Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

nedeľa 26. februára 2012

Ugrofajnové gaštanové kiflíky (rohlíky)

Naša rodina sa akosi nedokáže zriecť tej fantastickej chute gaštanov, známej po celej Európe v neuveriteľnom množstve variant prípravy, preto sa chcem podeliť s ďalším fajnšmekerským ugrofínskym receptom a môžem si ruku dať kdekoľvek, ale patrí sa na srdce, že za jeho výsledok sa nebudete hanbiť ani pred náročnejšími hosťami.

500 g polohrubej múky (odporúčam kombinovať v pomere 300:200 celozrnná a polohrubá)
200 g masla alebo pôvodne masti
1 PL krupicového cukru
120 ml kyslej smotany
20 g čerstvého droždia
100 ml mlieka
soľ

Na plnku:
250 g gaštanového pyré
3 -4 PL šľahačkovej smotany
1 PL rumu
štipka škorice

Na obalenie:
zmes práškového a vanilkového cukru

Pripravím si klasickým spôsobom kvások, teda do vlažného mlieka nasypem cukor a rozmrvené droždie medzi prstami, nechám trochu nabublať.
Preosiatu múku zmiešam s maslom (príp. masťou) izbovej teploty, potom k nej prilejem kvások, soľ, smotanu a vymiesim pružné cesto. Prikryté nechám na teplom mieste oddýchnuť minimálne hodinku. Potom zapnem rúru na 200°C.
Cesto vyvaľkám, s formičkou na pagáče, príp. pohárom s priemerom cca 6 cm si povykrajujem kruhy, naplním vymiešaným gaštanovým pyré so smotanou, rumom a škoricou, zrolujem a upravím do tvaru rohlíka.
Na plech vystlaný papierom na pečenie poukladám kiflíky a vsuniem do vyhriatej rúry na 12 – 15 min., čo by im malo stačiť. Treba však skontrolovať pred vybratím aj spodnú časť rohlíkov, aby sa nestalo, že vrch bude pekne upečený a spodok polosurový. Potom vyberiem a ešte teplé obalím v cukrovej zmesi.

To je všetko. Sú veľmi dobré čerstvé,  ale aj na druhý deň, lebo vydržia dlho mäkké a  chytia ešte lepšiu chuť.
Pozn.:
S týmto druhom cesta sa veľmi dobre pracuje, ale moja skúsenosť je taká, že je vhodné použiť na plnku pevnú masu, ako je napr. aj orechová, maková a pod., potom si rozhlíček udrží pevný tvar aj po upečení.

sobota 25. februára 2012

Teľacie na víne a dubákoch s domácou žemľovou knedľou

500 g teľacieho mäsa
1 červená cibuľa
1 strúčik cesnaku
100 g dubákov naložených v masle
1 vetvička čerstvého rozmarínu
1,5  dl dezertného vínka
1 ČL medu
2 PL kačacej masti, príp. olivového oleja
mleté čierne korenie
čerstvá petržlenová vňať

Mäso umyjem, odblaním, nakrájam na menšie kocky. V hrnci roztopím masť, vsypem červenú cibuľu nakrájanú na drobno a chvíľku dusím, potom pridám nasekaný cesnak a hneď ako pustí arómu, pridám na intenzite ohňa a vložím kúsky mäsa. Okorením, vložím dubáky na masle, chvíľku restujem, podlejem vínom, vložím vetvičku rozmarínu, prikryjem, stiahnem oheň a dusím mäso, kým sa šťava nezredukuje do hustej „omáčky“ a mäso nie je mäkké. Tesne pred dokončením pridám med, soľ a odstavím.

Podávam s domácou žemľovou knedľou, posypané čerstvou, jemne nasekanou petržlenovou vňaťou. Chuť sa dá zhrnúť do holej vety: Je to lahodné. I keď nie celkom, lebo ak si spomeniem, že to mladé zvieratko, v podstate ešte kojenec, muselo zhynúť kvôli ľudskému pôžitku, tak mám výčitky svedomia. Preto som mu preukázala patričnú úctu a pripravila ho tak, ako som najlepšie vedela.
Pozn.:
Dubáky som si „zavarila“ neskoro v jeseni, keď sa dali na Miletičke dostať rôzne čerstvé, voňavé huby. Umyla som ich, nakrájala na plátky, podusila na masle, trochu korenia a soli doplnili tú úžasnú chuť, naliala dubáky s maslom do menšej zátkovacej nádoby a vložila do mrazničky.


Domáca žemľová knedľa

Toto je jednoduchý recept - ako facka, pre totálnych amatérov, alebo pre tie z nás, ktoré potrebujú mať po ruke niečo praktické, rýchle a chutné. Dostala som ho od mojej priateľky z detstva, ktorá je stále zaneprázdnená ilustrovaním, maľovaním, kreslením, proste umením.

3 staršie pečivá
250 g polohrubej a hrubej múky (1:1)
250  mlieka
1 – 2 vajíčka (podľa veľkosti)
soľ podľa chuti

Pečivo nakrájam na kocky, vložím do misy, vsypem múku, prelejem mliekom, v ktorom som rozmiešala vajcia a posolím podľa chuti. Ak je masa riedka, môže sa zahustiť pečivom, príp. múkou alebo strúhankou. Do hlbšieho hrnca dám variť toľko vody, aby sa knedľa ponorila. Cesto prelejem do nepoškodeného mikrotenového sáčku, zviažem (v tvare valca),  vložím do vriacej vody a varím 30 minút. Potom zhasnem plameň pod hrncom a nechám ešte chvíľku v ňom. Následne vyberiem, nakrájam a servírujem.
Pre tých, ktorí by chceli mať extra kráľovskú knedľu, tak do surového cesta odporúčam zamiešať restovanú cibuľu s kačacími alebo husacími oškvarkami a čerstvou petržlenovou vňaťou. Počkajte, pri tejto variante si už aj ja musím utrieť slinky....

sobota 18. februára 2012

Somlói galuska


Týmto vynálezom obohatil maďarské cukrárske umenie legendárny šéf čašník Gollerits Károlyi, ktorý 16 rokov pracoval vo vychýrenej budapeštianskej reštaurácií Gundel. Realizácia ale zostala na majstrovi cukrárovi menom Szöcs József Bélovi, ktorý v roku 1958 získal za tento dezert medzinárodné ocenenie v Bruseli a stal sa tradičným maďarským dezertom. Receptúru, ktorú uvádzam, je veľmi blízko tej pôvodnej.

Myslím, že voľba tohto „zákusku“ bola na dvojitú rodinnú oslavu tá najsprávnejšia, lebo potešila všetkých (skoro)slávov, sláviacich slávu slávených.

Piškótové cesto:
6 PL polohrubej múky
6 PL práškového cukru
1 ČL kypriaceho prášku
6 vajec
100 g mletých vlašských orechov
2 PL kvalitného kakaa

Vanilkový krém:
3 žĺtka
300 ml mlieka
80 g práškového cukru
1 struk vanilky – vyškriabané vnútro (ak nemáte, môžete nahradiť vanilkovou esenciou)
1 ČL maizeny

Čokoládová poleva:
200 g kvalitnej čokolády (ja som dala 86%, bola trochu horká)
30 g masla
150 ml smotany na šľahanie
2 PL rumu (ja som dala Amaretto, čo je síce prešľap, ale chutí famózne)

Rumová poleva:
2 PL rumu
150 ml vody
100 g krupicového cukru
1 ČL strúhaná kôra z pomaranča

Okrem toho:
za veľkú hrsť hrozienok
200 ml rumu
100 g  vlašských orechov (hrubo nalámaných)
300 ml šľahačky

Najprv začnem s piškótovým cestom: žĺtka s cukrom vymiešam do bielej peny, po troche prisypávam preosiatu múku s kypriacim práškom a nakoniec opatrne vmiešam tvrdý sneh z bielkov. Masu rozdelím na tri časti: prvú pôvodnú vylejem do plechu vystlaného papierom na pečenie, do druhej zamiešam mleté orechy, vylejem na ďalší plech a do tretej časti zamiešam kakao a taktiež vylejem na plech, všetky vsuniem do vyhriatej rúry na 180°C, za 10 – 12 minút by mali byť hotové.

Teraz, keď mi chladnú cestá,  vrhnem sa na krém a polevy.
Na vanilkový krém dôkladne vymiešam žĺtky s cukrom, následne prilievam postupne mlieko a vo vodnom kúpeli šľahám, kým nedostanem krém, ktorý vo finále zahustím maizenou.
Na čokoládovú polevu dám roztopiť maslo, vlejem smotanu na šľahanie a keď je teplá, vsypem nalámanú čokoládu na drobno. Starostlivo miešam nad miernym plameňom, príp. kto si netrúfa, tak vo vodnom kúpeli a hneď ako sa čokoláda spojí so smotanou a maslom odstavím a premiešam s alkoholom.
Na rumovú polevu dám variť vodu s cukrom približne 10 minút, keď začne hustnúť stiahnem z ohňa a pridám kôru z pomaranča a alkohol.
Ešte nesmiem zabudnúť namočiť hrozienka cez noc do rumu, nech pekne napučia a orechy, v mojom prípade mandle som upražila na suchej teflónovej panvici.

