Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

nedeľa 20. decembra 2015

Biscottini - talianske koláčiky, ktoré potešia aj na Vianoce

Tieto doslova slniečka, nabité vynikajúcimi chuťami, rozžiaria tak chuťou, ako i konzistenciou každého labužníka, ktorý má chuť na niečo sladké, ale nie príliš kalorické. Ich vôňa je tak lahodná, že ich prehluší už iba aróma dobrého pressa, s ktorým sa fantastický snúbi. Posúďte sami.....

150 g hladkej múky 00
100 g hladkej kukuričnej múky
100 g krupicového cukru
50 g pínií alebo mandlí
150 g 82% masla
100 g hrozienok
3 žĺtky
zopár kvapiek vanilkovej esencie
1 vrecko kypriaceho prášku

Ak prichádza do úvahy alternatíva s mandľami, tak ich najprv blanšírujeme a zomelieme na múčku.
Hrozienka namočím na niekoľko hodín do likéru Amareto, alebo iného aromatického alkoholu. Kto chce mať koláčiky úplne bez alkoholu, čo by bolo na škodu, tak ich stačí namočiť do teplej vody, v ktorej sme rozmiešali zopár kvapiek rumovej, alebo mandľovej esencie.
Všetky ingrediencie by mali mať izbovú teplotu.


Žĺtka oddelíme od bielkov. Potom k žĺtkom prisypem cukor a vyšľahám do bielej peny. Pridáme maslo nakrájané na malé kocky, vanilkovú esenciu a postupne prisypávame po lyžiciach zmes múky pšeničnej, kukuričnej a kypriaceho prášku – ku koncu je už cesto dostatočne husté nato, aby sme použili ruky. Keď je cesto jednoliate, primiešame ešte pínie, príp. mandľovú múčku a odkvapkané hrozienka. Cesto zabalíme do potravinovej fólie a odložíme do chladu tak na hodinku, dve.
Potom zapneme rúru na 180°C, vystelieme plech papierom na pečenie, vyberieme a odbalíme cesto, prstami formujeme maličké bochníčky a ukladám vedľa seba. Koláčiky sa príliš nenafúknu, takže možno ich ukladať tak 1 cm  od seba. Vsunieme do rúry a pečieme približne 10 minút, teda pokým nie sú rúžové. Vyberieme, preložíme na rovnú podložku a necháme úplne vychladnúť.

P.S.: Množstvo kukuričnej múky spôsobí rozdiel v konzistencii, t.j. čím viac múky, tým viac sa v ústach drobí. Kukuričná múka má svoju špecifickú chuť asýtu farbu, ktorá rozžiari každý jeden koláčik. Ja som skúsila polohrubú kukuričnú múku a tiež som bola spokojná, naozaj zaujímavá chuť na sviatočnom stole. 

štvrtok 10. decembra 2015

BOUNTY torta s višňami - narodeninová

Táto torta predstihla moje očakávania  a dúfam, že predstihne aj tie vaše v každom smere, pretože krémy boli brutálne žravé, fakt! – totiž tortu ako takú, t.j. hotovú. som nemala možnosť ochutnať L.


Kakaový korpus


4 vajcia
220 g krupicového cukru
200 g polohrubej múky
100 g hladkej múky
150 ml oleja
150 ml plnotučného mlieka
4 PL kvalitného kakaa bez cukru
1 KL kypriaceho prášku
jemne drvený aníz,  koriander podľa chuti
1 PL brandy



Rúru zapnem na 170°C.
Vajcia rozdelíme do dvoch nádob.
4 bielka vyšľahám s 80 g cukru na tak hustú penu, aby sa tvorili špičky. Odložím do chladničky.
4 žĺtka so zvyšnými 150 g cukru vyšľahám do bielej peny, potom tenkým prúdom prilejem olej, následne mlieko, alkohol a na koniec kakaový prášok, tak aby nezostali hrčky.
Múky s kypriacim práškom a korením zmiešam a po lyžiciach zašľahám do kakaovej tekutiny, kým sa neminie celá. Vznikne veľmi hustá hmota.
Mixér odložím, pripravím si bielka a špachtľou veľmi dôkladne v etapách vmiešam do kakaového cesta.
Spodok tortovej formy (22 – 24 cm) som si vystlala papierom na pečenie, boky potrela maslom a vysypala múkou, naliala husté kakaové cesto do nej, zarovnala a vsunula do vyhriatej rúry na 25 minút. Potom som formu prikryla teflónovým papierom na pečenie a piekla ďalších 20 minút. Po skúške špajdlou som upečený korpus vybrala, prevrátila hore dnom, rozopla formu a stiahla papier na pečenie. Takto ho nechám úplne vychladnúť, aby sa mi nafúknutý povrch torty vyrovnal. Ja som nechala korpus odpočívať do druhého dňa zabalený v igelite v chladnej komore.

Pozn.: Toto cesto som robila po prvý raz na skúšku, lebo sa mi zdal pomer vajcia:múka naozaj neprimeraný a mala som pocit, že ťažký korpus budem môcť po vychladnutí použiť ako carlingový kameň. Ale nestalo sa, na druhý deň celkom zmäkol a fantasticky sa dal krájať.

Sirup

2 PL marhuľového džemu
1 PL alkoholu
3 - 4 PL teplej vody

Do teplej vody zamiešam džem (mimochodom môj domáci, pasírovaný) a keď trochu vychladne, primiešam alkohol. Odložím.


Kokosový krém

400 ml hustého kokosového mlieka
100 ml plnotučného mlieka
3 PL detskej krupice
40 g kokosového pudingu
150 g masla
100 ml kondenzovaného mlieka (Salko)
50 g práškového cukru – množstvo regulovať podľa chuti
200 ml smotana na šľahanie (33%)
80 g kokosovej múčky
2 PL alkoholu  (Tuzemák, brandy) – možno vynechať

Kokosové mlieko zahrievam na sporáku, kým nezačne vrieť.  V tejto fáze vlejem do neho v mlieku rozmiešaný pudingový prášok, detskú krupicu, uvarím hustú kašu a odstavím. Do ešte horúcej kaše vmiešam kondenzované mlieko, kokosovú múčku a nechám trochu vychladnúť. Masu ochutnám, či je dostatočne sladká, ak nie, primiešam práškový cukor. Potom do vlažnej hustej kaše  zašľahám maslo izbovej teploty a postupne prilievam smotanu na šľahanie. Nakoniec pridám alkohol, aby nadhodil chuť prevoňaného krému, ktorý by mal byť dostatočne hustý na natieranie korpusov. Ak by nebol, odporúčam pridať kokosovú múčku, ale nemalo by sa to stať, ak sa dodrží pomer ingrediencií. Odložím na chladnejšie miesto.

Tip: Chuť krému možno vylepšiť pridaním bielej čokolády – 50 g v tekutom stave.


Čokoládový poťahový krém

200 g horkej čokolády (príp. varnej)
3 väčšie vajcia (M)
140 g krupicového cukru
200 g masla (82%)
1 KL kakaa bez cukru
1 PL alkoholu, alebo vlažnej vody
štipka soli

Najprv roztopím maslo, vsypem do neho nalámané kúsky čokolády, soľ na zvýraznenie chuti čokolády, alkohol a miešam, kým sa  obe ingrediencie nespoja.
Celé vajcia s cukrom prešľahám a vo vodnom kúpeli za intenzívneho miešania zahrievam dovtedy, pokým nezačne tekutina hustnúť. Ohrev nesmie presiahnuť bod varu, lebo by sa vajcia zrazili. Preto treba byť v strehu a nádobu pri prešľahávaní kde-tu pri miešaní nadvihnúť a kontrolovať konzistenciu tekutiny. Keď začne hustnúť, odstavím a nechám chvíľu chladnúť, následne mixérom vyšľahám aby mi vznikla nadýchaná pena.
Do nej potom tenkým prúdom vlievam maslo s čokoládou a šľahám, kým nedostanem jednoliaty čokoládový krém, ktorý odložím na chladné miesto, aby trochu stuhol (nie úplne, lebo by sa ním nedala natrieť torta).

