Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

nedeľa 27. marca 2016

Tahini guľky

150 g  jemne mletých mandlí pražených
50 g jemne mletých vlašských orechov
50 g celozrnných sušienok (žlté bebe)
50g kokosovej múčky
100 g kandovaného manga
100 g ananásu
50 g kandovaný pomaranč
4 PL tahini (sezamová) pasty
3 PL medu
1 PL melasy
2 PL pomarančového Sunquicku
mletá škorica, vanilková a mandľová esencia na dochutenie

kokosová múčka
hrozienka

Ovocie nakrájam na drobno, vsypem do mixéra, pridám ostatné ingrediencie a dôkladne rozmixujem. Potom masu ochutnám, dochutím ak treba a odložím na chladné miesto, kde stuhne na dobre formovateľnú masu, z ktorej vytvarujem guľky, obalím ich do pripravenej kokosovej múčky, vtlačím (s väčšími problémami a pomocou hrotu malého noža) hrozienko, vložím do papierového košíčka a odložím na chladné miesto.

Guľky možno obaliť v čomkoľvek, napr. v mletých orechoch, sušienkach, ovsených vločkách, rôznych semienkach a pod., takže fantázii a chutiam sa medzi nekladú.

sobota 26. marca 2016

Gaštanové bonbóny

500 g gaštanové pyré
200 g cukrárske piškóty
50 ml agáve sirup
2 PL smotany na šľahanie
2 balíčky vanilkového cukru
100 g 82% masla                   
1 PL rumu
1 ČL mletej škorice

Čokoládová poleva:

200 g horkej čokolády    (72%)       
80 g Hery
2 PL oleja          

Piškóty nastrúham na jemnú múčku.
Vanilkový cukor nechám roztopiť v smotane na šľahanie, ktorú zohrejem a nechám vychladnúť.

Rozmrazené gaštanové pyré vyšľahám s vanilkovou smotanou, maslom izbovej teploty, sirupom, rumom, škoricou a nakoniec piškótovou múčkou. Masu odložím v uzavretej nádobe do chladničky na niekoľko hodín. Ja som ju nechala cez noc.

Na polevu si roztopím Heru, odstavím a vsypem na malé kúsky nalámanú čokoládu a miešam, kým sa celkom neroztopí. Potom primiešam olej tak, aby mi vznikla lesklá poleva, ktorá ale nesmie byť príliš tekutá, aby dobre držala na bonbónoch, načo poslúži ešte trocha nalámanej čokolády. Poleva by sa mala udržiavať vlažná, lebo keď vychladne, stuhne.

Z gaštanovej masy formujem bonbóny, ukladám ich na papier na pečenie a dôkladne oblejem polevou, aby boli celé obalené v čokoláde a kým tá stuhne, možno bonbón ozdobiť. Ja som si zvolila kontrast hlbokej tmavej farby čokolády s kúskami cukrárskeho zlata, ktoré som na každý kúsok ukladala pinzetou. Keď čokoláda na bonbónoch úplne stuhla na chladnom mieste, poukladala som ich do papierových košíčkov, tie do krabice a odložila opäť na chladné miesto.

Tento bonbón je jedným z najsladších bozkov úplne pre každého.

piatok 25. marca 2016

Figové guľky

16 ks sušených fíg
5 ks veľkých odkôstkovaných datlí
4 PL masla
2 PL kokosového oleja
1 - 2 vaječné bielky (podľa veľkosti vajec)
4 PL kakaového prášku (možno nahradiť karobovým práškom)
2 PL medu alebo agáve sirupu
2 PL rumu alebo adekvátne množstvo rumovej esencie
zopár kvapiek vanilkovej esencie
mletá škorica podľa chuti – nemusí byť

50 g kokosovej múčky
50 g mandľovej múčky

Z fíg, ktoré by nemali byť príliš zosušené, skôr šťavnaté, odstránim tvrdú časť zo stopky, nakrájam na menšie kúsky spolu s datľami a vložím do mixéra. Pridám maslo izbovej teploty, olej, a ostatné ingrediencie a vymixujem na čo najhladšiu pastu. Tú potom odložím na chladné miesto odpočívať aspoň na pár hodín, aby sa chute prepojili a masa stuhla.

Keď sa tak stalo, zmiešam mandľovú a kokosovú múčku (ja som mala farebnú – zelenú, aby ladila s farbou papierových košíčkov), z figovej pasty som formovala guľky, obalila v zmesi múčky, vložila do košíčkov, ozdobila cukrovým srdiečkom a odložila do chladnej komory, zabalené od mikroténového vrecka, aby zbytočne nevysychali.
Takto skladované vydržia aj týždeň. Z uvedeného množstva ingrediencii mi vyšlo 50 menších guliek, ale kto chce mať také statočnejšie, tak určite vyjde zo 40 ks.

štvrtok 24. marca 2016

Marcipánové kopčeky s čerešňami

Tento druh sušienok patrí medzi tie šťavnatejšie, vláčnejšie a čo sa týka chute, tak medzi najfantastickejšie, aké som kedy jedla. Orechovo-marcipánová chuť sa božsky snúbi s kyslastou chuťou sušených čerešní, proste jedna voňavá báseň....
100 g jemne mletých mandlí
50 g mletých vlašských orechov
100 g marcipánu  strúhaného
50 g  drvených keksov
60 g hnedého cukru
100 g sušené čerešne nasekané
2 bielky
30 g masla (82%)
na hrot noža kypriaceho prášku
1/2 ČL vanilkovej esencie
1/2 ČL  mletej škorice

na obaľovanie - práškový cukor

Zapnem rúru na 160°C.

Zo všetkých ingrediencii vypracujem cesto, zabalím do potravinovej fólie alebo mikroténového sáčku a odložím ho odpočívať na noc do chladničky. Potom z cesta formujem kopčeky, uložím ich na plech vystlaný papierom na pečenie a vsuniem do rúry na 8 – 10 minút, kým nechytia zlatožltú farbu.  Nie dlhšie, lebo vyschnú a stratia vláčnu konzistenciu. Lebo tento koláčik má mať chrumkavú kôrku, ale vnútri má byť šťavnatý. Opatrne odlepím z papiera, uložím na kovovú tácku a keď vychladnú, tak každý kopček obalím v práškovom cukre, vmasírujem do cesta a zvyšok oklepem.

streda 23. marca 2016

Datľové guľky v sezame

600 g odkôstkovaných datlí, so šťavnatou dužinou  (najsladšie sú - Medjool )
100 g sušených sliviek
100 g kandovaného manga 
300 g jemne mletých mandlí pražených
1 PL kokosovej múčky
200 g 82% masla alebo 6 PL olivového oleja
1 PL medu (nemusí byť)
2 PL rumu
1 ČL mletej škorice a podľa chuti koriander a kardamom

100 g pražených sezamových semienok

Všetky ingrediencie vhodím do mixéra a zatiaľ mixujem, pokým nevznikne hustá masa, tú ochutnávam, dolaďujem  a nakoniec odložím na niekoľko hodín na chladné miesto „dozrievať“. Ak je príliš hustá, možno pridať po lyžiciach vlažnú vodu alebo šťavu z pomaranča, ja som pridala ešte alkohol, aby mali guľky patričné grády, lebo boli určené pre dospelých.
Ja som nechala masu do druhé dňa v komore, potom som ju vybrala, formovala guľky, obalila (na niekoľký pokus, lebo tie semienka nechceli pokryť celý obvod plášťa tých galakticky lepkavých guliek) v pražených sezamových semienkach, vložila do papierových košíčkov a odložila na chladné miesto, pokým si neprišli po tých 50 ks, ktoré vyšli z uvedeného množstva ingrediencii. No dobre, zopár som odložila bokom na koštofku....
Foto doložím hneď ako ho nájdem :-)

nedeľa 20. marca 2016

Tartaletky s vanilkovým krémom

Cesto:

250 g hladkej múky (200 g múky + 50 g strúh. piškót)
150 g maslo 82% izbovej teploty                                              
70 g práškového cukru
70 g mandľovej múčky
1 - 2 vajce (M-L) – v prípade S 2 ks                                         
štipka soli

Zo všetkých ingrediencii spracujem hladké, voňavé cesto, zabalím ho do potravinovej fólie a odložím do chladu na cca hodinu, aby sa s ním lepšie pracovalo. Kto má rád výraznejšiu chuť mandlí, tak môže pridať zopár kvapiek mandľovej esencie.

Zapnem rúru na 170°C.
Vyberiem stuhnuté cesto a na pracovnej doske jemne poprášenej hladkou múkou ho rozvaľkám na tenko, pohárom vykrajujem kolieska a tie natlačím do formičiek vymazanými olejom a vysypanými hladkou múkou. Ak máte formičky s nepriľnavým povrchom, tak túto procedúru možno vynechať a natlačiť cesto po celom obvode formičky. Dno popichám vidličkou, aby sa mi zbytočne nevydúvalo a vložím do rúry na cca 20 – 25 minút.
Tartaletky vyberiem, nechám úplne vychladnúť, vyklopím z formičiek, ale krémom naplním až tesne pred konzumáciou, lebo košíčky  za pár hodín nasajú všetku vlhkosť z krému a stratia svoju chrumkavú kôrku.