Upečené piškótové pláty nakrájam na menšie kusy a na každom dezertnom tanieri upravím tak, aby sa vystriedali všetky tri chute, potom ich bohato pokropím rumovou polevou, posypem hrozienkami, praženými orechmi, prelejem vanilkovým krémom a následne čokoládovou polevou. Ozdobím poriadnou čiapkou šľahačky, opäť polejem čokoládovou polevou a posypem praženými orechmi.

Chcela by som nakoniec iba upozorniť, že tento dezert je dosť ťažký, oči by jedli, ale žalúdok už nevládze, ale to zistíte veľmi rýchlo. Želám patričný pôžitok.

piatok 17. februára 2012

Mramorový koláč – el classico

Napriek svojej jednoduchosti, je tento dvojfarebný koláč favoritom snehom zaviatych poobedných oddychoviek pri káve a vedie v rebríčku všetkých vekových kategórií, lebo si zachová svoju správnu konzistenciu aj na druhý deň, takže si ho môže vychutnať bez obáv aj menej zubé osadenstvo rodiny. Verte či nie, dokáže sa na Vás usmievať z taniera tak dlho, kým si ho nepriložíte k ústam a nepotešíte ním svoje zimou otupené zmysly. Ole, el classico!

110 g hladkej múky
40 g maizeny (príp. vanilkového pudingu na varenie)
1 ČL  kypriaceho prášku do pečiva
100 g masla
0,5 dl oleja
150 g práškového cukru
3 vajcia
1 ČL vanilkovej esencie
strúhaná kôra z pomaranča alebo citróna (množstvo podľa chuti)
štipka soli

10 g kvalitného kakaa
2 PL mlieka

Na polevu:
80 g masla izbovej teploty
180 g práškového cukru alebo medu
100 g mascarpone


Najprv zapnem rúru na 220°C a v menšej šálke zohrejem mlieko, rozmiešam v ňom do hladka kakaový prášok a odložím.

V ďalšom kroku v mise roztopím maslo, pridám olej, po jednom pridám celé vajcia a tak dlho miešam, kým nedostanem konzistenciu majonézy. Potom vsypem preosiaty cukor, vanilkovú esenciu, kôru z pomaranča a poriadne vyšľahám. Potom pridám preosiatu múku s maizenou, štipkou soli a kypriacim práškom.

Papierom na pečenie vysteliem formu a vylejem naň tri štvrtiny cesta. Do zvyšného cesta vlejem husté kakaové mlieko, premiešam a z väčšej výšky lejem do vanilkového cesta, kým sa neminie a vsuniem do vyhriatej rúry na 15 min., v ktorej som ubrala teplotu na 200°C. Potom opäť uberiem teplotu na 170°C a pečiem cca 20 – 25 min. Odporúčam prikryť papierom na pečenie, najlepšie teflónovým, ten to vydrží, ku koncu skúšku - pichnutie špajdle do stredu a keď sa cesto neprilepilo, vyberiem, hneď potriem polevou (všetky ingredienty som vymiešala do hladka) ešte horúci koláč a nechám vychladnúť na bezpečnom mieste, aby ho náhodou niekto opantaný vôňou, skôr nenačal.

Vo finále ho možno posypať na hrubo nalámanými, opraženými orechmi.

pondelok 13. februára 2012

Naan – indo-iránsky chlieb

Tento druh plackovitého chleba je rozšírený nielen v južnej Ázií, ale aj v arabských štátoch, Severnej Amerike a od roku 1780 aj v Európe. Jeho príprava nie je zložitá, len treba chytiť grif vďaka skúsenostiam, rovnako ako pri pečení nášho chleba. Ak Vám teda duša piští za kúzlom  menšieho množstva exotickej chute v domácom prostredí, tak hor sa do práce či už v sárí, alebo bez neho.