Tip: Polovicu množstva cukru možno nahradiť javorovým sirupom alebo medom, ale v takom prípade treba pridať množstvo čokolády (cca 50 g), aby bol krém dostatočne hustý.


Okrem toho

zavárané vykôstkované a odkvapkané višne (cca za 2 statočné hrste)
kandované čerešne
kokosová múčka
cukrové ozdoby
 

Kompletizácia torty

Vyberiem curlingový kameň z komory....pardon, kakaový korpus, rozrežem ho na tri rovnaké diely, rozložím na pracovnú dosku a rovnomerne ich potriem marhuľovým sirupom.

Potom vezmem krém á la Bounty, roztriem po celom povrchu korpusu, ktorý tvorí spodnú časť torty, husto poukladám do kruhu vykôstkované višne, prikryjem druhým plátom korpusu a opäť natriem kokosovým krémom, vyložím višňami, prikryjem posledným plátom korpusu a so zvyšným krémom, z ktorého mi zostalo naozaj dosť málo, takže som musela šetriť,  vyrovnám okraj torty a potriem aj celý povrch. Takto natretú tortu odložím do chladničky na hodinu, aby trochu stuhla.

Potom ju vyberiem spolu s čokoládovým krémom, ktorý postupne nanášam na celý povrch torty ako také hrubšie opláštenie, z ktorého by nemal vykúkať kokosový krém a odložím do chladničky, najlepšie do druhého dňa, aby sa potom neuveriteľne dlhým masírovaním rovnomerne zarovnal na ozdobovanie podľa vlastnej fantázie.

Moja siahala po túto fázu (viď obrázok), takže som použila kandované višne, keďže aj torta obsahovala zavárané višne, kokosovú múčku, ktorá má určiť, že je kokosovo ladená aj vo vnútri, po bokoch biele vločky s drobunkými vločkami snehu, ako symbol obdobia v ktorom sa venuje a hore vykladaná korálkami a srdiečkami, ako odkaz, že som do prípravy torty dala svoju energiu, srdce a robila som ju s veľkou láskou.

utorok 3. novembra 2015

Cheesecake, alebo čískejk po slovensky ako dar

Základ:

300 g sušienok – rozdrvených na čo najjemnejšie
(karamelové, maslové, škoricové, kakaové...)
100 g masla (82%)

Krém:

250 g mascarpone príp. ricotta alebo jemný tvaroh
150 g cukru
1 dl mlieka
1/2 vrecka pudingu Dr. Oetker bez varenia (vanilkový, kakaový, kokosový)

Možno ochutiť podľa fantázie: strúhanou marcipánovou masou, likérom, kokosovým mliekom, gaštanovým pyré, nutellou, nasekaným kandovaným ovocím a pod.
 

Čokoládová poleva:

180 g 70%-nej čokolády
80 g masla
180 g práškového cukru
130 ml kyslej smotany
1 KL Grand Marnier (možno vynechať alebo nahradiť iným alkoholom, príp. vodou)
 
Rozdrvené sušienky miesim s maslom izbovej teploty prstami dovtedy, pokým nedostanem kompaktnú masu. Ak sa drobí, pridám zopár kvapiek mlieka.

Formu vysteliem  potravinovou fóliou tak, aby prevísala cez okraje formy a sušienkovú masu prstami vytiahnem až do polovice okrajových stien formy, aby som dostala tvar misky s dostatočne vysokými stenami. Formu s masou vložím do chladničky na 2 hodiny, príp. do mrazničky na necelú hodinu, t.j. dovtedy, kým „cesto“ nebude tuhé až tvrdé.

Medzi tým si pripravím krém: najprv si vyšľahám puding bez varenia spolu s mliekom a 50 g cukru. V druhej miske vyšľahám mascarpone (príp. tvaroh) so zvyškom cukru a príchuťou podľa fantázie. Nakoniec zašľahám puding a odložím do chladničky, pokým si pripravím čokoládovú vrstvu.

Vo vodnom kúpeli roztopím maslo, prisypem do neho nalámanú čokoládu a miešam, kým sa obe ingrediencie nespoja, potom odstavím. Kým čokohmota chladne, postupne do nej pridávam pomarančový likér, kyslú smotanu a nakoniec preosiaty práškový cukor. Výsledkom miešania by mala byť dostatočne tekutá, zároveň však hustá hmota. Ak bude príliš tuhá, možno pridať za lyžičku horúcej (!) vody, ak bude tekutejšia, prisypte cukor. Postupnosť ingrediencií dodržiavajte, inak to nebude fungovať!

Finalizácia:

Vyberiem z chladničky stuhnutý základ, t.j. sušienkové cesto v tvare misky, vyklopím ho z formy, stiahnem fóliu a položím na podnos. Vychladnutý krém rozotriem až po okraje a povrch zarovnám. Nakoniec vylejem vlažnú čokoládovú polevu, ktorá by sa mala rovnomerne rozliať po celom obvode čískejku. Na chvíľku vložím do chladničky, aby povrch stuhol tak akurát, vyberiem a dozdobím kandovaným ovocím, nasekanými orechmi, pistáciami, alebo farebnými cukríkmi. Ak chce niekto docieliť matný efekt povrchu, tak odporúčam jemne posypať holandským kakaom (samozrejme cez sitko).

Možno podávať napr. s lesným ovocím.  Cca pol hodiny pred krájaním odporúčam vybrať koláč z chladničky, aby sa maslo trochu uvoľnilo. Úspech bude zaručený, mám to vyskúšané, len foto nemám, lebo som nestihla pred zabalením cvaknúť.

piatok 9. októbra 2015

Čučoriedkový koláč s mascarpone a marcipánom

Cesto:

250 g hladkej špaldovej múky
140 g hladkej múky
250 g 82 % masla izbovej teploty
125 g práškového cukru
1 ks vajce
2 ČL kypriaceho prášku
2 PL kyslej smotany (16%)
zopár kvapiek mandľovej esencie

Krém:

350 g mascarpone
150 g práškového cukru
2 ks vajcia
zopár kvapiek vanilkovej esencie alebo semienka z vanilkového struku

Okrem toho:

150 g marcipánovej hmoty
250 g čerstvé čučoriedky
čokoládový topping, trochu vanilkového pudingu a medovkové lístky na dozdobenie.

 
Začnem s krehkým cestom, ktoré si pripravím tak, že jednoducho zmiešam všetky ingrediencie a spracujem  hladkú, lesklú, voňavú masu, rozdelím na dve gule v pomere 3:1, osobitne zabalím do potravinovej fólie, väčšiu odložím do chladničky a tú druhú do mrazničky, na celú noc.
Na druhý deň vyberiem cesto z chladničky hodinu pred prípravou koláča a cesto z mrazničky preložím do chladničky.
Zapnem rúru na 180°C.
Potom zmiešam mascarpone s cukrom, vajíčkami a vanilkovou esenciu – ak máte doma pravú vanilku, tak stačí vyškrabať zrniečka zo struku a primiešať do krému, bude oveľa výraznejší a odložím nabok.
Vyberiem klasickú tortovú formu (22 x 28 cm), spodok vysteliem papierom na pečenie, okraje vytriem maslom, vysypem múkou a studené cesto prstami dôkladne roztlačím až pod okraje formy, aby mi vznikol taký hlbší bezchybný lavórik, do ktorého vylejem všetok krém a vsuniem do rúry na 5 minút, aby povrch iba  trošíčku stuhol a to preto, aby ovocie nekleslo nižšie do krému a v reze bol pekný. Potom vyberiem, rovnomerne rozložím čučoriedky (časť odložím bokom na ozdobenie cca 25 ks), na ne nastrúham na hrubom strúhadle marcipánovú hmotu,  následne nastrúham zvyšok tuhého cesta z chladničky, prstami rýchlo porozkladám (rýchlo mäkne), aby bolo všade rovnako a vrátim späť do rozpálenej rúry na 30 minút. Potom som formu prikryla teflónovým papierom na pečenie a dopekala ďalších 15 minút. Koláč som vybrala a nechala som ho úplne vychladnúť.
Z 1 dl mlieka som vyšľahala vanilkový puding bez varenia tak, aby bol dostatočne hustý a udržal ovocie aj počas prepravy.
Keď koláč úplne vychladol, rozopla som formu, preložila koláč na podnos, naniesla som mriežkovite čokoládový topping, z pudingu som naformovala čiapočky, ozdobila ich ovocím, povpichovala čerstvé lístočky medovky,  nakoniec som len bobuľky jemne posypala práškovým cukrom a voilá, lahodný koláč je pripravený na slávnostnú tabuľu pre potešenie oka i chuťových pohárikov.

