Naša rodina sa akosi nedokáže zriecť tej fantastickej chute gaštanov, známej po celej Európe v neuveriteľnom množstve variant prípravy, preto sa chcem podeliť s ďalším fajnšmekerským ugrofínskym receptom a môžem si ruku dať kdekoľvek, ale patrí sa na srdce, že za jeho výsledok sa nebudete hanbiť ani pred náročnejšími hosťami.
500 g polohrubej múky (odporúčam kombinovať v pomere 300:200 celozrnná a polohrubá)
200 g masla alebo pôvodne masti
1 PL krupicového cukru
120 ml kyslej smotany
20 g čerstvého droždia
100 ml mlieka
soľ
Na plnku:
250 g gaštanového pyré
3 -4 PL šľahačkovej smotany
1 PL rumu
štipka škorice
Na obalenie:
zmes práškového a vanilkového cukru
Pripravím si klasickým spôsobom kvások, teda do vlažného mlieka nasypem cukor a rozmrvené droždie medzi prstami, nechám trochu nabublať.
Preosiatu múku zmiešam s maslom (príp. masťou) izbovej teploty, potom k nej prilejem kvások, soľ, smotanu a vymiesim pružné cesto. Prikryté nechám na teplom mieste oddýchnuť minimálne hodinku. Potom zapnem rúru na 200°C.
Cesto vyvaľkám, s formičkou na pagáče, príp. pohárom s priemerom cca 6 cm si povykrajujem kruhy, naplním vymiešaným gaštanovým pyré so smotanou, rumom a škoricou, zrolujem a upravím do tvaru rohlíka.
Na plech vystlaný papierom na pečenie poukladám kiflíky a vsuniem do vyhriatej rúry na 12 – 15 min., čo by im malo stačiť. Treba však skontrolovať pred vybratím aj spodnú časť rohlíkov, aby sa nestalo, že vrch bude pekne upečený a spodok polosurový. Potom vyberiem a ešte teplé obalím v cukrovej zmesi.
To je všetko. Sú veľmi dobré čerstvé, ale aj na druhý deň, lebo vydržia dlho mäkké a chytia ešte lepšiu chuť.
Pozn.:
S týmto druhom cesta sa veľmi dobre pracuje, ale moja skúsenosť je taká, že je vhodné použiť na plnku pevnú masu, ako je napr. aj orechová, maková a pod., potom si rozhlíček udrží pevný tvar aj po upečení.