Dvere

Život je jediná nákaza šíriaca sa pohlaviami, ktorej prípady končia 100%-nou smrťou.
Z jedného ponúkam chuťovku v mojom bistre, možno zachutí aj Vám.

streda 31. decembra 2014

Datľový koláč s broskyňami

Tento zaujímavý koláč, mimochodom naozaj tak mäkučký, až sa rozplýva na jazyku, plný chutí, ešte doznievajúcich Vianoc, som poskladala vo svojom kulinárskom laboratóriu z niekoľkých receptov , ktoré som si našla na internete, lebo na každom mi niečo chýbalo a voilá, vznikol tento. Dá sa pripraviť aj so zázvorovým lekvárom a hruškami, či jablkami, pomarančmi a pod. Ja nemám rada, keď chuť zázvoru preráža cez ostatné chute, preto som volila nenápadný slivkový lekvár, ktorý sa hodí k hromade korenín, ktoré som použila. Táto kombinácia mi vyhovovala chuťovo najviac. Ale každý si môže k základnému receptu na cesto pridať čokoľvek, čo má rád a neobanuje. Je to ľahký, nie príliš sladký a vo svojej podstate nenáročný koláč k poobednej káve, keď vonku mrzzzzne.
Odporúčam podávať s kôpkou šľahačky, alebo hustého jogurtu.

200 g vykôstkovaných datlí
150 ml mlieka
50 g kokosového masla
50 g hnedého cukru
1/2 vrecka kypriaceho prášku
1 ČL sódy bikarbóny
1 PL hladkej špaldovej múky
1 vrecko vanilkového pudingového prášku
3 vajcia
50 g mletých lieskových orechov
0,5 dl likéru Amaretto (môže byť aj orechový)
1 stredne veľké jablko
1 PL slivkového lekváru
koreniny podľa chuti: mletá škorica, mletý klinček, drvený aníz, mletý kardamom

zavárané broskyne

Na polevu:

domáci karamelový krém
príp. sirup uvarený z 2 PL medu a 100 ml brandy

Rúru zapnem na 180°C. Broskyne nechám odkvapkať a nakrájam na hrubšie mesiačiky. Vykôstkované datle narežem na drobno a varím spolu s maslom a mliekom  na miernom ohni cca 5 minút. Potom odstavím a po vychladnutí posypem sódou bikarbónou, rozmixujem spolu so slivkovým lekvárom, koreninami, likérom a očisteným a na hrubom strúhadle nastrúhaným jablkom.

V druhej mise vyšľahám vajcia s cukrom, prisypem zmes múky, pudingového prášku a kypriaceho prášku a nakoniec zamiešam mleté lieskovce.

Potom obe tekutiny spojím a miešam, kým nedostanem jednoliate cesto, ktoré vylejem do formy, husto poukladám mesiačiky broskýň a vložím do rúry piecť na cca 15 – 20 minút. Treba sledovať, aby sa nepripálilo. Hotový koláč vyberiem, ešte horúci polejem karamelovým krémom, alebo ak nemáte doma, tak sirupom a nechám vychladnúť.

sobota 20. decembra 2014

Kinder bueno rezy

Cesto:

5 bielkov
3 PL krupicového cukru
2 PL medu
1 PL oleja
2 PL strúhanky
1 PL polohrubej múky
1/2  vrecka kypriaceho prášku
 
100 g nasekaných lieskových orechov
3 - 4 PL Nutelly.

Krém:
0,7 l mlieka,
3 PL hladkej múky,
5 žĺtkov
5 PL krupicového cukru
1 balíček vanilkového pudingu
200 g masla
2 balíčky vanilkového cukru,
100 g kvalitnej čokolády

Okrem toho:

detské piškóty cca 1 balenie (najlepšie sú podlhovasté pocukrované)
vlažné mlieko podľa potreby
250 ml smotany na šľahanie
250 g mascarpone, alebo rovnaké množstvo smotany na šľahanie
práškový cukor podľa potreby


Rúru zapnem na 170°C. Plech vysteliem papierom na pečenie, potriem ho olejom a vysypem nalámanými  lieskovými orechmi.

Bielka so štipkou soli vyšľahám do tuhej peny. Pridám cukor a šľahám, kým sa mi netvoria pevné, lesklé špičky. Potom pridám med, olej a nakoniec postupne prisypem múku zmiešanú so strúhankou a kypriacim práškom. Cesto vylejem na pripravený vymastený plech vysypaný lieskovcami, rozotriem a vložím do rúry piecť na cca 8 – 10 min., kým nebude pekné ružové. Hotové cesto vyberiem, ešte horúce prevrátim na tácku, stiahnem papier a dôkladne roztriem po celom povrchu Nutelu. V tejto fáze sa dobre topí a rozotiera, lebo cesto bude po vychladnutí dosť krehké.

Kým cesto vychladne, pripravím si krémy:

Do mlieka zamiešam žĺtky, múku, cukor, pudingový prášok tak, aby nezostali žiadne hrčiyk a na miernom ohni uvarím hustý pudingový krém. Do teplého krému zašľahám maslo a v tejto fáze krém rozdelím na dve časti.  Do jednej zašľahám vanilkový cukor a do druhej zašľahám nalámanú, roztopenú čokoládu.

Vyšľahám šľahačku a osladím podľa potreby. Ja som v tomto bode primiešala mascarpone.

A teraz skladačka:

Na Nutellou natretý korpus rovnomerne rozotriem vanilkový krém, na neho husto poukladám piškóty jemne navlhčené vlažným mliekom (nie rozmočiť!), navrstvím čokoládový krém a na neho rozotriem sladenú šľahačku. Ja som ešte pred vrstvou mascarpone a šľahačky posypala čokokrém medovým müsli lieskovcovým.

Povrch možno posypať podľa fantázie a chuti napr. opraženými lieskovcami  karamelizovanými v cukre a „pocákať“ tekutou čokoládou. Hotovo!

sobota 13. decembra 2014

Piškótový rez s hroznom a lieskovcovým krémom

Cesto:

4 väčšie vajcia - rozdelené
3 PL trstinového cukru
4 PL múky (2 PL polohrubej + 2 PL špaldovej múky)
1/2 ČL kypriaceho prášku
2 PL teplej vody
štipka soli
zopár kvapiek vanilkovej esencie

Plnka:

statný strapec veľkobobuľového červeného hrozna
1 vrecko škoricového cukru
50 g hnedého cukru
20 – 30 g masla

Lieskovcový krém:

200 g mascarpone
50 g masla
1 vrecko fruktózového cukru
2 PL Nutelly

Rúru zapnem na 180°C. Bobule hrozna umyjem, ostrým nožom rozrežem, vykôstkujem a rovnomerne rozsypem na dno formy, vystlanej papierom na pečenie. Posypem škoricovým a hnedým cukrom. Maslo nakrájam na drobné kúsky a rovnomerne rozdelím po celej ploche rozsypaných bobúľ hrozna a dám bokom.

Žĺtka s 2 PL cukru a vodou vyšľahám do bielej peny, bielka v druhej miske vyšľahám s 1 PL cukru a štipkou soli do tuhej peny. Do žĺtkov prikvapkám vanilkovú esenciu a po lyžiciach zašľahám múku zmiešanú s kypriacim práškom. Nakoniec taktiež po lyžiciach primiešam jemnými pohybmi špachtľou penu z bielkov, hotové cesto vylejem na hrozno a formu vsuniem do rúry. Pečiem cca 20 minút, pre istotu vyskúšam pichnúť do stredu špajdlu a keď je suchá, ihneď vyberiem, po pár minútach prevrátim na keramický tanier, jemne stiahnem papier na pečenie a nechám úplne vychladnúť.