Tip: Tento koláč možno pripraviť aj z ricotty s rôznou príchuťou a ľubovoľného drobného ovocia. S týmto cestom sa pracovalo dobre, len si treba trochu prsty namazať olejom, po upečení je bezchybné, krehké ale vôbec nie suché či drobivé a jeho vynikajúca maslovo-mandľová chuť sa snúbi s krémom a ovocím. Je to proste lahôdka aj na druhý deň.

nedeľa 6. septembra 2015

Tekvicovo-makový koláč s jablkami a posýpkou

Cesto:

200 g tekvice hokaidó
100 g krupicového cukru
100 g polohrubej špaldovej múky
1/2 vrecka kypriaceho prášku
50 g drvených piškót alebo škoricových sušienok
50 ml oleja
3 vajcia
50 g nemletého maku
zopár kvapiek rumovej esencie

Plnka:

3 väčšie jablká
50 g cukru
1 škoricový cukor
alebo 1 fľaša (cca 750 g) zaváraných strúhaných jabĺk

Posýpka:

100 g masla
100 g krupicového cukru
130 g hrubej múky

Ako prvý bod pri príprave cesta si najprv pripravím posýpku tak, že maslo izbovej teploty presypem cukrom, múkou a medzi prstami premieľam, kým sa mi nevytvorí zmes posýpky. Tú potom odložím do mrazničky, aby sa mi s ňou lepšie pracovalo a dobre sa drobila. Ako ďalší bod si upečiem očistené plátky tekvice v rúre do mäkka, stiahnem kožu a rozmixujem na pyré.
Do misky rozbijem celé vajcia a spolu s cukrom vyšľahám do bielej peny. Prilejem olej, rumovú esenciu a pyré z tekvice a zašľahám do vajcovej hmoty. Potom po lyžiciach pridávam múku zmiešanú s rozdrvenými sušienkami na prach a kypriacim práškom. Nakoniec primiešam nemletý mak a cesto vylejem do formy vystlanej papierom na pečenie.
Zapnem rúru na 180°C, aby sa dobre vyhriala.
Potom príde na rad jablková plnka: očistím jablká, vyberiem jadrovník, nastrúham na hrubom strúhadle a spolu s cukrom trochu podusím. Nechám vychladnúť, rovnomerne rozložím po celom ceste a nakoniec vyberiem z mrazničky posýpku a dôkladne rozsypem po celom povrchu cesta. Formu vložím do vyhriatej rúry, prvých 15 minút pečiem voľne, potom celý vrch prikryjem alobalom, ja som použila teflónový papier na pečenie a dopekám ďalších cca 20 minút. Ja mám rada cesto pod kontrolou, takže som ho zopár krát pozrela. To opatrenie s prikrytím je dobré nato, aby nebola posýpka príliš upečená a nechrúmala nepríjemne pod zubami. Po prikrytí zostane dostatočne upečená a pekne zlatistá.
Nakoniec hotový koláč vyberiem z rúry a nechám úplne vychladnúť.
 
Z vlastnej skúsenosti môžem skonštatovať, že na druhý deň je koláč ešte lepší, lebo sa rozvinú chute a najmä je šťavnatejší. Robila som ho totiž ako batožinovú stravu na dovolenkovú cestu a keďže bol fakt veľký, tak som ním pohostila aj prenajímateľov apartmánu, ktorí si ho nevedeli vynachváliť a pýtali recept. Jooooj, ako som sa len cítila poctená, ná, náááá :-).

streda 12. augusta 2015

Orechová roláda plnená mandľovým krémom

Cesto

4 vajcia
120 g práškový cukor
70 g hrubá múka
100 g mleté vlašské orechy
trochu mletého koriandra
zopár kvapiek rumovej esencie
 
Rúru zapnem na 180°C. Vajcia si rozdelím, bielka s troškou soli vyšľahám do tuhého snehu a odložím do chladničky. Žĺtka s cukrom vyšľahám do bielej peny, pridám esenciu, koriander, postupne múku, potom orechy, a nakoniec opatrne primiešam ručne tuhý sneh z bielkov.
Cesto rozotriem na pripravený plech vystlaný papierom na pečenie a vsuniem do rúry piecť na cca 8 – 10 minút. Malo by mať zlatistú farbu, nesmie byť tmavé, lebo potom sa láme. Po upečení cesto vyberiem, spolu s papierom hneď stočím a zabalím do utierky. Keď trochu vychladne, cesto rozbalím, stiahnem papier a plním.

Krém
1.
100 g jemne mletých mandlí
50 g krupicový cukor
3 PL mlieka
1 PL likér Amareto
zopár kvapiek mandľovej esencie

Mlieko zohrejem s cukrom a zalejem ním mleté mandle. Pridám likér, esenciu a podľa potreby doplním, čo tam ešte chýba.

2.
200 ml mlieka
½ balíčku mandľového pudingu
130 g masla
50 g krupicového cukru

Z mlieka, cukru a pudingového prášku uvarím pudingový krém. Do vlažného pudingu zašľahám maslo izbovej teploty a nakoniec mandľovú masu. Krém by mal byť hustý, hladký, zlatistej karamelovej farby.

Poleva

250 ml smotany na šľahanie
200 g kvalitnej čokolády (70%)
1 PL hnedého cukru
20 g masla

Smotanu s cukrom nechám zovrieť, odstavím a do teplej tekutiny vsypem čokoládu nalámanú na malé kúsky. Keď sa obe ingrediencie spoja, zamiešam maslo a odložím na chladné miesto, kým trochu nestuhne, aby sa lepšie nanášala na povrch rolády

Tak a po tomto kroku vezmem stočené cesto, jemne rozbalím, aby mi neprasklo, po celej dĺžke rozotriem mandľovú plnku, jemne stočím, zabalím do alobalu a odložím do chladničky na pár hodín, najlepšie na noc. Keď roláda dostatočne stuhne, vyberiem a dôkladne poroztieram čokoládovú polevu po celom povrchu i na konce. Opäť odložím do chladničky a po pár hodinách, keď poleva patrične stuhne, podávam s višňami máčanými v alkohole, poprípade ak sa pritrafí doma šľahačka, tak aj tá sa hodí.

Táto roláda vydrží v chladničke aj niekoľko dní, je stále mäkká a ten lahodne sladký mandľový krém sa naozaj pári s chuťou čerstvého pressa.
Želám príjemný kulinársky zážitok. Fotky doplním v nasledujúcich dňoch.....

sobota 1. augusta 2015

Rohlíčky z trdelníkového cesta

Cesto

400 g polohrubej múky
50 g hladkej múky
1 ČL kypriaceho prášku
2 žĺtky
1 celé vajce
70 g krupicového cukru
1 ks vanilkového cukru
2 dl vlažného mlieka
25 g čerstvého droždia
trošku soli
0,5 dl oleja
50 g masla
1 PL rumu alebo zopár kvapiek rumovej esencie

Na obaľovanie pred

2 bielka
100 g mletých orechov

Na obaľovanie po

100 g práškový cukor
1 ks vanilkový cukor

Okrem toho

100 g roztopeného masla na potieranie
1 ks škoricového cukru


Do misy nalejem vlažné mlieko, trochu cukru, rozdrobím droždie, presypem trochou hladkej múky a nechám vzísť kvások. Keď dobre nabubloce, prisypem múku zmiešanú s kypriacim práškom, ostatné ingrediencie a vymiesim na hladkú, lesklú hmotu, ktorá je pomerne mastná, ale tak je to ono. Misu prikryjem a odložím na teplé miesto kysnúť na cca hodinu.

Zapnem rúru na 200°C.

Vykysnuté cesto rozdelím na 4 bochníky, z každého vyvaľkám na pracovnej doske jemne vysypanej múkou kruh, potriem ho bohato maslom, jemne posypem škoricovým cukrom, radielkom rozdelím na 8 častí, stočím od širšieho konca k užšiemu a okraje trochu upravím stlačením k stredu, aby boli guľaté, potom sa zbytočne nevysušia. Každý rohlíček potriem bielkom, bohato obalím v mletých orechoch, položím na  plech vystlaný papierom a vsuniem do stredu rozpálenej rúry na 10 minút piecť. Je dobré sledovať priebeh pečenia, aby sa nepripiekli. Po upečení každý kus opäť potriem maslom a ihneď obaľujem v zmesi práškového a vanilkového cukru. S teplým cestom treba pracovať veľmi jemne, lebo kým nevychladne, tak je dosť krehké. Z uvedeného množstva cesta som mala 2 plechy. 

Toto spracovanie trdelníkového cesta je veľmi komfortné pre nás, ktorí nemáme  doma piecku s otvoreným ohňom a trdlom, no napriek tomu sú rohlíčky vynikajúcou alternatívou prípravy tejto tradičnej a výnimočnej skalickej dobroty. Polovica zmizla ešte vlažná a po pár hodinách aj zvyšok. Hm, kedy som ich mala odfotiť?! Na budúce dodám fotky....

sobota 25. júla 2015

Tvarohový koláč s malinami

Cesto:

250 g polohrubej múky
100 g krupicového cukru
130 g masla
1 ks    vajce
1 ČL   kypriaceho prášku
trochu drveného anízu
trošku soli

Tvarohová náplň:

250 g jemného tvarohu
2 PL javorového sirupu
1 ks   vajce
150 ml mlieka
50   ml   oleja
1 ks   extra vanilkový puding Dr. Oetker
hrozienka
kandovaná pomarančová kôra
rumová esencia

maliny

Maslo izbovej teploty vyšľahám s vajíčkom a cukrom, prisypem múku (ja som použila špaldovú) zmiešanú s kypriacim práškom, anízom a soľou, spracujem hladké cesto, rozdelím ho na polovicu, obe som zabalila do potravinovej fólie, jednu som odložila na chvíľku do chladničky (cca na pol hodiny) a druhú polovicu do mrazničky (cca na hodinu).
Kým cesto tuhne, pripravím si náplň tak, že všetky tekuté ingrediencie dôkladne vyšľahám, spolu s  pudingovým práškom, pridám hrozienka a pomarančovú kôru.
Rúru som zapla na 180°C.
Keď polovica cesta v chladničke stuhla, prstami som ju roztiahla až po okraje formy, vystlanej papierom na pečenie, vyliala som do nej tvarohovú náplň,  rovnomerne poukladala maliny, vybrala som z mrazničky cesto stuhnuté skoro na kameň a čo najrýchlejšie som ho nastrúhala na celý povrch koláča - veľmi rýchlo sa topí medzi prstami (!), znížila som teplotu rúry na 170°C a vsunula do nej cesto.
Po 20-tich minútach som koláč prikryla teflónovým papierom na pečenie, aby sa mi vrch náhodou nepripálil a piekla som ho ďalších 10 minút.
Podávala som ho vlažný posypaný práškovým cukrom. Je to veľmi jemný koláč s vyváženými chuťami, rozplývajúci sa na jazyku.