Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

nedeľa 6. novembra 2011

Ajer lajber cimeles

Židovské vajce podľa koreninárky Ester

Keďže sa pôvodne  táto lahôdka pod originálnym názvom  Ajer lajber cimeles pripravovala s husacou či kačacou masťou, tak som dodržala tradíciu, pretože som mala príležitosť kúpiť do žlta vykŕmené kačacie telíčko, z ktorého sa vypieklo slušné množstvo  famóznej mastnoty.  Je to síce dosť drahá záležitosť, ale žijeme iba raz.
A mimochodom, aj napriek  tomu, že tento pokrm nie je príliš šetrný k žlčníku, predsa len je potrebné rehabilitovať zdegradovanú povesť husacej a kačacej masti, pretože je veľmi ľahko stráviteľná, neobsahuje  cholesterol a vyrovná sa kvalitou olivovému oleju. Naozaj! Čiže ten, kto varí, pečie s margarínom, lebo sa domnieva, že je zdravší, mal by prehodnotiť jeho kvalitu nabitú E-čkami. Verte či nie, jedlá pripravované s husacou a kačacou masťou, vrátane cesta na koláče, sú oveľa zdravšie ako tie margarínové a nečudujte sa, ak z tábora nažhavených prívržencov pustošiacich koláče z plechu zaznie výkrik: Jéééj, tento má presne takú dobrú chuť, ako ten babičkin!
Tak toľko k živočíšnej masti a teraz sa vrátim k židovskému, alebo aj poľskému vajcu, ktoré sa natiera na snehobiely čerstvý chlebík, ale nie je to zlé ani na teplej hrianke. Čaro tejto „nátierky“ je vo vyváženom pomere cibule-masti-vajec-pečienky, aby nedominovala žiadna z týchto chutí.

Na Ajer cibeles:
6 vajec
3 PL husacej masti
1 - 2 červenej cibule
1,5 ČL ostrejšej horčice
soľ, čierne korenie
(ja som pridala aj jemne nasekanú petržlenovú vňať)

Čo má ešte ísť do Ajer lajber cibeles:
200 g pečenej pečienky (husacej, kačacej, kuracej)
1/2 ČL červenej papriky (možno vynechať)
štipka muškátového orecha

Vajcia uvarím na tvrdo, nakrájam najemno. Pridám k nim masť, na jemno nakrájanú pečienku (ja som dala kačaciu) a cibuľu, posolím, okorením, pridám ostrejšiu horčicu, ale tú možno vynechať a poriadne premiešam vidličkou, aby som mohla kde tu do masy aj zamačknúť.  Na chladnom mieste nechám odpočívať aspoň hodinku, ale nie v chladničke, lebo sa nerozvinú chute tak, ako by mali, proste radšej podávať pri izbovej teplote ako príliš studené.
Tip:
Ak nadrobno nakrájanú cibuľu sparíte horúcou vodou a 1 – 2 min. necháte ju v nej postáť, zlejete cez sitko a v takomto stave pridáte k vajciam, chuť cibule v jedle zostane rovnaká bez toho, aby ste sa museli strániť ľudí po z jedení tejto dobroty.
A ešte čosi: nezmixujte ingrediencie, čaro tohto blaženého pokrmu je v ich drsnejšej forme.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára