Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

nedeľa 18. novembra 2012

Gaštanovo-višňový koláč

Cesto:
250 g polohrubej múky
25 g čerstvého droždia
100 ml vlažného mlieka
1 ČL krupicového cukru
100 g masla

Plnka:
250 g gaštanového pyré
100 g masla
cukor a rum podľa chuti
150 g zaváraných vykôstkovaných višní
trošku mletej škorice (cca 1 kávová lyžička)

Z ingrediencií spracujem mäkšie, lepkavé cesto,  trochu ho posypem múkou, prikryjem potravinovou fóliou a odložím „kysnúť“ cez noc na chladnejšie miesto (špajzu, komoru).

Na druhý deň ho vyberiem, premiesim, prikryjem a nechám na teplom mieste kysnúť ďalej. Medzi tým zapnem rúru na 180°C a pripravím gaštanový krém vymiešaním zmäknutého masla s gaštanovým pyré, cukrom, troškou rumu a mletou škoricou.

Vykysnuté cesto rozdelím na dve časti, každú z nich rozvaľkám na tenký plát (ja som použila na obe teflónový papier na pečenie, veľmi dobre sa od neho oddeľuje, ale možno použiť aj igelit). Na jeden z nich rovnomerne rozotriem gaštanový krém, rozložím višne, prikryjem rovnako veľkým plátom cesta, vyhnem okraje smerom nahor, po dĺžke zrolujem a opatrne prenesiem do guľatej formy vystlanej papierom na pečenie, kde ho ešte popretáčam, aby vyzeral rustikálne. Nechám podkysnúť 15 minút a vsuniem do rúry na cca 30 minút. Vyberiem a ešte horúci polejem mliekom bohato sladeným práškovým cukrom, aby sa pekne leskol. Po vychladnutí posypem práškovým cukrom.

Je to koláč, ktorý svojim výzorom, ale najmä vábivou vôňou, automaticky navodil slávnostnú atmosféru po dobrom obede a stal sa jedným z tých, ktoré sa akýmsi zvláštnym spôsobom minul za rekordne krátky čas, takže môžem piecť opäť....túto krehučkú lahôdku.

sobota 17. novembra 2012

Mramorový koláč z mandľového cesta



100 g polohrubej múky
100 g jemne mletých mandlí
100 g masla
2 vajcia
100 g krupicového cukru
1 ČL kypriaceho prášku
250 g kyslej smotany
1 PL kvalitného kakaa
pár kvapiek mandľovej esencie
trošku mletého koriandra

Predhrejem rúru na 180°C. Maslo vymiešam s cukrom do biela, pridám vajcia kyslú smotanu, esenciu a nakoniec preosiatu múku zmiešanú s kypriacim práškom, koriandrom a nakoniec mleté mandle. Keď je cesto jednoliate, dve tretiny vylejem do pripravenej formy – ja som po prvý raz použila silikónovú formu v tvare ruže a musím uznať, že sa osvedčila. Preto som ju nevytrela maslom a nevysypala múkou, ako by sa to malo pri klasickej. Do poslednej tretiny cesta vmiešam kakao, rozlejem rovnomerne na čisto mandľové, mramorujem paličkou a vsuniem do vyhriatej rúry na cca 30 minút.
Hotový posypem práškovým cukrom a nechám vychladnúť, lebo ak sa je ešte teplý, chute nie sú dostatočne spojené nevystúpia do popredia. A okrem toho, tento koláč vydrží šťavnatý a mäkký aj niekoľko dní, uskladnený v chlade, zabalený do potravinovej fólie.

sobota 10. novembra 2012

Starodávny južanský koláč – slaný

Cesto:
220 g múky (pomer 1:1 hladká a polohrubá)
½ ČL kypriaceho prášku
na hrot noža soli
60 g masla
2 PL krupicového cukru
1 vajce
2 PL kyslej smotany

Plnka:
250 g ricotty, alebo iný tvarohový syr
2 vajcia
2 PL kyslej smotany
150 g tvrdého syr
100 g syra s modrou plesňou
100 g údenej slaniny
1 – 2 ks sušených paradajok
trošku mletého tymiánu
mleté čierne korenie
soľ
1 PL jemne nasekanej petržlenovej vňate
 

Preosiatu múku zmiešam s kypriacim práškom a soľou, pridám zmäknuté maslo, nakrájané na kocky, cukor, potom smotanu zmiešanú s vajíčkom a vypracuje hladké cesto. Prstami ho roztiahnem až po okraje guľatej formy, aby mi plnka nemala kadiaľ uniknúť, zabalím do potravinovej fólie a vložím do chladničky.

Rúru rozpálim na 180°C. Na plnku vymiešam tvarohový syr s vajcami a smotanou, osolím, okorením, pridám petržlenovú vňať a postupne pridávam tvrdý nastrúhaný syr, na drobno narezaný syr s modrou plesňou, slaninu a sušené paradajky.

Zmes vylejem do pripraveného cesta,  ktoré som vybrala z chladničky, trošku potrasiem, aby sa mi vzduchové bubliny rozplynuli, uhladím a vsuniem do rúry na 30 – 35 minút.

