Concombre amer, Bitter melon, horká uhorka, horký melón
Storry, akou som sa dostala k tejto pre nás exostickej rastline v každej jej forme je dielom čistých náhod, ktorých menovateľom je diabetes, teda ľudovo cukrovka, ktorá sa pazúrmi dedičnosti zadrapila do tela mojej blízkej osoby dosť krutým spôsobom.
Keďže mi na nej záleží, do okolitého sveta som trúsila otázky, či sa náhodou nedá inak pomôcť stiahnuť túto pliagu z hlavnej úlohy, inak ako medikamentóznou liečbou. A čuduj sa svete, jeden bývalý náhodný kamoš, ktorého brat pracoval vo farmaceutickom laboratóriu v USA, mi zohnal z Filipín zopár vreciek jemne zomletých plodov „exotického melónu“. S radosťou som prášok doručila postihnutej osobe v dôchodkovom veku, ktorá apriori odmieta každú novinku, čo sa stalo aj v tomto prípade, ale jedno vrecko si ponechala v špajzi. Keď sa stav začal rapídne zhoršovať, svrbel ju zo zvýšenej hladiny glukózy v krvi chrbát, dostavila sa malátnosť, nervozita a všetky príznaky silnejúcej cukrovky, zaliala si prvú dávku (2 g - max. 5 g) s 2,5 dl horúcej vody, nechala vylúhovať 10 minút a popíjala ako čaj. Po prvej dávke sa trochu zľakla, lebo organizmus nebol zvyknutý na taký rýchly skok k lepšiemu a mala závrate, no keď išla na kontrolu, lekár sa nestačil diviť, ako sa jej upravila hladina cukru v krvi, čo podnietilo „pacientku“ vážne sa zamyslieť nad výhodami užívania tohto prírodného doplnku k strave. A môžem Vám s pokojným svedomím oznámiť, že sa jej stav vďaka príležitostnému popíjaniu vývaru z „momordiky“ za posledný rok užívania zlepšil, no žiaľ zásoby sa míňali, tak som sa vrhla na internet hľadať ďalší zdroj a našla som kontakt na jedného pána, ktorý ponúkal 10 cm vysoké „planty“ tejto v Ázii a Indii sa vyskytujúcej čudesne vyzerajúcej rastliny za nejaké drobné eurá, tak som mu brnkla, stretli sme sa, ale keď som sa hotovala platiť, tak odmietol a ako bonus mi dal aj sadeničku goji, ale o tej inokedy. Pripadala som si ako v bájnej krajine, kde sa zázraky rozdávajú zdarma, srdečne a s dobroprajným úsmevom na tvári. Vedel rovnako ako ja, že ako trpia ľudia s diabetes a plne chápal moje obavy z budúcnosti mojej blízkej osoby, proste vedome vyslal lúč nádeje.
Nuž a teraz Vám ponúkam taký skratkovitý popis tejto, u nás ešte stále veľmi ojedinele sa vyskytujúcej exotickej rastliny, ktorá sa mi podarila vypestovať do finálnej podoby v črepníku na záhrade.
Momordica charantia je liečivá rastlina, vyskytujúca sa na území Číny a Indie. Je to popínavá rastlina so zvrásnenými oválnymi plodmi dlhými 5 - 25 cm. Na liečebné účely sa používajú listy, semená a plody. Nezrelé zelené plody sa s postupným zrením menia na žltooranžové. Sú veľmi horké, preto ich po obratí máčajú domáci pred použitím v kuchyni hodiny v slanej vode, aby sa tej nepríjemnej chuti zbavili a mohli ich pripravovať na rôzne spôsoby. Táto rastlina sa po celé stáročia používa v rámci tradičnej čínskej medicíny na liečenie mnohých neduhov.
Rastlina obsahuje zmes steroidných saponinov, tzv. charantin, plody sú bohatým zdrojom kyseliny askorbovej a viacerých voľných aminokyselín dôležitých pre organizmus. Plody a semená obsahujú skupinu alkaloidov tzv. momordicon a polypeptid - teda p-inzulín, ktorý je veľmi podobný hovädziemu inzulínu, ktorý je účinný pri odbúravaní glukózy z krvi, obnove pankreatických buniek, a okrem už spomínaných účinkov, znižuje riziko vzniku cukrovky, priaznivo pôsobí na pečeň, žlčník a slezinu, znižuje vysoký krvný tlak a cholesterol, zmierňuje psychickú podráždenosť, umožňuje pokojný spánok, pôsobí protizápalovo, zvyšuje imunitu, detoxikuje organizmus a rozjasňuje zrak.
Takže je na Vašom zvážení a rozhodnutí, či si takúto rastlinku vypestujete a tiež pomôžete svojim blízkym, trpiacim nepríjemnou civilizačnou chorobou.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára