Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

streda 31. decembra 2014

Datľový koláč s broskyňami

Tento zaujímavý koláč, mimochodom naozaj tak mäkučký, až sa rozplýva na jazyku, plný chutí, ešte doznievajúcich Vianoc, som poskladala vo svojom kulinárskom laboratóriu z niekoľkých receptov , ktoré som si našla na internete, lebo na každom mi niečo chýbalo a voilá, vznikol tento. Dá sa pripraviť aj so zázvorovým lekvárom a hruškami, či jablkami, pomarančmi a pod. Ja nemám rada, keď chuť zázvoru preráža cez ostatné chute, preto som volila nenápadný slivkový lekvár, ktorý sa hodí k hromade korenín, ktoré som použila. Táto kombinácia mi vyhovovala chuťovo najviac. Ale každý si môže k základnému receptu na cesto pridať čokoľvek, čo má rád a neobanuje. Je to ľahký, nie príliš sladký a vo svojej podstate nenáročný koláč k poobednej káve, keď vonku mrzzzzne.
Odporúčam podávať s kôpkou šľahačky, alebo hustého jogurtu.

200 g vykôstkovaných datlí
150 ml mlieka
50 g kokosového masla
50 g hnedého cukru
1/2 vrecka kypriaceho prášku
1 ČL sódy bikarbóny
1 PL hladkej špaldovej múky
1 vrecko vanilkového pudingového prášku
3 vajcia
50 g mletých lieskových orechov
0,5 dl likéru Amaretto (môže byť aj orechový)
1 stredne veľké jablko
1 PL slivkového lekváru
koreniny podľa chuti: mletá škorica, mletý klinček, drvený aníz, mletý kardamom

zavárané broskyne

Na polevu:

domáci karamelový krém
príp. sirup uvarený z 2 PL medu a 100 ml brandy

Rúru zapnem na 180°C. Broskyne nechám odkvapkať a nakrájam na hrubšie mesiačiky. Vykôstkované datle narežem na drobno a varím spolu s maslom a mliekom  na miernom ohni cca 5 minút. Potom odstavím a po vychladnutí posypem sódou bikarbónou, rozmixujem spolu so slivkovým lekvárom, koreninami, likérom a očisteným a na hrubom strúhadle nastrúhaným jablkom.

V druhej mise vyšľahám vajcia s cukrom, prisypem zmes múky, pudingového prášku a kypriaceho prášku a nakoniec zamiešam mleté lieskovce.

Potom obe tekutiny spojím a miešam, kým nedostanem jednoliate cesto, ktoré vylejem do formy, husto poukladám mesiačiky broskýň a vložím do rúry piecť na cca 15 – 20 minút. Treba sledovať, aby sa nepripálilo. Hotový koláč vyberiem, ešte horúci polejem karamelovým krémom, alebo ak nemáte doma, tak sirupom a nechám vychladnúť.

sobota 20. decembra 2014

Kinder bueno rezy

Cesto:

5 bielkov
3 PL krupicového cukru
2 PL medu
1 PL oleja
2 PL strúhanky
1 PL polohrubej múky
1/2  vrecka kypriaceho prášku
 
100 g nasekaných lieskových orechov
3 - 4 PL Nutelly.

Krém:
0,7 l mlieka,
3 PL hladkej múky,
5 žĺtkov
5 PL krupicového cukru
1 balíček vanilkového pudingu
200 g masla
2 balíčky vanilkového cukru,
100 g kvalitnej čokolády

Okrem toho:

detské piškóty cca 1 balenie (najlepšie sú podlhovasté pocukrované)
vlažné mlieko podľa potreby
250 ml smotany na šľahanie
250 g mascarpone, alebo rovnaké množstvo smotany na šľahanie
práškový cukor podľa potreby


Rúru zapnem na 170°C. Plech vysteliem papierom na pečenie, potriem ho olejom a vysypem nalámanými  lieskovými orechmi.

Bielka so štipkou soli vyšľahám do tuhej peny. Pridám cukor a šľahám, kým sa mi netvoria pevné, lesklé špičky. Potom pridám med, olej a nakoniec postupne prisypem múku zmiešanú so strúhankou a kypriacim práškom. Cesto vylejem na pripravený vymastený plech vysypaný lieskovcami, rozotriem a vložím do rúry piecť na cca 8 – 10 min., kým nebude pekné ružové. Hotové cesto vyberiem, ešte horúce prevrátim na tácku, stiahnem papier a dôkladne roztriem po celom povrchu Nutelu. V tejto fáze sa dobre topí a rozotiera, lebo cesto bude po vychladnutí dosť krehké.

