z každej strany ako obálku, prikryjem a nechám kysnúť ďalších 20 minút.

Keď je cesto dostatočne vysoké, vyberiem rozpálenú nádobu z rúry, prelejem cesto do stredu, narežem cesto do ľubovoľného tvaru, rýchlo prikryjem pokrievkou, aby sa čo najmenej vlhkosti vyparilo a vložím do rúry na cca 30 minút. Potom znížim teplotu na 180°C, veko odstránim a nechám dopekať ďalších cca 20 minút, teda kým nevznikne voňavá zlatohnedá chrumkavá kôra. Chlieb vyberiem, položím na mriežku, potriem ešte horúci slanou vodou a nechám ho úplne vychladnúť.  Skúška správnosti: dobre upečený chlieb po vyklopení, by mal po klopaní na spodnú časť, vydávať dutý, dunivý zvuk.

 
Domáci kvások:

Ten si každý môže doma pripraviť a dokrmovať, ako nejakého maličkého živočícha – zhluk kvasiniek J, ktorý sa začne po niekoľkých dňoch meniť, pracovať, voňať, veselo bublotať ako biela sopka.

 
Takže do fľaše s uzatvárateľným hrdlom vsypem 100 g hladkej múky, zalejem 1 dl vlažnej vody, premiešam drevenou, príp. plastovou varechou či lyžicou (nie kovovou!) a nechám „kašu“ celý deň pri izbovej teplote zrieť. Večer fľašu s obsahom premiestnim do chladničky do druhého dňa, kedy fľašu opäť vyberiem, otvorím a prisypem za 1 PL hladkej múky a 1 PL vlažnej vody, premiešam, uzavriem a takto pokračujem zo 10 dní. Po tomto čase začína byť kvások zrelý. Najlepší je po 14-tich dňoch. Takto si z neho odoberám keď potrebujem kvások na chlieb, či chlebové placky na večeru, opäť dokŕmim a odložím ad acta. Veľmi jednoduché, čisto prírodné, super aktívne a voňajúce po budúcom chlebíku, ktorý sa nikdy neobje.
Vyskúšajte si upiecť chlieb a uvidíte, že sa Váš pohľad pri jeho príprave a domácej chuti, na jeho konzumáciu, zmení.