400 g hladkej múky
1 ČL kypriaceho prášku
1 ČL soli
100 ml bieleho jogurtu (10%)
2 PL masla
1 vajce
 50 ml vlažného mlieka
1 ČL krupicového cukru
20 g čerstvého droždia (príp. 1 ČL sušeného)

olej na potretie
kto má rád, môže do cesta pridať rôzne semienka alebo mak

Najprv si pripravím kvások klasickým spôsobom: do vlažného mlieka vsypem cukor, rozdrobené droždie a nechám na teplom mieste bublať.
V mise zmiešam jogurt izbovej teploty s vajcom, maslom, vlejem kvások a nakoniec múku,  prášok do pečiva a soľ. Kto chce, môže prisypať semienka alebo mak priamo do cesta. Vypracujem cesto, poprášim múkou, prikryjem a dám kysnúť na teplé miesto. O 1 - 2 hodiny opäť dôkladne premiesim a keď sa cesto veľmi lepí, pridám múku.
Cesto rozdelím na 8 – 10 kusov, rukou, alebo valčekom roztiahnem každé cesto do výšky 0,5 cm (tradícia je do tvaru slzy, čo som nedodržala kvôli vnútornému napätiu, či sa vlastne chlebíky podaria), prikryjem vlhkou utierkou a nechám chvíľu kysnúť (cca 10 minút). 
Medzi tým miernejšie rozpálim teflónovú panvicu, potriem povrch plackochlebov olejom a položím do panvice, prikryjem pokrievkou a starostlivo kontrolujem obsah, aby neprihorieval. Po niekoľkých minútach otočím a opakujem postup. Chleby vyberiem do misy a hneď ju prikryjem utierkou, aby zbytočne neobsychali. Ak máte radi výdatnejšie prevedenie chlebov, tak ich možno potrieť kým sú teplé maslom, alebo kačacou masťou.

Pôvodne sa chleby potrú žĺtkom, posypú makom a prilepia sa na stenu rozpálenej pece tandoori, kde sa špeciálnymi paličkami obracajú. Isteže to má inú chuť ako tie z mojej panvice, ale u nás to nikomu nevadí. Podstatné je, že sa podarili, sú čerstvé a voňavé, také naše. K tomu ešte teplá pečená zelenina na cesnaku, posypaná sezamom, parmezánom, zapáliť vonné tyčinky a sviečky, do pozadia pustiť nejakú tuningovú sitarovú muziku, vychádzajúcu z tekvicovej rezonančnej komory a exovečierok sa môže začať.

streda 1. februára 2012

Orechový koláč z jogurtového cesta


Píše sa 1. február, vonku síce svieti slnko, ale všetko je zmrznuté tak, že sa na otvorených jazerách dá veselo korčuľovať. Duša piští po niečom teplom, voňavom, sladkom, príjemnom, tak som sa rozhodla ju chlácholiť chuťou bleskovo zbuchnutého orechového koláča z jogurtového cesta. Odporúčam každému, komu znenazdajky bude chýbať ku šťastiu a k poobednej káve nejaký usmievavý koláčik.




Na cesto:
200 ml bieleho jogurtu
140 g krupicového cukru (príp. medu)
100 g masla
1 rozdelené vajce
140 g hladkej múky (môže byť aj zmes hladkej a polohrubej múky v pomere 1:1)
1 ČL kypriaceho prášku
1 PL rumu
1 ČL vanilkovej esencie
trošku mletej škorice
a kto má chuť na kakaové cesto, môže pridať do cesta 1 PL kakaa

Na ozdobu:
100 g na hrubo nalámaných vlašských orechov
roztopené maslo
práškový cukor

Rúru zapnem na 180°C. Maslo s cukrom vymiešam, pridám žĺtok, rum, vanilkovú esenciu, jogurt a nakoniec preosiatu múku s kypriacim práškom. Cesto vylejem do formy vystlanej papierom na pečenie, uhladím povrch, vytriem bielkom, posypem škoricou, orechmi nalámanými na hrubo a zasuniem do rúry na cca 30 minút. Odporúčam koláč prikryť buď teflónovým papierom na pečenie, príp. alobalom, aby sa z orechov nestali uhlíky. Keď je koláč upečený, povrch ešte za horúca polejem maslom a bohato posypem práškovým cukrom.

Ako príloha poslúži šľahačka s čokoládovým topingom, ale ak máte doma mascarpone, vyšľahajte ho s Amaretom alebo Cointreau, troškou smotany a cukru, bude to hotové pošteklenie zmyslov. Neuveriteľne jednoduché, nie?