Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

sobota 16. mája 2015

Mandľový koláč s hroznom

Krehké cesto:

230 g múky
1     žĺtok
130 g maslo
70 g cukru
1 PL rumu
trošku drveného anízu

Plnka:

150 g mandľovej múčky, príp. sušienky
vajcia
150 g créme fraiche (príp. mascarpone)
1   vanilkový struk
50 g hnedého cukru
50 g špaldovej hladkej múky
zopár kvapiek mandľovej esencie
štipka soli
500 g hrozna

Suroviny spracujem ručne tak, aby som dostala cesto plastelínovej konzistencie, ktoré zabalím do potravinovej fólie a odložím do chladničky, aby stuhlo, tak na hodinku. Lepšie sa s ním potom pracuje.
Zatiaľ si pripravím plnku: vajcia rozdelím, žĺtka vyšľahám s cukrom do peny, pridám créme fraiche (tentoraz som mala doma iba jemný tvaroh) vyškriabané zrnká vanilky, prisypem mandľovú múčku, príp. jemne rozdrvené mandľové sušienky, esenciu a prešľahám. K bielkom pridám soľ a vyšľahám tuhý sneh, ktorý už iba špachtľou jemne zamiešam do cesta.
Rúru zapnem na 180°C.
Krehké cesto vyberiem z chladničky, odbalím a na pomúčenej doske vyvaľkám plát cesta na hrúbku cca 3 mm. Cesto preložím do guľatej formy, prstami dôkladne popritláčam až ku hrane okraju, aby plnka nevytekala, zvyšky cesta poodkrajujem, opäť rozvaľkám a povykrajujem rôzne vzory, ktorými potom pokryjem koláč pred pečením (viď obrázok).
Na cesto nasypem umyté a odkôstkované hrozno (ja som mala doma červené), prelejem plnkou, ozdobím zvyšným cestom a vsuniem do rúry piecť na 30 – 35 minút. Po pol hodine som ho radšej prikryla teflónovým papierom na pečenie, aby sa povrch nepripálil. Keď je upečený, vyberiem a nechám úplne vychladnúť, lebo kým je teplý, tak sa pri každom pohybe láme a praská.
Podávam so šľahačkou a domácim čokoládovýmtoppingom, ktorého recept prikladám ako bonus.
Na obrázku je namiesto créme fraiche použitý jemný tvaroh, ale nebolo to ono. Klasický bol lepší.
Koláč je naozaj tak krehký a lahodný, že sa topí na jazyku a chute sa veľmi dobre dopĺňajú.  Veď vyskúšajte a uvidíte, že je to tak.

Domáci čokoládový topping

50 g čokolády
20 g kakaa (cca 1 PL)
1 PL hladkej múky
1 dl mlieka
0,5 dl vody (alkohol)
2 – 3 PL hnedého krupicového cukru
mletá škorica podľa chuti
20 g masla
štipka soli

Čokoládu na varenia nalámem na čo najmenšie kúsky, najlepšie sú nepravidelné hobliny. V mlieku rozmiešam múku a pozvoľna zohrievam, prisypem cukor a poctivo miešam nad miernym plameňom, kým tekutina nezhustne na konzistenciu krému. Potom odstavím, prisypem kakaový prášok, hobliny čokolády so škoricou a miešam, kým sa čokoláda úplne nespojí s mliečnym krémom. Nakoniec primiešam maslo a soľ. Ak by bol topping veľmi hustý, tak po troške prilejem vodu, príp. kto má rád alkohol, tak koňak, brandy alebo rum. Topping by mal z varechy stekať pomalým tenkým prúdom, asi takto nejak

Typ: V lepšom prípade sa môže mlieko nahradiť tučnou smotanou na šľahanie.

utorok 12. mája 2015

Slivkový posúch so smotanou a mrveničkou

Na Deň matiek ma čakalo takéto pekné prekvapenie v chladničke s pribaleným komplet sushi setom a šalátom, ktorý mi vlastnoručne pripravila moja jediná Krepi.
Tak ma napadlo upiecť niečo dobré, i keď posúch nepatrí medzi slávnostné dezerty, ale
evokuje spomienky na mamu, babku a iné dôležité ženy-matky v mojom živote....

Kysnuté cesto:

1 varený zemiak
250 g hladkej špaldovej múky
100 g hladkej múky
1 ČL soli
20 g masla
1 dl vlažného mlieka
1 dl kyslej smotany
20 g čerstvého droždia
1 ČL krupicový cukru

Okrem toho:

1 fľaša zaváraných sliviek, príp. 1 kg čerstvých čistých, zbavených kôstok
1,5 dl kyslej smotany
0,5 dl domácej slivovice
1 PL hnedého cukru
1 KL mletá škorica

Mrvenička:

120 g masla
120 g cukru
100 g hrubej múky
70 g polohrubej múky

Vlažné mlieko osladím lyžičkou cukru, rozdrobím čerstvé droždie (ja som dala celú kocku, lebo mám rada jeho chuť), zasypem 1 PL hladkej múky a nechám cca do pol hodiny vzísť. Potom pridám smotanu izbovej teploty, roztopené maslo, roztlačený zemiak a nakoniec sypkú zmes múk zmiešaných so soľou ( ja som pridala aj štipku kypriaceho prášku, aby sa mi lepšie aktivovalo cesto). Miesim približne 15 minút a ak je potrebné, prilejem trošku mlieka, príp. vody, v ktorej sa varili zemiaky. Keď je už cesto pružné a hladké (nemalo by sa lepiť), posypem troškou múky, aby na povrchu nevyschlo, prikryjem utierkou a odložím na teplé miesto kysnúť cca na hodinku, dve. 

Hneď po tomto úkone si pripravím mrveničku tak, že do masla izbovej teploty zamiešam cukor a obe múky tak, aby mi vznikli hrudky. Misku s hotovou mrveničkou odložím do chladničky, aby mi stuhla, vtedy sa s ňou veľmi dobre pracuje a drobí sa tak, ako má.

V smotane dôkladne rozmiešam alkohol, osladím,  pridám škoricu podľa chuti a odložím bokom.

Rúru zapnem na 200°C (ohrev zhora-zdola), štandardný plech vysteliem papierom na pečenie, jemne potriem olejom a cesto vytiahnem po celom obvode. Polené slivky povtláčam do cesta tesne jednu vedľa druhej, do stredu každej lyžičkou naložím trošku ochutenej smotany, vyberiem schladenú mrveničku, rozdrobím po celom povrchu cesta, nechám ešte 10 minút kysnúť a vsuniem do rozpálenej rúry na cca 20 minút. Keď okraje cesta začnú hnednúť, vyberiem a potriem ich mliekom, aby trošku zmäkli.
 
 
 
Nechám vychladnúť, narežem na kocky (viď obrázok) a časť po domácej koštovke  expedujem jemne posypané práškovým cukrom otcovi, ktorý je slameným vdovcom, keďže mama si kuríruje kĺby s kamarátkou na liečení.


Cesto sa podarilo mäkké, nadýchané, koláč nebol príliš sladký, takže sa podaril, ole! Podaril sa až tak dobre, že som výsledok v tom chvate ani neodfotila, ale ten váš, bude určite vyzerať aspoň tak dobre, ako ten môj a čo je hlavné, bude reálny, voňavý, mäkučký.