Vôňa škoricového cukru, ovocia a masla bude fakt omamná, ale treba odolať, lebo ešte chýba neuveriteľne jednoduchý, ale fakt dobrý krém, ktorý si pripravím tak, že vymiešam maslo s cukrom, do ktorého zašľahám mascarpone a nakoniec po lyžiciach Nutellu. Stačí ho už len rovnomerne poroztierať po krásnej mozaike lesklého ovocia, trochu zachladiť a ..... no čo vám budem tuto vypisovať, aké to je. Vyskúšajte, ochutnajte a vychutnajte, stojí to zato a určite aj s iným ovocím.
 

nedeľa 7. decembra 2014

Jednoduchý cmarový pampúšik s hroznom

Tento jednoduchý druh koláča je šťavnatý, presýtený sladkou hroznovou chuťou a aj na druhý deň si zachová rovnakú šťavnatosť. Prikrytý v chlade vydrží niekoľko dní. Možno ho upiecť aj v muffinových formičkách.

100 g hladkej špaldovej múky
2 vrecká extra vanilkového pudingu Dr. Oetker
300 ml cmaru
2 vajíčka
100 g masla (82%) izbovej teploty
150 g hnedého cukru
1 ČL kypriaceho prášku
1 ČL jedlej sódy
zopár kvapiek vanilkovej esencie
trošku drveného anízu
štipku soli

cca 150 g bobúľ hrozna
cukrová poleva (práškový cukor vymiešaný do hustej kaše s vlažnou vodou)

Rúru zapnem na 180°C. Bobule hrozna umyjem a vykôstkujem. Múku zmiešam s pudingovým práškom, kypriacim práškom, jedlou sódou a štipkou soli.

Vajíčka rozdelím, bielky vyšľahám s polovicou cukru do tuhej peny, odložím do chladničky. Žĺtka vyšľahám so zvyškom cukru do bieleho krému, prilejem cmar, vanilkový extrakt  a maslo a dôkladne premiešam. Potom zašľahám postupne zmes suchých ingrediencií. Nakoniec pridám tuhý sneh z bielkov a iba špachtľou jemne vmiešam do cesta, ktoré vylejem do tortovej formy vystlanej papierom na pečenie, husto poukladám rozpolené a vykôstkované bobule hrozna, posypem kde tu hoblinami masla a krupicovým cukrom, aby sa bobule veľmi nevysušili a vsuniem do rozpálenej rúru na cca 30 minút piecť.

Po skúške špajdlou som koláč vybrala a ešte horúci som poliala cukrovou polevou a nechala vychladnúť. Je fakt božský a nie príliš kalorický. Just som vynechala škoricový cukor, aby vynikla čistá chuť hrozna, masla a hnedého cukru. Po-da-ri-lo sa :-).

štvrtok 4. decembra 2014

Cmarový trhací chlieb s plnkou

Cesto:

400 ml cmaru
2 PL zemiakového pyré (môže byť aj instantné)
2 ČL soli
1 ČL cukru
450 - 500 g hladkej múky (alebo 300 g hladkej,
100 g ražnej chlebovej a 100 g špaldovej)
100 g kvásku (kto nemá, môže vynechať)
trošku kypriaceho prášku
1/2 kocky čerstvého droždia
trošku drvenej rasce
 
trošku olivového oleja na potieranie
rôzne semienka: sezamové, slnečnicové, ľanové, tekvicové na posypanie

Všetky ingrediencie - postup podľa zvyklostí zamiesenia klasického chleba – spracujem, cesto poprášim hladkou múkou, prikryjem a odložím kysnúť na teplé miesto na 2 hodiny.

Náplň:

60 g masla alebo ešte lepšie kačacej masti
2 až 3 strúčiky cesnaku
2 PL nasekaných čerstvých byliniek (rozmarín, tymián, bazalka...)
250 g tvrdého syru s výraznejšou chuťou (Ementál, Čedar a pod.)

Maslo alebo masť izbovej teploty vymiešam s jemne nasekanými bylinkami (v tomto prípade som vynechala kvôli nedostatku času, ale od jari, keď budem mať svoje a snáď i more času, určite nimi nebudem šetriť) a cesnakom. Syr nastrúham (ja som použila Čedar) na hrubom strúhadle, ale komu sa nechce, tak ho môže nakrájať na tenunké plátky.
Inak plnkových variácií je na mraky, taká šunka, jemne nasekané riletky, do sklovita upečená šalotka, červená paprika..... 
________________________________

Dobre vykysnuté cesto vyklopím na pracovnú dosku jemne posypanú hladkou múkou,  rozvaľkám na nie príliš tenký plát, celý povrch potriem ochuteným maslom, či masťou a posypem syrom. Potom rozrežem vertikálne na 6 rovnakých pruhov, tie poukladám na seba a opäť rozrežem horizontálne na 6 rovnakých obdĺžnikov. Ak nie sú dostatočne široké, aby sa dali zložiť – zavrieť ako knižka, tak si prstami trochu pomôžem, zložím na polovicu a vložím do formy, rozstrapkanou časťou nahor (viď obr.). Bude sa to trochu šmýkať, ale nevadím, prstami jednu „knižku“ k druhej poriadne pritlačím a budú držať, až kým nevložím posledný kus, potom už budú stáť vzorne. Pokým sa nerozpáli rúra, prikryjem a nechám trošku podkysnúť.

Rúru zapnem na 200°C, formu na biskupský chlebíček vysteliem papierom na pečenie tak, aby bol až po okraj bokov.

Povrch chlebíka potriem trochou oleja, posypem semienkami a vsuniem do rozpálenej rúry na 15 minút. Keď sa začne povrch príliš červenať (tak ako mne), prikryjem ho alobalom, stíšim teplotu na 180°C a pečiem ďalej 20 minút. Rúru vypnem a ešte 5 minút nechám dopekať odkryté.

Z vlažného chlebíka sa pozvoľna trhajú šťavnaté plátky na povrchu chrrrrumkavé,  prevoňané cesnakom a úplne stačí, ak sa k nemu bude servírovať zeleninový šalát s jemným domácim dresingom a pohárik bieleho vínka, napr. Rulandského šedého, Chardonnay alebo Chablis. Samozrejme sa dá použiť aj ako príloha k nejakej hustej zimnej polievke, ale to už nechám na Vás :-).

sobota 29. novembra 2014

Kyjevský krémový rez á la BistroBey

...mmm, ľudkovia sladkohubí, tak toto musíte vyskúšať, tá menšia námaha stojí za tú chuť a pôžitok. Začnite prvý adventní víkend aj Vy, takýmto slávnostným rezom.

Cesto:

400 g polohrubej múky
1 vrecko kypriaceho prášku
150 g krupicového cukru
2 – 3 PL kyslej smotany
200 g masla
4 žĺtka

Všetky ingrediencie spracujem na hladké cesto, rozdelím ho na tri rovnaké diely a zapnem rúru na 160°C.

Orechová vrstva:

4 bielka
100 g práškového cukru
250 g mletých vlašských orechov
štipka soli

Do bielkov zašľahám soľ, cukor a keď sa ten roztopí, už len primiešam mleté vlašské orechy, takže nie je potrebné šľahať do tuhého snehu.

Prvé cesto roztiahnem na papier na pečenie a potriem prvou tretinou bielkovo-orechovej masy, vsuniem do rúry a upečiem do rúžova, nie viac, lebo vyschne.  Rovnako potom upečiem aj ďalšie dve cestá a nechám vychladnúť, lebo sú veľmi krehké na skorú manipuláciu.

Kávový krém:
 
500 ml mlieka
100 krupicového cukru
2 vanilkové pudingy
1 ČL instantnej kávy
200 g masla
150 g mascarpone
50 g práškového cukru
1 vrecko vanilkového cukru
1 dl orechového likéru (prípadne rumom)

Z mlieka, krupicového cukru, instantnej kávy a pudinového prášku, uvarím puding. Do ešte horúcej masy zamiešam 100 g masla. Zvyšné maslo izbovej teploty vyšľahám s práškovým cukrom, likérom do krému a postupne do neho zašľahám puding a mascarpone zmiešané s vanilkovým cukrom. Ochutnám a keď je potrebné, tak doladím niektorou z ingrediencií.

Finalizácia:

Prvé upečené cesto premiestnim na podnos, orechovou vrstvou nahor. Na ňu dôkladne rozotriem kávový krém a takto postupujem ešte dvakrát.

Trojvrstvový krémový zákusok je najlepšie nechať odpočívať celú noc v chladničke, aby sa chute spojili a lepšie držali vrstvy pokope.

Ja som povrch  posypala jemnou instantnou kávou a podávala som ho poliaty domácim karamelom a kopčekom šľahačky. Ale dá sa potiahnuť aj čokoládovým ganachom.

Na druhý deň poobede som ostrým nožom nakrájala rezy a podávala s riadne napenenou silnou kávou. Po dlhšie trvajúcom  pracovnom nasadení celej rodiny, ktorá bola v úlohe upratovacej čaty, dobre padne tento excelentný jemný, krémový rez s puncom ukrajinskej kuchyne.

nedeľa 23. novembra 2014

Hroznový koláč z cmarovo-čokoládového cesta

Tento druh koláča je šťavnatý, presýtený čokoládovou chuťou a obohatený červeným hroznom, ktoré sa rado snúbi s chuťou čokolády. Nedá sa z neho veľa zjesť, lebo je veľmi sýty, ale aj na druhý deň si zachová rovnakú šťavnatosť. V chlade vydrží niekoľko dní. Možno ho upiecť aj v muffinových formičkách.

200 g hladkej špaldovej múky
1 vrecko extra čokoládového pudingu Dr. Oetker
300 ml cmaru
3 vajíčka
200 g kvalitnej tmavej čokolády
100 g masla (82%) izbovej teploty
150 g hnedého cukru
1 ČL kypriaceho prášku
1 ČL jedlej sódy
zopár kvapiek vanilkovej esencie
0,5 dl rumu
štipku soli

 
 
cca 150 g bobúľ hrozna

cukrová poleva (práškový cukor vymiešaný do hustej kaše s vlažnou vodou)

Rúru zapnem na 180°C. Čokoládu nasekám na čo najmenšie kúsky. Bobule hrozna umyjem a vykôstkujem. Múku zmiešam s pudingovým práškom, kypriacim práškom, jedlou sódou a štipkou soli.
Vajíčka rozdelím, bielky vyšľahám s polovicou cukru do tuhej peny, odložím do chladničky. Žĺtka vyšľahám so zvyškom cukru do bieleho krému, prilejem cmar, vanilkový extrakt, rum a maslo a dôkladne premiešam. Potom zašľahám postupne zmes suchých ingrediencií. Nakoniec pridám tuhý sneh z bielkov, nalámanú čokoládu a iba špachtľou jemne vmiešam do cesta, ktoré vylejem do tortovej formy vymazanej olejom a vysypanej múkou, husto poukladám rozpolené a vykôstkované bobule hrozna a vsuniem do rozpálenej rúru na cca 35 minút piecť.
Po pätnástich minútach som formu prikryla alobalom, aby sa vrch príliš neupiekol. Po skúške špajdlou som koláč vybrala a ešte horúci som tenko poliala cukrovou polevou a nechala vychladnúť.

utorok 18. novembra 2014

Krémeš domáci

Čímmm potešiť v tomto chladnommm veternommm, upršanommm počasí svoje zmysly a ducha rodiny? No predsa osvedčenou klasikou – domácimmm krémešommm!

hotové lístkové cesto (400 g)
alebo
domáce sadlové cesto:

250 g hladkej múky
150 g masti
1 vajce
1 dl kyslej smotany
1 PL octu
štipku soli

Všetky ingrediencie spracovať na hladké cesto, chvíľu ho nechať odpočívať v chladničke a potom z neho vyvaľkať tenké cesto, ktoré treba upiecť do ružova vo vopred vyhriatej rúre na 180°C na opačnej strane plechu – t.j. na jeho chrbte. 

