Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

sobota 1. novembra 2014

Tekvicová krémová polievka s karí

1 kg maslovej tekvice
2 ks mrkvy
1 väčšia cibuľa
3 strúčiky cesnaku
1 palička zelerovej vňate
1 stredne veľké jablko
olivový olej + maslo 1:1
2-3 lístky čerstvej šalvie
1 KL karí korenia
trošku mletého muškátového orieška
mleté čierne korenie
5 ks celých klinčekov
1 kocka bujónu alebo 0,5 l vývaru
1 dl smotany na varenie
soľ
hnedý cukor
balzamikový ocot

Tekvicu som nakrájala na hrubšie plátky aj so šupkou a piekla som ju v rúre na 200°C cca 15 minút, nechala som ju trochu vychladnúť, poodkrajovala som šupku a čistú sladkú dužinu nakrájala na veľké kocky.

Kým sa tekvica piekla, ošúpala som cibuľu, nakrájala na jemno, cesnak taktiež, mrkvu nakrájala na drobné kúsky, jablko zbavila šupky, jadrovníka a nakrájala na veľké kocky.

Do hrnca som naliala trochu oleja, vložila maslo veľké ako vlašský orech a udusila som cibuľu do sklovita. Prisypala som cesnak, lístky šalvie, karí korenie a keď pustili vôňu, vsypala som mrkvu, zaliala trochou vody, vhodila bujón, potopila stonku zelerovej vňate a dusila pod pokrievkou do polomäkka, teda al dente J.  Potom som prisypala pečenú tekvicu, jablká, pridala všetko korenie aj s klinčekmi a udusila do mäkka.

Hotovú zeleninu som odstavila, povyberala lístky šalvie, zelerovú vňať, klinčeky, ktoré prispeli fantastickými arómami, vliala smotanu, tyčovým mixérom dôkladne zmixovala, aby polievka mala  zamatovú krémovú konzistenciu, dochutila som ju cukrom, soľou a octom.

 
 
Vyšperkovala som ju opraženými slnečnicovými semienkami, keďže tekvicové som doma nemala, prepečenou domácou klobáskou a preliala troškou tekvicového oleja, ktorý dodal tú poslednú smaragdovú bodku k hrejivej chuti tohto lahodného jedla. Podávala som ho so sezamovými tyčinkami, ktoré sa k nemu skvele hodili namiesto chlebových krutónov, s nimi som polievku podávala druhý raz.

Odporúčam všetkým, aj vegetariánom alebo uctievačom diét, lebo pri patričných úpravách možno dosiahnuť rovnako dobré výsledky chuti fakt sýtej polievky.  Najlepšie je polievku pojedať pri okne z hlbokej misky, privoniavať tej úžasnej vôni a pozorovať pritom padanie farebného lístia, pohrávanie sa vetra s nimi, mačky ponáhľajúce sa ku dverám, aby sa mohli láskyplne obtierať o nohy svojich domácich, možno sa pritom ujde aj im nejaká tá dobrôtka.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára