Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

sobota 21. decembra 2013

Makovo-jablková torta

Krehké cesto:

250 g polohrubej múky
125 g masla (82%)
50 g krupicového cukru
50 g marcipánovej hmoty
1 PL rumu
1 vajce

Maslo izbovej teploty vyšľahám s cukrom, pridám celé vajce, rum, nastrúhanú marcipánovú hmotu (ja som použila ten svoj pseudomarcipán z mrazničky – viď v receptoch) a nakoniec postupne prisypávam múku, ale tú už dôkladne spracovávam rukami. Dno tortovej formy vysteliem papierom na pečenie a ešte tvarovateľné cesto roztlačím až po jeho okraje. Formu s cestom vložím na hodinu do chladničky, aby masa poriadne stuhla.  

Maková plnka:

200 g mletého maku
1 PL krupice
350 ml plnotučného mlieka
4 PL medu
1 vajce
1 PL rumu
1 PL domáceho slivkového lekváru

V hrnci dám zovrieť mlieko s medom, vsypem mak, krupicu, minútu povarím, odstavím, zamiešam do plnky slivkový lekvár a po vychladnutí prilejem rum a vmiešam vajce.

Jablková plnka:

650 g jabĺk
50 g hrozienok
2 PL krupicového cukru
50 ml vody
1 vrecko vanilkového pudingu
1 ČL škorice
zopár kvapiek vanilkovej esencie

Jablká zbavím šupky a jadrovníkov, nakrájam na kocky, vsypem do hrnca, presypem cukrom a chvíľku podusím, nevarím(!), aby nevzniklo pyré. Vo vode rozmiešam pudingový prášok, prilejem do dusených jabĺk, ktoré tiež pustili šťavu a uvarím krém, ihneď odstavím, pridám škoricu a hrozienka. Až keď plnka vychladne, pridám esenciu.

Finalizácia torty:

Rúru zapnem na 180°C. Z chladničky vyberiem cesto pripravené už v tortovej forme, rovnomerne nanesiem polovicu makovej plnky, na ňu rozotriem celú jablkovú plnku a nakoniec navrstvím druhú polovicu makovej plnky. Pekne ju uhladím a vsuniem na cca 45 – 50 minút do vyhriatej rúry.

Keď je torta upečená, nechám ju vychladnúť vo forme (horúca má tendenciu sa rozlomiť), rozopnem, vrch prelejem cukrovou polevou, okraje bohato natriem domácim karamelovým krémom (viď v receptoch) a na jeden deň nechám odstáť na chladnom mieste, aby sa chute dobre spojili.

Je to naozajstná slávnostná, sýta a šťavnatá lahôdka pre makomilov, čosi fantastické.

nedeľa 8. decembra 2013

Liaty perník

Mmmm....tento rýchly, nekomplikovaný a aromatický koláč, nech by mal nálepku s názvom „liaty“ či „na plech“, stále by vykúzlil adventnú, predvianočnú chuť na jazyku a okrem toho je šťavnatý a mäkký, proste sa rozplýva na jazyku. Ja som musela hneď na druhý deň upiecť ďalší, lebo sa ho rodina nevedela dojesť.

Vyskúšajte a uvidíte, že Vás a Vašich blízkych presvedčí, že sa dá vylepšiť nálada v tomto mrazivom a veternom počasí aj takýmto jednoduchým koláčom a možno ho zaradíte medzi tradičné rodinné recepty.
100 g hladkej špaldovej múky
100 g hladkej múky extra špeciál 00
1/2 ČL kypriaceho prášku
1/2 ČL jedlej sódy
štipka soli                  
150 g hnedého krupicového cukru
50 g lesného medu
2 vajcia
100 ml oleja
200 ml plnotučného mlieka
3 PL slivkového lekváru
1 PL orechového likéru
1 ČL perníkového korenia
1 vrecko škoricového cukru
1 PL kakaa
1 PL svätojánskeho chleba (nemusí byť)

Okrem toho

cukrová poleva
zopár jadier surových mandlí zbavených šupiek
kto má rád môže do cesta primiešať aj sušené ovocie, hrozienka a pod.

Celé vajcia s cukrom a medom šľahám zopár minút, potom postupne prilievam olej, mlieko, likér a ukončím pridaním hustého domáceho slivkového lekváru.

Zapnem (tentoraz plynovú) rúru na 170°C.

Obe múky zmiešam s kypriacim práškom, sódou, štipkou soli, perníkovým korení, škoricovým cukrom a na prach pomletým svätojánskym chlebom a postupne prisypávam k vaječnej zmesi a neustále šľahám. Nakoniec prisypem kakao a ešte raz poriadne prešľahám, ochutnám a keď nič nechýba, tak cesto vylejem do formy vystlanej papierom na pečenie a vsuniem do vyhriatej rúry na cca 10 minút. Potom vyberiem a jemne povtláčam celé mandle do cesta a vsuniem späť na cca 30 minút, aby sa upiekol (skúška vpichnutím špajdle do stredu). Mandle dávam do koláča preto o niečo neskôr, aby neklesli na dno koláča a pekne sa upiekli na povrchu, pretože cesto je dosť tekuté.

Kým sa cesto upečie, vymiešam práškový cukor s pár kvapkami vody, príp. orechového likéru do hladkej hustejšej tekutiny.

Perník vyberiem a ešte horúci rovnomerne potriem celý povrch cukrovou polevou a nechám vychladnúť.
My sme nevydržali a ešte vlažný sme si nakrájali a s neuveriteľnou chuťou zjedli k poobednej káve, proste hotová lahôdka pre sladkojedov. Už iba tento kúsok sa mi podarilo uchmatnúť a vyfotiť J.

Pozn.: Ja som si tento korenisto voňajúci svätojánsky chlieb,  pomletý doslova na prach, kúpila v Chorvátsku na ostrove Vis, kde sa vyskytuje na každom kroku, visí len tak na stromoch.

štvrtok 5. decembra 2013

Orechové štangle na Mikuláša - pre mamu


Cesto:

250 g mleté vlašské orechy
1 PL strúhanky
1 ČL maizeny
200 g krupicový cukor
1 vajce
1 žĺtok
1 PL slivkového lekváru
1 PL orechového likéru
1 ČL jemne mletej pomarančovej kôry
podľa chuti mletá škorica, klinčeky

Poleva:

1 bielok
130 g práškového cukru

Vajce, žĺtok a cukor vyšľahám do bielej tekutiny, pridám lekvár, likér a na koniec orechy, strúhanku zmiešanú s maizenou, kôru z pomaranča a koreniny. Dôkladne zmiešam, zabalím do potravinovej fólie a odložím do chladu na cca 24 hodín. Možno by stačilo aj na zopár hodín, ale ja som chcela, by sa chute riadne spojili, čo som aj dosiahla.

Na druhý deň som polotuhé cesto rozvaľkala na papieri na pečenie, ktorý som posypala práškovým cukrom a cesto som počas vyvaľkania zhora tiež posýpala práškovým cukrom, aby som zamedzila lepeniu cesta na valček, prsty a tak. Papier aj s cestom som preniesla na plech a odložila na stôl, aby sa pri izbovej teplote zatiaľ sušilo, pokým neurobím polevu.

Bielková poleva:

Vo väčšom hrnci som dala variť vodu. V menšej kovovej miske som vyšľahala bielok so štipkou vody do tuhej peny a postupne som zašľahávala do nej práškový cukor.

Keď už voda v hrnci vrela, stíšila som plameň, vložila misku s bielkovým krémom do vody a trpezlivo miešala nad parou, kým sa mi nepodarilo uvariť z neho lesklú, hladkú glazúru. Potom som misku vybrala a nechala som polevu trochu vychladnúť a následne som ju rovnomerne roztrela po celom povrchu cesta.

Cca 15 – 20 minút som nechala polevu schnúť pri izbovej teplote, vzala som veľmi ostrý nôž, ktorého čepeľ som po každom reze opláchla pod studenou vodou a opatrne som narezala tyčinky – štangle, rozmiestnila som ich na plechu od seba tak, aby sa nedotýkali, zapla som teplovzdušnú rúru na 130°C a keď bola dostatočne rozpálená, vsunula som ich piecť na 40 minút. Treba vyskúšať prstom cesto, či je dostatočne vysušené, teda tvrdé a potom vybrať.

Vychladnuté štangle je potrebné uskladniť vo vzduchotesnej nádobe, aby po nejakom čase zmäkli, takže odo dnes do sviatočných dní sa to určite stane a mama (s ostatnými samozrejme), si bude môcť pochutiť a oprášiť staré spomienky na tety z ich ulice, ktoré ju v jej detstve ponúkali touto veľmi trvanlivou sladkosťou.

sobota 2. novembra 2013

Žemľovka s hruškami

 
1 ks vianočky
3 vajíčka
500 ml smotany na šľahanie
3 vrecká vanilkového cukru
1 škoricový cukor
100 g masla
3 väčšie alebo 4 menšie hrušky
1 PL krupicového cukru
trocha vody
3 PL mleté vlašské orechy

práškový cukor na posypanie


Tvrdšie hrušky zbavím jadrovníka, šupky, nakrájam na hrubšie mesiačiky a podusím do polomäkka na masle s trochou vody a  krupicového cukru. Rúru zapnem na 180°C.
Staršiu vianočku nakrájam na hrubšie plátky a postupne ich namáčam do teplej smotany, v ktorej som vyšľahala žĺtky s vanilkovým cukrom a ukladám tesne vedľa seba na dno formy, bohato vytretej maslom. Na vianočkovú vrstvu rovnomerne poukladám podusené hrušky.
Bielka vyšľahám so škoricovým cukrom do tuhej peny a niekoľkými ťahmi primiešam mleté vlašské orechy. Túto zmes rozotriem na celý povrch plátkov vianočky a opäť pokračujem prikrývaním plátkov vianočky, namočených v smotane. Na vrch rozložím plátky masla a vsuniem formu do vyhriatej rúry dovtedy, pokým nechytí žemľovka chrumkavú, zlatistú farbu. Potom ju vyberiem, ešte raz potriem maslom, aby sa dobre vsiaklo, nechám trochu vychladnúť, posypem práškovým cukrom a podávam  vlažnú.
Pozn.: Ak máte doma starý toustový chlieb, príp. pečivo, bude na tento účel postačujúce a namiesto smotany možno použiť aj plnotučné mlieko, alebo kombinovať smotanu s mliekom 1:1.

sobota 26. októbra 2013

Gaštanovo-vanilkový rez

Čokoládové piškótové cesto

100 g čokolády
100 g masla
100 g cukru
100 g polohrubej múky
50 g mleté mandle alebo orechy,
príp. kakaový pudingový prášok – nemusí byť
5 vajec
3 PL mlieka
1 PL kakaa
pol vrecka prášku do pečiva
štipka soli

Bielka s cukrom vyšľahám do tuhej peny, postupne pridám žĺtka, prilejem zahriate maslo vymiešané s rozpustenou čokoládou, kakaom,  mlieko  a nakoniec zmes múky, kypriaceho prášku a štipky soli. Cesto vylejem na plech alebo do formy, vystlanej papierom na pečenie a vsuniem do predhriatej rúry  na 170°C a pečiem cca 40 min (skúška špajdlou). Vytiahnem,   nechám úplne vychladnúť a stiahnem papier.

Gaštanový krém

250 g gaštanového pyré
300 ml mlieka
1 PL krupicového cukru
¼ ČL mletej škorice
1 vrecko smotanového pudingu na varenie Dr. Oetker
Tuzemák podľa chuti

Z mlieka, cukru a pudingového prášku uvarím hustý puding a odstavím. Vo vlažnej pudingovej  mase rozmixujem gaštanové pyré so škoricou, rozriedim alkoholom a odložím do chladničky.

Vanilkový krém

250 ml smotany na šľahanie
1 vrecko pudingu bez varenia Ole Dr. Oetker
1 PL práškového cukru
1 kávovej lyžičky  polohrubej múky

Smotanu zmiešam s pudingovým práškom, cukrom a múkou, postavím na miernym plameň a za stáleho miešania uvarím hladký krém, ktorý tiež nechám vychladnúť. Pred natieraním ešte raz premixujem.

Vychladnutý korpus pofŕkam Tuzemákom, natriem najprv gaštanovým krémom, uložím na hodinku do chladničky aby stuhol, potom rovnomerne, jemnými ťahmi natriem vyšľahaný vanilkový krém, ozdobím hoblinami môjho odloženého pseudomarcipánu (viď v receptoch na torty), jemne pofŕkam roztopenou čokoládou a dozdobím višňami v alkohole.
Tortu odporúčam nechať odpočívať na noc v chladničke, aby sa chute rozložili.

sobota 28. septembra 2013

Hruškový koláč


-         disponuje jemnou lahodnosťou cesta z receptúry francúzskeho cukrárstva, štekliacou  každý chuťový pohárik na jazyku sladkožrútov. Mala som doma žltučké, veľmi zrelé hrušky, takže ich konzistencia bola už skoro maslová a chuť veľmi sladká a aromatická, čo dodalo koláču ešte lepšiu chuť.

Cesto:

100 g hladkej múky
50 g mandľovej múčky
100 ml smotany na šľahanie, príp. plnotučné mlieko
3 PL masla
2 vajcia
100 g krupicového cukru
1 balíček kypriaceho prášku
štipka soli
4 ks zrelých hrušiek

Poleva:

1 vajce
80 g masla
1 PL orechového či mandľového likéru
 1 balíček škoricového cukru

V miske vymiešam cukor a vajce do bielej peny. Múku zmiešanú s kypriacim práškom postupne preosejem cez sitko do vaječnej zmesi a nakoniec primiešam smotanu a olej.

Začnem predhrievať rúru na 180°C. Vymažem tortovú formu maslom a vysypem múkou. Nalejem do nej polovicu cesta. Hrušky ošúpem, zbavím jadrovníkov a nakrájam na mesiačiky, ktoré poukladám na cesto. Zalejem zvyšným cestom a vsuniem do rúry na 30 minút.

Teraz si pripravím polevu: Na miernom ohni roztopím v kastróliku maslo, prisypem škoricový cukor a keď sa začne uvoľňovať vôňa odstavím a prišľahám vajce  a likér.

Po 30-tich minútach koláč vyberiem z rúry, husto popichám vidlicou na mäso, to aby sa poleva dostala hlboko do cesta a prelejem pripravenou polevou. Formu opäť vsuniem do rúry a pečiem ďalších 20 minút.

Koláč vyberiem a servírujem vlažný, jemne posypaný práškovým cukrom.
Sladkú chuť želám ku káve.
 

nedeľa 22. septembra 2013

Cheescake s karamelom a orechmi

Cesto:
250 g sušienok (maslových, celozrnných a pod.)
80 g roztopeného masla
1 PL likéru Amaretto
Krém:
500 g Mascarpone
2 vajcia
150 ml kyslej smotany 16 %
120 g krupicového cukru
25 g extra vanilkového pudingového prášku (Dr. Oetker)
1 ČL likéru Cassis
1 PL domáceho marcipánu

Karamelová poleva
100 g masla
200 g hnedého cukru
250 ml  smotany na varenie

Orechová posýpka
150 g orechov  (vlašských, makadamových, lieskových)

Rúru zapnem na 160°C. Pripravím si sušienkové cesto tak, že sušienky rozdrvím na prach, zalejem roztopeným maslom, likérom a spracujem, tortovú formu (priemer 25 cm) vymažem maslom a roztlačím sušienkovú masu rovnomerne až k okraju. Kým pripravím plnku, formu vložím do chladničky (ja som nechala 2 hodiny).

Na plnku vyšľahám v mise vajcia s cukrom do bielej peny, samostatne zmiešam mascarpone so smotanou a vanilkovým pudingom. Obe tekutiny spojím, pridám likér, ešte raz prešľahám, polovicu krému vylejem do pripraveného schladeného sušienkového korpusu, rovnomerne rozotriem, nasypem na hrubo nastrúhaný domáci marcipán (viď v recepte Jahodová torta s pseudomarcipánovým golierom), vylejem druhú polovicu a rozotriem k okrajom formy.  Tortu vsuniem do rúry a pečiem 45 - 50  minút.

Potom ju vyberiem a nechám úplne vychladnúť (najlepšie cez noc v chladničke, aby krém stuhol, lebo sa bude zdať byť v strede tekutý, ale netreba sa nechať zmiasť).

Karamelovú polevu si pripravím tak, že vsypem hnedý cukor do kastróla a na miernom ohni nechám skaramelizovať. Potom stiahnem z ohňa a tenkým prúdom prilejem smotanu (pozor, prská!), vrátim na mierny oheň a varím, pokým sa karamel úplne neroztopí. Vypnem, vložím maslo, miešam kým sa neroztopí a omáčka je hotová. Tiež ju nechám cez noc vychladnúť. 

Orechy nasekám nahrubo, na suchej panvici ich jemne opražím. Je potrebné dávať pozor, aby sa nepripálili, lebo sa ich chuť znehodnotí.

Úplne vychladnutú tortu vyberiem z formy (teplá je veľmi krehká, praská!), povrch rovnomerne polejem karamelovou polevou, posypem orechmi a nechám ešte hodinku v chladničke stuhnúť.

Chcela by som iba podotknúť, že tento sladučký syrový sen je ku káve vynikajúci, ale riadne sýty. Vydrží aj zopár dní v chladničke.

piatok 16. augusta 2013

Malinovo-smotanová torta

Čerstvo nazbierané spod okien
Korpus

4 vajcia
150 g krupicového cukru
5 PL teplej vody
100 g hladkej  múky
40 g kakaového pudingu na varenie
1 PL kvalitného kakaa
1 ČL kypriaceho prášku

Malinový krém

300 ml mlieka
40 g malinového pudingu na varenie
1 vanilkový cukor
50 g malín
50 g masla

Šľahačkový krém

250 ml smotany na šľahanie (3%)
1 stužovač na šľahačku (Smetafix)
2 PL práškového cukru

Čokoládová poleva
 
150 g čokolády na varenie
100 ml smotany na šľahanie

Okrem toho
 
za hrnček malín
cukrové perličky

Žltky som oddelila od bielkov.  Bielka som vyšľahala v mise do tuhého snehu a postupne som k nemu prisypala polovicu množstva cukru a zatiaľ šľahala, kým som nedostala lesklú, ťahavú hmotu.

Zvyšok cukru som vsypala medzi žĺtky, vliala teplú vodu a vyšľahala som to  do bielej peny. Potom som do žĺtkového krému preosiala múku s kypriacim práškom, pudingový prášok  a kakao a dôkladne vyšľahala. Nakoniec som jemne primiešala bielkovú hmotu, cesto som vyliala do vymastenej a múkou vysypanej tortovej formy a vsunula do rúry predhriatej na 170°C a piekla cca 30 minút (odporúčam skúšobne vpichnúť špajdlu do stredu a keď je suchá, cesto je ferdig). Ak dodržíte tento postup, cesto sa pekne  nadvihne.

Tip:
Keď sa cesto príliš vydulo tak ako mne, vezmem teflónový papier na pečenie, položím ho na plech, preklopím ešte horúci korpus na neho a v takej polohe nechám vychladnúť. Týmto trikom dosiahnem pekný rovný povrch torty a ukážkovo bude na ňom držať poleva i ozdoby.

Pokým bude korpus súci na plnenie, pripravím si krémy:

Na malinový krém si najprv uvarím z prvých troch ingrediencií hustý puding a do ešte vlažnej masy zašľahám maslo a maliny, ktoré môžu byť aj mrazené a nechám úplne vychladnúť.

Šľahačkový krém je jednoduchý ako facka: všetky ingrediencie vyšľahám na tuhý sneh a odložím do chladničky.

Na čokoládovú polevu zohrejem smotanu na šľahanie v kastróliku na miernom ohni (nesmie vrieť lebo by sa v nej čokoláda zrazila), odstavím a vopred jemne nalámanú čokoládu dôkladne zamiešam do smotany. Tekutina sa musí z varechy liať jemným hustým prúdom, inak nebude dobre držať na korpuse.

A teraz finalizácia torty:

Korpus rozrežem ostrým, dlhým nožom na tri časti. Vychladnutý malinový krém ešte raz prešľahám a polovicu natriem na spodný plát. Naukladám na neho husto čerstvé maliny, pretriem ich druhou polovicou krému, prikryjem druhým plátom, na ktorý rovnomerne rozotriem šľahačkový krém, zakryjem posledným plátom a z okraja torty zotriem zvyšky krémov, aby lepšie chytila čokoládová poleva. Na chvíľku odložím do chladničky, vyberiem a po vrstvách nanášam čokoládovú polevu. Keďže je cesto studené, poleva rýchlejšie tuhne.

Potom tortu ozdobím čerstvými malinami, posypem cukrovými perličkami, môžete dozdobiť lístočkami z medovky alebo marcipánovými ozdobami a vrátiť späť do chladničky, najlepšie na noc, aby sa chute spojili a všetko pekne stuhlo.

Tak a môže prísť návšteva z ďalekých krajín a ochutnávať naše slovenské torty z voňavého a zdravého ovocia, ktoré si dopestujeme v našich záhradách bez hnojív a iných srandičiek.
Takto tuho si pospal kozmopolitný anjelik Maya po úmornej ceste k nám...a potom prišiel rad na tortu. 
 

sobota 20. júla 2013

Marhuľový posúch s posýpkou


Tento koláč patrí medzi takú tú klasiku, ktorá sa robieva v lete, keď je veľa ovocia, či už marhúľ, broskýň, sliviek alebo bobuľovín. Proste nech by ste dali do neho ktorékoľvek,  s každým bude rovnako dobrý.
 
Cesto

300g špaldovej (polohrubej) múky
 20g droždia
2 dcl mlieka
1 dcl oleja
1 vajce
4 PL cukru

Posýpka

5 PL polohrubej múky
1 PL krupice
4 PL cukru
50 g  masla

Okrem toho

zrelé marhule
1 škoricový cukor

Čerstvé droždie rozdrobím do misy s vlažným mliekom a trochou cukru, nechám pracovať cca 20 minút.

Medzi tým si pripravím posýpku tak, že maslo izbovej teploty nakrájam do misy, prisypem cukor, krupicu zmiešanú s múkou a dôkladne pomrvím medzi prstami. Posýpku potom odložím do chladničky, aby mi stuhla, pretože potom sa s ňou oveľa ľahšie pracuje.

Do pripraveného kvásku vsypem cukor, štipku soli, rozbijem vajce, vlejem olej, preosejem múku, vypracujem pružné cesto,  posypem múkou, prikryjem utierkou a odložím do tepla kysnúť na hodinu.

Medzi tým umyjem a vykôstkujem marhule, zapnem rúru na 180°C a pripravím plech: vytriem ho olejom a vysypem múkou, cesto do neho preložím a rukami roztiahnem až po okraje tak, aby prípadná šťava, ktorú pustí ovocie sa nepripekala počas pečenia. Stuhnutú posýpku vyberiem z chladničky a polovicou posypem cesto, husto vyložím polovicami marhúľ, jemne ich vtlačím do cesta, posypem ich rovnomerne škoricovým cukrom a následne druhou polovicou posýpky. Surový koláč vsuniem do zohriatej rúry a pečiem cca 30 minút, alebo kým nebudú okraje cesta a posýpka rúžové (dlhšie nie, lebo cesto stvrdne).

Potom posúch vyberiem, ešte horúci prikryjem utierkou a nechám vychladnúť. Tento trik slúži nato, aby cesto zbytočne neodparilo vlhkosť a nevyschlo. Pred podávaním posypem práškovým cukrom.

sobota 13. júla 2013

Malinový koláč s tvarohovým krémom

Cesto

300 g múky (200 g hladkej + 100 g polohrubej príp. celozrnnej múky)
½ balíčku kypriaceho prášku
150 g masla
150 ml zakysanky (príp. cmaru)
100 g hnedého cukru
1 vajce
2 PL kvalitného kakaa
1 ČL drveného anízu
štipka soli

Krém

300 ml mlieka
1 vanilkový puding
5 PL hnedého cukru
250 g jemného tvarohu
zopár kvapiek vanilkovej esencie
štipku škorice
 
Malinová plnka

300 g čerstvých malín
½ sáčku malinového pudingu
2 PL krupicového cukru

Posýpka

100 g masla
100 g polohrubej múky
100 g krupicového cukru
50 g jemne mletých mandlí (možno vynechať)

Postup

Najprv si pripravím posýpku tak, že rukou dôkladne zmiešam maslo izbovej teploty so sypkými ingredienciami a vložím do mrazničky, kým nebudem vo finále s prípravou koláča.

Potom prichádza na rad cesto: maslo izbovej teploty vymiešam s cukrom, pridám vajce, zakysanku, preosiatu múku zmiešanú s kypriacim práškom, anízom a nakoniec prisypem kakao a soľ. Keď sa cesto odlepuje od okrajov misy, zabalím ho do potravinovej fólie a vložím do chladničky aby sa s ním lepšie pracovalo.

Na krém si v prvom rade uvarím klasický vanilkový puding, nechám ho vychladnúť a potom zašľahám do neho tvaroh, vanilkovú esenciu a trošku škorice.

Maliny vsypem do hrnca, posypem cukrom a na miernom ohni povarím iba dovtedy, kým nepustia šťavu, z tej odoberiem, rýchlo v nej rozmiešam pudingový prášok, vlejem späť, nechám zahustiť, hneď odstavím a nechám vychladnúť.

Zapnem rúru na 180°C. Dno tortovej formy vysteliem papierom na pečenie, okraje potriem maslom a vychladené cesto rovnomerne vytiahnem až po okraj formy (ja som použila fintu prstov namočených v studenej vode, lebo cesto je trochu priľnavé). Tvarohový krém dám do zdobiaceho vrecka a 2/3 krému vytlačím po celom obvode koláča, nechám ryhu a zo zvyšku krému vytvorím ďalší prstenec. Zvyšné medzery medzi krémom vyplním malinovou plnku. Nakoniec vyberiem z mrazničky posýpku a prstami ho husto nadrobím rovnomerne na celý povrch koláča, ktorý potom vsuniem do rúry a pečiem cca 40 – 50 minút.

Pozn.: Koláč odporúčam nechať úplne vychladnúť a potom krájať, lebo sa začne neskutočne rozpadávať pri krájaní a chute nebudú tak výrazné. Najlepší bol na druhý deň vybratý z chladničky.



Tento koláč možno pripraviť s rôznymi obmenami ovocných plniek, ale najlepšie sú pikantné chute ako višne, lesné ovocie a pod.

Aj s korpusom a posýpkou sa dá žonglovať: cesto môže zostať bez kakaa kvôli farbe, chuť možno zmeniť likérom alebo kardamómom a do posýpky namiesto mandlí možno pridať za 1 – 2 PL kakaa. Proste letná hravosť v kuchyni sa vyplatí J.

sobota 29. júna 2013

Šťaveľová omáčka so spomienkami


Toto jedlo mi pripomína hlboké detstvo, moju babku, ktorá s radosťou nakladala túto omáčku zo "šóšky na smotane", s identickou sladko-kyslou chuťou, do ťažkých tanierov s vlnitými okrajmi, priložila pečené mäso (preliala výpekom) a tácku s obrovskými mäkkými krajcami čerstvého guľatého chleba s úžasne chrumkavou tmavohnedou kôrkou. Sedela  som vonku so starým otcom v záhrade a tešili sme sa na jeden zo spoločných prázdnikových obedov. K tomu sa servírovala čerstvá voda z ešte fungujúcich artézskych studní, na ktoré sme tak rady chodili. Čas ale všetko zrovná s hladinou zeme, ale spomienky a dobré recepty, tie prežijú. 
Nebudem písať váhu, ani množstvo surovín, lebo som improvizovala a varila od oka, čo to som vylepšila, lebo som nemala veľkú chuť na flaxňu mäsa, len tak poštekliť kanáliky....bolo predpoludnie, okolo jedenástej hodiny stredoeurópskeho času, tichý, slnečný sobotný day...
...natrhala som v záhrade za veľkú hrsť jemných lístkov šťaveľa, umyla ich a nakrájala najemno. Anglickú slaninu som narezala na kocky, vsypala do kastóla, kde som už rozpaľovala kačaciu masť a keď už bola upražená do červena, prihodila som na plátky narezaný strúčik cesnaku a keď pustil arómu, vsypala som nakrájaný šťavel a rýchlo som miešala. Stačí podusiť veľmi krátko, tak zopár minút, lebo listy stratia väčšiu časť svojho objemu a zmenia farbu na takú khaki. V tom momente som ich preliala kyslou smotanou (možno použiť aj créme fraiché, či hustú šľahačku), zamiešala, posypala cukrom, ochutila čiernym korením, soľou a odstavila z ohňa. Nakoniec som omáčku posypala parmezánom a s chuťou som ju zjedla s čerstvým celozrnným chlebom.

sobota 1. júna 2013

Rýchly a zbesilo dobrý koláč

250 ml kyslého mlieka, príp. cmaru
130 ml oleja
2 vajcia
200 g krupicového cukru
250 g polohrubej múky
40 g vanilkového pudingu na varenie (môže byť aj iná príchuť)
1 PL holandského kakaa
1 ČL kypriaceho prášku
trošku jedlej sódy
štipku soli
podľa chuti: mletý kardamom, koriander a aníz
2 PL likéru Amaretto

Okrem toho:
olej na vymazanie a hrubá múka na vysypanie formy
a
cukrová poleva z vody, práškového a škoricového cukru

Rúru zapnem na optimálnych 170°C. Vajcia s cukrom vymiešame mixerom do hustej, bielej peny, pridám kyslé mlieko, olej, likér, premiešam a nakoniec prisypem preosiatu múku zmiešanú s pudingovým práškom, kypriacim práškom, sódou, soľou a koreninami. Dôkladne zmixujem, ochutnám a keď je to OK, formu vytriem olejom, vysypem múkou a vlejem do nej polovicu cesta. Do zvyšného cesta primiešam kakao, vylejem na vanilkové cesto a vsuniem do rúry piecť na približne 45 – 50 minút.

Koláč vyberiem, nechám trochu chladnúť, ešte teplý vyklopím a ihneď polejem cukrovou polevou, ktorú si pripravím úplne jednoducho: zmiešam práškový cukor so škoricou a po kvapkám pridávam vlažnú vodu, príp. Amaretto, kým nedostanem stredne hustú tekutinu, ktorou povrch koláča rovnomerne polejem. Môžete dozdobiť čím len chcete, napr. kokosovou múčkou, alebo praženými mandľami a pod.

Ja som tento koláč podávala so šľahačkou, vymiešanou s práškovým cukrom a kokosovým pudingom bez varenia Dr. Oetker. Odporúčam ale do 250 ml šľahačky, prisypať iba 1/3 sáčku pudingu, inak bude našľahaný krém tak tuhý, že sa z lyžičky nedokáže odlepiť. Ak by sa to stalo, dodatočne rieďte mliekom. Úspešnosť koláča nenechá na seba dlho čakať, lebo sa rozplýva na jazyku a tie chute do seba zapadnú, yak.... ole!