Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

streda 13. apríla 2016

Jablkovo-pudingový koláč s Oreo kexami

Cesto:

100 g špaldovej polohrubej múky
40 g pudingového prášku Dr. Oetker
150 g masla
150 g cukru
3 vajcia
2 ČL kypriaceho prášku
štipka soli
zopár kvapiek vanilková esencia
drvený aníz podľa chuti

Maslo vyšľahám so 100 g  práškového cukru do bielej peny. Vajcia rozdelím, do maslovej masy zašľahám žĺtka, bielka vyšľahám do tuhého snehu, prisypem 50 g krupicového cukru a šľahám, kým sa mi netvoria pevné špičky. Múku zmiešam s pudingovým a kypriacim práškom, pridám trochu soli, drvený aníz (ja som dala za kávovú lyžičku) a postupne sypkú zmes zašľahám do žĺtkovej masy. Nakoniec špachtľou jemne primiešam sneh z bielkov.

Krém:

300 ml plnotučného mlieka
1 vrecko mandľového pudingu Dr. Oetker
30 g masla
2 PL krupicového cukru
zopár kvapiek mandľovej esencie

V tejto fáze zapnem rúru na štandardných 180°C, aby sa poriadne zohriala.
Z uvedených ingrediencii uvarím puding a do vlažného zašľahám maslo a pridám esenciu.

Plnka:

1 ks veľkého sladkého jablka
maslo a cukor na dusenie

Jablko zbavím jadrovníka, ošúpem, nakrájam na plátky alebo mesiačiky. V panvici roztopím maslo, položím na neho jablká, poprášim krupicovým cukrom a chvíľku podusím. Nemali by sa rozpadať, ale pekne držať pokope.

Okrem toho:

1 vrecko vanilkového cukru
50 g hrozienok
Oreo keksy – množstvo podľa fantázie

Tak a teraz finalizácia: Formu vysteliem papierom na pečenie. Polovicu cesta vylejem do nej, po obvode uložím Oreo keksy, potom ide polovica pudingovej vrstvy,  na ňu jablková vrstva, ktorú posypem hrozienkami, vanilkovým cukrom a šikovne rozdelím druhú časť pudingového krému. Nakoniec rozotriem druhú polovicu cesta a vsuniem do rozohriatej rúry na 20 – 25 minút.

Koláč vyberiem, nechám vychladnúť a každý rez podávam s osladeným kopcom šľahačky. Môj dojem je veľmi dobrý či už z kombinácie chutí, alebo z konzistencie cesta, nehovoriac o neobvyklom profile. Ostatne, nechám to na vás, pozrite na obrázok a ohodnoťte. Žiaľ ale z neho nemožno vyčítať ani vôňu, ani chuť, takže si ho doma určite upečte, neoľutujete, je výborný.

štvrtok 7. apríla 2016

Zucotto

Táto klasická sladká dobrota je vo svojej podstate veľmi jednoduchá, len s “montážou” je trochu viac roboty, no výsledok stojí zato, najmä keď chce človek návštevu nadchnúť trochou sladkého osvieženia, preto sa hodí skôr na leto, ale keďže aj teraz na jar vystúpili teploty na viac ako 24°C, urobila som výnimku.

Piškótové cesto , ja som mala zo 4 vajec, upečené v tortovej forme rozkrojím horizontálne, jednu polovicu rozkrojím do hviezdice (vznikne mi 8 ks trojuholníkov) na druhú polovicu položím misku hore dnom, ktorá bude formou pre tento dezert a vykrojím po obvode budúce dno koláča. Zvyšné odrezky použijem neskôr na rozdelenie vnútornej časti koláča.

Dotyčnú misku vysteliem potravinovou fóliou a trojuholníky do nej naukladám tak, aby sa okraje prekrývali, bohato ich pokvapkám Amarettom a odložím nabok.

Nakrájam na malé kúsky kandované ovocie aké máte v obľube asi tak 50 g, namočím ich do rumu so škoricou, nalámem cca 50 g kvalitnej čokolády, nastrúham cca 30 g marcipánovej hmoty a opražím cca 50 g mandlí a na hrubo ich nalámem.

Vezmem 250 g  mascarpone, 250 ml vyšľahanej šľahačky, krupicový a vanilkový cukor podľa chuti a všetko spolu vyšľahám. Ak je krém príliš hustý, prilejem trochu mlieka a zamiešam ovocie, čokoládu a mandle. Masu rozdelím a do jednej polovice vmiešam 3 PL nutelly.

Teraz vyberiem misku vystlanú korpusom, nutellový krém votriem do spodku, poukladám piškótové odrezky, opäť ich pofŕkam Amarettom, na ne rovnomerne rozotriem biely krém, prikryjem vyrezaným korpusom, opäť bohato pokvapkám alkoholom, dôkladne zabalím do potravinovej fólie, možno ju zaťažiť, aby bol tvar krajší, keď sa cesto napije krému a odložím do chladničky, najlepšie na noc. Na druhý deň, pár hodín pred príchodom návštevy dezert vyberiem z chladničky, odbalím, vyklopím na podnos, vyšľahám šľahačku, potriem ňou rovnomerne celý kopec, hrbol alebo typel a tesne pred podávaním poprášim kvalitným kakaom, dozdobím opraženými mandľovými lupienkami a nesiem hrdo na stôl – úspech naozaj zaručený, benissimo.

nedeľa 3. apríla 2016

Talianska zemiaková torta

400 g zemiakového pyré (nie príliš hustej konzistencie)
50 g polohrubej špaldovej múky
1 PL detskej krupice
3 väčšie vajcia
80 g masla
150 g práškového cukru
50 g hrozienok
70 g opražených a na hrubo rozdrvených mandlí
1 ČL drveného anízu
1 ČL mandľovej esencie
1 PL rumu
kôra z 1 citróna

Rúru som zapla na 170°C. Do misky so zemiakovým pyré som nasypala múku, krupicu, zapracovala som do pyré, potom som pridala hrozienka, mandle, jemne nastrúhanú citrónovú kôru esenciu, alkohol a jemne rozdrvené anízové semená – tie sú fakt dôležité kvôli celkovej chuti torty.
Maslo s polovicou cukru som vyšľahala do penista a postupne som zašľahala žĺtka.
V druhej miske som vyšľahala bielka a keď už boli riadne napenené, prisypala som zvyšný cukor a šľahala som, kým sa netvorili pevné špičky. Potom som špachtľou opatrne vmiešala bielkovú masu do žĺtkovej, vyliala som cesto do vymastenej a múkou vysypanej tortovej formy a vsunula do vyhriatej rúry piecť cca 40 minút.

Tortu vyberiem, nechám úplne vychladnúť, poprášim cukrom, alebo prelejem javorovým sirupom a podávam. Lepšia je ale na druhý deň, keď sa chute spoja.