Vanilkový krém – Créme patissiere

250 ml plnotučného mlieka
125 ml smotany na šľahanie
100 g krupicového cukru
4 žĺtky
40 g maizeny alebo vanilkového pudingu
kôra z 1 citróna
1 vanilkový lusk (príp. ešte zopár kvapiek vanilkovej esencie)
30 g masla

Do menšieho hrnca vlejem mlieko so smotanou, rozrezanú tobolku vanilky s vyškrabanými semienkami a nastrúhanou citrónovou kôrou, na miernom ohni nechám zovrieť a odstavím.

Žĺtka vyšľahám s cukrom do krémovej hmoty, pridám maizenu a prešľahám. Do tejto hmoty tenkým prúdom vlejem precedené vanilkové mlieko a šľahám, kým nebude tekutina jednoliata. Potom ju postavím na mierny oheň a za stáleho miešania varím cca 4 – 5 minút, odstavím a nechám chvíľku odpočinúť. Následne do krému zašľahám maslo, prikryjem fóliu a odložím na chladné miesto do druhého dňa. Ak by zostal krém, vydrží v chladničke prikrytý aj niekoľko dní.

Následne ozdobím kandovanou čerešňou, posypem jemne nalámanými pistáciami a ukážková tartaletka, s na jazyku sa rozplývajúcou chuťou madagaskarskej vanilky.

nedeľa 13. marca 2016

Pide s hovädzím mäsom, alebo turecké Kiymali pide

Cesto:

100 ml vlažnej vody
1 ČL cukru
20 g čerstvé kvasnice
150 ml hustého tučného jogurtu
1 vajce L (príp. 2 ks S)
2 PL olivového oleja
1 ČL soli
hladká špaldová celozrnná múka

Plnka:

250 g mletého hovädzieho mäsa
1 cibuľa
2 strúčiky cesnaku
niekoľko plátkov prerastenej slaniny
150 ml paradajkového pretlaku
150 ml vývaru
mleté čierne korenie
tymián
škorica
rímska rasca
soľ
cukor

Okrem toho:

čerstvá petržlenová vňať
čierne sezamové semienka
100 g tvrdého strúhaného syra

Najprv som si pripravila kvások z vlažnej vody, cukru a rozdrobených kvasníc, trochu som ho zasypala múkou a nechala nabublať. Potom som pridala všetky ostatné prísady (z vajca som pridala iba žĺtok, s bielkom budem cesto potierať vo finále), dostatok múky a vypracovala som hladké, pružné cesto, ktoré som prikryla a odložila na teplé miesto kysnúť na hodinu až dve.

Na plnku som nakrájala ošúpanú cibuľu na drobno, cesnak tiež. Na rozpálenom oleji som vyškvarila slaninu nakrájanú na kocky, potom som ju vybrala a na vypečenom tuku som osmažila cibuľu do sklovita, pridala cesnak a keď pustil arómu, pridala som hovädzie mäso, koreniny okrem škorice a dusila, kým mäso nestmavlo. Potom som ho zaliala najprv paradajkovým pretlakom, pridala som škoricu, premiešala a keď začala zmes hustnúť, zaliala som ho vývarom, prikryla a dusila cca 30 – 40 minút. Potom som mäso ochutnala a keď už bolo na skus mäkké, posypala som cukrom a soľou podľa chuti a pod pokrievkou som dusila ešte cca 10 minút a odstavila.

Rúru som zapla na 200°C, aby sa mi poriadne rozpálila, nastrúhala som syr

Za ten čas mi cesto vykyslo, rozdelila som ho na bochníky, každý jeden som vyvaľkala na obdĺžnik, potrela mäsovou plnkou, posypala nasekanou petržlenovou vňaťou, poskladala do tvaru V hornú časť cesta, následne dolnú časť, cesto som potrela bielkom, posypala čiernymi sezamovými semienkami, strúhaným syrom,  položila na plech vystlaný papierom na pečenie a keď sa zaplnil šup s nimi do rozpálenej rúry na 15 – 20 minút. Keď už boli pekné zlatohnedé, vybrala som ich a ešte vlažné podávala s miešaným hlávkovým šalátom, kukuricou a paradajkami preliaty smotanou zálievkou.

Toto je úplne ten posledný kus, ktorý som ešte v chvate rýchlo odfotila, kým.....
Poviem Vám, také zadosťučinenie som cítila v celom svojom človeku, až na mňa prišla siesta.....

utorok 8. marca 2016

Ananásovo-jablkový koláč k MDŽ

Cesto:
3 jablká
1 ananás čerstvý
20 amaretti
100 g masla pri teplote miestnosti
2 vajcia
150 g špaldovej hladkej múky
150 g krupicového cukru
pol vrecúška prášku do pečiva
štipka soli
Posýpka:
60 g kokosovej múčky
40 g hrubej múky
30 g masla
30 g trstinového cukru
2 PL agávového sirupu


Pripravím si posýpku tak, že premiešam všetky ingrediencie medzi prstami a odložím do chladničky.

Zapnem rúru na 180°C.
Ošúpem jablká, zbavím ich jadrovníkov a nakrájam na menšie kocky, ananás taktiež zbavím nejedlých častí, nakrájam na kocky a pridám k jablkám, ktoré prelejem šťavou z citróna, aby mi neztmavli.
Bielka oddelím od žĺtkov, pridám trošku soli a vyšľahám z nich tuhý sneh, postupne k nemu pridám cukor a šľahám, kým sa mi netvoria pevné špičky. Potom pridávam žĺtka po jednom, ďalej maslo izbovej teploty a nakoniec preosiatu múku zmiešanú s práškom na pečenie a nastrúhanou citrónovou kôrou.
Amaretti rozlámem na drobno a primiešam ich k ovociu tak, aby bolo rovnomerne obalené.V takomto obale by sa nemalo stať, že ovocie klesne na dno cesta.
Formu na pečenie vysteliem papierom na pečenie, vylejem do nej cesto spolu s ovocím, rovnomerne rozložím na cesto posýpku a vsuniem do rozpálenej rúry na 10 – 15 minút. Posýpku treba starostlivo kontrolovať, aby sa nezačala pripaľovať. Keď je už zlatohnedá, treba cesto prikryť alobalom alebo lepšie je použiť teflónový papier na pečenie, znížiť teplotu na 170°V a nechať koláč piecť ďalších 35 – 40 minút. Najlepšie by bolo overiť si, či je už koláč upečený špajdlou, ale v mojom prípade to akosi nemalo zmysel, lebo pomer ovocia a cesta bola minimálne rovnaká, takže tak či tak by bola vlhká od množstva ananásu, tak som ho odhadom vybrala po tých 40-tich minútach a nechala vychladnúť. Pred podávaním som ho jemne posypala práškovým cukrom.
Tento koláč, ktorého recept pochádza pôvodne z talianskej kuchyne (po pravde som si ho ešte poupravovala a doplnila) sa trochu ťažšie krájal kvôli množstvu ovocia (ananás len tak nepovolí, ani sa nerozpečie), ale pri tom návale exotických chutí, vôní a šťavnatosti, to vôbec nevadí. Zo zaváraného ananásu som ho ešte neskúšala upiecť, takže neviem či by mal rovnako lahodnú chuť. Ak by ste náhodou nemali doma kokosovú múčku, možno ju zastúpiť rozlámanými amaretkami a pokvapkať maslom.

sobota 5. marca 2016

Amaretti z vlašákov a gaštanového pyré

180 g jemne mletých vlašských orechov (pôvodne mandľovej múky)
30 g strúhanky z piškót
štipku kypriaceho prášku
100 g krupicového cukru
125 g gaštanového pyré
2 vaječné bielky
30 g masla izbovej teploty
práškový cukor na obaľovanie
1 KL rumovej esencie


Všetky sypké ingrediencie zmiešam. Maslo vyšľahám s gaštanovým pyré, pridám bielky, esenciu, po lyžiciach prisypávam múčnu zmes a šľahám, kým nedostanem jednoliatu hmotu. Misku prikryjem potravinovou fóliou a vložím do chladničky na cca 1 hodinu, aby sa s cestom o niečo lepšie pracovalo a aby sa chute spojili.

Pripravím si misku s vodou, do ktorej budem namáčať lyžičku pred vytrhávaním cesta, druhú misku s preosiatym práškovým cukrom.

Rúru zapnem na 180°C.

Vyberiem vychladené cesto, ktoré je mimoriadne lepkavé a nedá sa prstami vôbec formovať, preto cesto o veľkosti lieskového orecha vhodím navlhčenou lyžičkou do práškového cukru, obalím a potom už poľahky prstami sformujem guľku, položím na plech vystlaný papierom na pečenie a trochu sploštím do formy amaretiek. Tie by nemali byť príliš blízko seba, aby sa pri zväčšení nezlepili, inak sa cesto neroztečie, toho sa báť netreba, pekne si budú držať fazónu.

Amaretti pečiem 13 – 15 minút, nie dlhšie, aby sa nevysušili, pretože by nemali byť chrumkavé, ale vláčne, takže hneď ich odnesiem na chladné miesto. Vychladnuté preložím na podnos a sú pripravené na uspokojenie tela i duše k poobednému talianskemu espressu.
                                                                        Bon Appetit.