Vyberiem, nakrájam a podávam so zeleninovým šalátom. Vynikajúca jednoduchá dobrota.

Ja som ho skúšala robiť aj so strúhaným údeným syrom, kápiou, cesnakom a kto má rád kôpor, môže použiť aj ten.

sobota 3. novembra 2012

Karamelový krém - domáci


250 ml smotany na šľahanie
200 g hnedého cukru
150 g masla

Na miernom ohni nechám skaramelizovať hnedý cukor v hrnci s vyšším okrajom, odstavím (aby až tak neprskal), pridám tenkým prúdom šľahačku, vrátim naspäť na oheň a za stáleho miešania pomaličky varím, kým sa obe ingrediencie nespoja do hladkej tekutiny, t. j. kým sa karamel úplne nerozpustí. Zložím z ohňa, vmiešam maslo a nechám vychladnúť.

Potom ho prelejem do nádoby s uzavierateľným vekom a odložím do chladničky na ďalšie použitie, ktoré je naozaj rôznorodé. Odporúčam pripraviť tento krém z hnedého cukru, osvedčil sa mi viac ako biely krupicový či chuťovo, alebo konzistenčne. Ak sa pridá do uvareného vlažného vanilkového, smotanového či karamelového pudingu a zmixuje sa, výsledkom bude vynikajúci karamelový krém do korpusov či ako čapica na muffiny. A kto má rád niečo chrumkavé, tak možno pridať hrubo mleté, pražené orechy. Hodí sa aj na zmrzlinu, alebo palacinky. Poznám osoby z môjho okruhu spoločenského života, ktoré sú schopné zjesť celý pohár iba tak, lyžičku za lyžičkou.
Pri troche fantázie môžete urobiť dvojitú dávku a tú druhú preliať do ozdobnej sklenenej nádoby, previazať stuhou a darovať niekomu, kto má rád túto zlatistú, zamatovú chuť.

Jablkovo-karamelové koláčiky




 

Šťavnatý výbuch jesenných chutí
 
130 g masla izbovej teploty (+ na vymazanie formy)
80 g hnedého cukru
3 vajcia
180 g polohrubej múky
1,5 ČL kypriaceho prášku
2 stredne veľké jablká
na hrot noža soľ
1/3 množstva domáceho karamelového krému
mletá škorica, koriander, aníz (podľa chuti)



Rúru zohrejem na 180°C. Maslo vymiešam s cukrom do hladka, postupne pridám vajcia, múku zmiešanú s kypriacim práškom, trochou soli, mleté koreniny, prilejem karamelový krém, ochutnám a keď sa zdajú byť chute harmonické, tak vsypem na jemno nastrúhané, očistené jablká.

Vznikne mi  polotekuté cesto, ktorým naplním formičky vymazané maslom, ale iba do dvoch tretín, lebo cesto sa nadvihne vďaka kypriacemu prášku  a vsuniem do vyhriatej rúry na 10 – 15 minút. Ak by ste ho piekli vcelku – napr. vo forme na srnčí chrbát, tak potrebuje cca 30 minút, ale to si treba cesto vyskúšať vpichnutím špajdle do stredu. Keď sa cesto neprilepilo, vyberiem, nechám vychladnúť, vyklopím a podávam s karamelovým krémom, príp. sa k nemu hodí aj šľahačka, alebo mascarpone.
 
Koláčiky pekne držia tvar, sú božsky šťavnaté a šíria neuveriteľnú arómu jesene, prevoňanej koreninami.
Ak by ste mali doma iba hrušky, aj tie sa rovnako hodia na prípravu tohto cesta.

štvrtok 1. novembra 2012

Špagety s krabími klepetami

300 g uvarených špagiet
200 g krabích klepiet nakladaných v oleji
200 g čerstvý mangold
1 ks kápie alebo červenej papriky
100 g údenej krkovičky
2 strúčiky cesnaku
1 PL olivový olej
kytička čerstvej petržlenovej vňate
mleté čierne korenie
soľ

Najprv umyjem a očistím kápiu, cesnak a z mangoldu odstránim hrubšie stonky. Cesnak nakrájam na tenké plátky, krkovičku a kápiu na tenké pásiky, mangoldové lístky natrhám na menšie kúsky a z krabích klepiet zlejem olej.

V panvici zohrejem olivový olej, vsypem kúsky krkovičky, cesnak a smažím iba dovtedy, kým nepustia arómu, pridám kápiu, zopár minút restujem, aby pustila šťavu, pridám natrhané mangoldové lístky, mäso z klepiet, okorením, prisolím, premiešam, ochutnám a keď po pár minútach vône pripomínajú teplý, morský vánok, pridám uvarené špagety, zmiešam ich so zmesou zeleniny a klepiet, odstavím z ohňa, posypem jemne nasekanou petržlenovou vňaťou a ihneď servírujem pri plamienku sviečky s pohárom Rulandského bieleho, neskorý zber.