Kým cesto vychladne, pripravím si krémy:

Do mlieka zamiešam žĺtky, múku, cukor, pudingový prášok tak, aby nezostali žiadne hrčiyk a na miernom ohni uvarím hustý pudingový krém. Do teplého krému zašľahám maslo a v tejto fáze krém rozdelím na dve časti.  Do jednej zašľahám vanilkový cukor a do druhej zašľahám nalámanú, roztopenú čokoládu.

Vyšľahám šľahačku a osladím podľa potreby. Ja som v tomto bode primiešala mascarpone.

A teraz skladačka:

Na Nutellou natretý korpus rovnomerne rozotriem vanilkový krém, na neho husto poukladám piškóty jemne navlhčené vlažným mliekom (nie rozmočiť!), navrstvím čokoládový krém a na neho rozotriem sladenú šľahačku. Ja som ešte pred vrstvou mascarpone a šľahačky posypala čokokrém medovým müsli lieskovcovým.

Povrch možno posypať podľa fantázie a chuti napr. opraženými lieskovcami  karamelizovanými v cukre a „pocákať“ tekutou čokoládou. Hotovo!

sobota 13. decembra 2014

Piškótový rez s hroznom a lieskovcovým krémom

Cesto:

4 väčšie vajcia - rozdelené
3 PL trstinového cukru
4 PL múky (2 PL polohrubej + 2 PL špaldovej múky)
1/2 ČL kypriaceho prášku
2 PL teplej vody
štipka soli
zopár kvapiek vanilkovej esencie

Plnka:

statný strapec veľkobobuľového červeného hrozna
1 vrecko škoricového cukru
50 g hnedého cukru
20 – 30 g masla

Lieskovcový krém:

200 g mascarpone
50 g masla
1 vrecko fruktózového cukru
2 PL Nutelly

Rúru zapnem na 180°C. Bobule hrozna umyjem, ostrým nožom rozrežem, vykôstkujem a rovnomerne rozsypem na dno formy, vystlanej papierom na pečenie. Posypem škoricovým a hnedým cukrom. Maslo nakrájam na drobné kúsky a rovnomerne rozdelím po celej ploche rozsypaných bobúľ hrozna a dám bokom.

Žĺtka s 2 PL cukru a vodou vyšľahám do bielej peny, bielka v druhej miske vyšľahám s 1 PL cukru a štipkou soli do tuhej peny. Do žĺtkov prikvapkám vanilkovú esenciu a po lyžiciach zašľahám múku zmiešanú s kypriacim práškom. Nakoniec taktiež po lyžiciach primiešam jemnými pohybmi špachtľou penu z bielkov, hotové cesto vylejem na hrozno a formu vsuniem do rúry. Pečiem cca 20 minút, pre istotu vyskúšam pichnúť do stredu špajdlu a keď je suchá, ihneď vyberiem, po pár minútach prevrátim na keramický tanier, jemne stiahnem papier na pečenie a nechám úplne vychladnúť.

Vôňa škoricového cukru, ovocia a masla bude fakt omamná, ale treba odolať, lebo ešte chýba neuveriteľne jednoduchý, ale fakt dobrý krém, ktorý si pripravím tak, že vymiešam maslo s cukrom, do ktorého zašľahám mascarpone a nakoniec po lyžiciach Nutellu. Stačí ho už len rovnomerne poroztierať po krásnej mozaike lesklého ovocia, trochu zachladiť a ..... no čo vám budem tuto vypisovať, aké to je. Vyskúšajte, ochutnajte a vychutnajte, stojí to zato a určite aj s iným ovocím.
 

nedeľa 7. decembra 2014

Jednoduchý cmarový pampúšik s hroznom

Tento jednoduchý druh koláča je šťavnatý, presýtený sladkou hroznovou chuťou a aj na druhý deň si zachová rovnakú šťavnatosť. Prikrytý v chlade vydrží niekoľko dní. Možno ho upiecť aj v muffinových formičkách.

100 g hladkej špaldovej múky
2 vrecká extra vanilkového pudingu Dr. Oetker
300 ml cmaru
2 vajíčka
100 g masla (82%) izbovej teploty
150 g hnedého cukru
1 ČL kypriaceho prášku
1 ČL jedlej sódy
zopár kvapiek vanilkovej esencie
trošku drveného anízu
štipku soli

cca 150 g bobúľ hrozna
cukrová poleva (práškový cukor vymiešaný do hustej kaše s vlažnou vodou)

Rúru zapnem na 180°C. Bobule hrozna umyjem a vykôstkujem. Múku zmiešam s pudingovým práškom, kypriacim práškom, jedlou sódou a štipkou soli.

Vajíčka rozdelím, bielky vyšľahám s polovicou cukru do tuhej peny, odložím do chladničky. Žĺtka vyšľahám so zvyškom cukru do bieleho krému, prilejem cmar, vanilkový extrakt  a maslo a dôkladne premiešam. Potom zašľahám postupne zmes suchých ingrediencií. Nakoniec pridám tuhý sneh z bielkov a iba špachtľou jemne vmiešam do cesta, ktoré vylejem do tortovej formy vystlanej papierom na pečenie, husto poukladám rozpolené a vykôstkované bobule hrozna, posypem kde tu hoblinami masla a krupicovým cukrom, aby sa bobule veľmi nevysušili a vsuniem do rozpálenej rúru na cca 30 minút piecť.

Po skúške špajdlou som koláč vybrala a ešte horúci som poliala cukrovou polevou a nechala vychladnúť. Je fakt božský a nie príliš kalorický. Just som vynechala škoricový cukor, aby vynikla čistá chuť hrozna, masla a hnedého cukru. Po-da-ri-lo sa :-).

štvrtok 4. decembra 2014

Cmarový trhací chlieb s plnkou

Cesto:

400 ml cmaru
2 PL zemiakového pyré (môže byť aj instantné)
2 ČL soli
1 ČL cukru
450 - 500 g hladkej múky (alebo 300 g hladkej,
100 g ražnej chlebovej a 100 g špaldovej)
100 g kvásku (kto nemá, môže vynechať)
trošku kypriaceho prášku
1/2 kocky čerstvého droždia
trošku drvenej rasce
 
trošku olivového oleja na potieranie
rôzne semienka: sezamové, slnečnicové, ľanové, tekvicové na posypanie

Všetky ingrediencie - postup podľa zvyklostí zamiesenia klasického chleba – spracujem, cesto poprášim hladkou múkou, prikryjem a odložím kysnúť na teplé miesto na 2 hodiny.

Náplň:

60 g masla alebo ešte lepšie kačacej masti
2 až 3 strúčiky cesnaku
2 PL nasekaných čerstvých byliniek (rozmarín, tymián, bazalka...)
250 g tvrdého syru s výraznejšou chuťou (Ementál, Čedar a pod.)

Maslo alebo masť izbovej teploty vymiešam s jemne nasekanými bylinkami (v tomto prípade som vynechala kvôli nedostatku času, ale od jari, keď budem mať svoje a snáď i more času, určite nimi nebudem šetriť) a cesnakom. Syr nastrúham (ja som použila Čedar) na hrubom strúhadle, ale komu sa nechce, tak ho môže nakrájať na tenunké plátky.
Inak plnkových variácií je na mraky, taká šunka, jemne nasekané riletky, do sklovita upečená šalotka, červená paprika..... 
________________________________

Dobre vykysnuté cesto vyklopím na pracovnú dosku jemne posypanú hladkou múkou,  rozvaľkám na nie príliš tenký plát, celý povrch potriem ochuteným maslom, či masťou a posypem syrom. Potom rozrežem vertikálne na 6 rovnakých pruhov, tie poukladám na seba a opäť rozrežem horizontálne na 6 rovnakých obdĺžnikov. Ak nie sú dostatočne široké, aby sa dali zložiť – zavrieť ako knižka, tak si prstami trochu pomôžem, zložím na polovicu a vložím do formy, rozstrapkanou časťou nahor (viď obr.). Bude sa to trochu šmýkať, ale nevadím, prstami jednu „knižku“ k druhej poriadne pritlačím a budú držať, až kým nevložím posledný kus, potom už budú stáť vzorne. Pokým sa nerozpáli rúra, prikryjem a nechám trošku podkysnúť.

Rúru zapnem na 200°C, formu na biskupský chlebíček vysteliem papierom na pečenie tak, aby bol až po okraj bokov.

Povrch chlebíka potriem trochou oleja, posypem semienkami a vsuniem do rozpálenej rúry na 15 minút. Keď sa začne povrch príliš červenať (tak ako mne), prikryjem ho alobalom, stíšim teplotu na 180°C a pečiem ďalej 20 minút. Rúru vypnem a ešte 5 minút nechám dopekať odkryté.

Z vlažného chlebíka sa pozvoľna trhajú šťavnaté plátky na povrchu chrrrrumkavé,  prevoňané cesnakom a úplne stačí, ak sa k nemu bude servírovať zeleninový šalát s jemným domácim dresingom a pohárik bieleho vínka, napr. Rulandského šedého, Chardonnay alebo Chablis. Samozrejme sa dá použiť aj ako príloha k nejakej hustej zimnej polievke, ale to už nechám na Vás :-).