Jednu časť rozvaľkaného cesta pred vložením do rúry nakrájam ostrým nožom na rovnaké štvorce, aby som uľahčila krájanie hotového krémeša.

Krém:

1 l mlieka
2 vanilkové cukry
4 vajcia rozdelené
2 extra vanilkové pudingy Dr. Oetker
2 PL hladkej múky
3 PL krupicového cukru
2 PL práškového cukru
50 g masla izbovej teploty

V 1 dl mlieka vyšľahám krupicový a vanilkový cukor, žĺtka a múku.  Zvyšok mlieka nechám v hrnci zovrieť, tenkým prúdom prilievam žĺtkovú tekutinu, popri tom  intenzívne miešam a uvarím hustý krém, ktorý po odstavení nechám vychladnúť. Do vlažného krému zašľahám maslo.

Medzi tým vyšľahám bielka so štipkou soli do pevnej peny. Potom do nej preosejem práškový cukor a šľahám, pokým sa netvoria lesklé špičky. Odložím do chladničky.

Nakoniec obe zložky vyšľahám do krému, ktorý rovnomerne rozotriem na plát cesta a odložím do chladničky.

Okrem toho:

500 ml šľahačky na šľahanie (33%)
2 stužovače šľahačky
2 PL cukru

Vyšľahám hustý šľahačkový krém, dôkladne rozotriem na vybraté cesto, potreté pudingovým krémom z chladničky, poukladám na šľahačku štvorce lístkového cesta, pokropím domácim karamelovým krémom (viď v receptoch), ktorý mávam uložený v chladničke na priebežné využitie a odložím na noc do chladničky, aby krémešom pevne držal tradičný úsmev, keď ich budeme koštovať na druhý deň s veselými výletníkmi z Londýna.

P.S.: Robila som ich prvý raz a celkovo boli dobré, iba to kupované cesto bolo akési tuhé, takže na budúce upečiem radšej svoje a uvidím, či bude poddajnejšie.

pondelok 17. novembra 2014

Bacalhau com natas (treska na smotane) á la bistrobey-sk

Tento recept je po pravde veľmi zjednodušenou alternatívou toho pravého, portugalského, ale chutí s menšími odchýlkami skoro rovnako, ako ten pravý, ktorý som ochutnala v jednej z lisabonských reštaurácií, kam by som sa ešte rada vrátila, lebo tamojší vlastníci, boli neskutočne milí a prívetiví ľudia.
Najmä ušetrí more času a aj nejaké tie peniaze a energiu pri hľadaní solenej sušenej tresky na našom trhu, ak sa k nám nejaká dováža, o čom pochybujem.
Pôvodný proces úpravy solenej sušenej tresky (Bacalhau) na ďalšie spracovanie je fakt zdĺhavá a kto vie, či by som to zvládla tak, ako sa to má, keďže s tým nemám žiadne skúsenosti. Na šťastie ale nie sme u nás odkázaní na sušené rybie mäso, takže bacalhau, ktoré sa pripravuje na veľa spôsobov, môžeme robiť z čerstvého, alebo mrazeného kusa tresky.
 
 
400 g tresky (filety)
500 g zemiakov
2 veľké cibule
3 strúčiky cesnaku
2 žĺtky
olej a maslo 1:1 (4 - 5 PL)
1,5 dl smotany na varenie
3 PL petržlenovej vňate najemno nasekanej
2 PL dijonskej horčice
1 ČL cukru
mletý muškátový oriešok
čierne korenie
soľ

Na ozdobenie:
strúhaný syr, olivy, čerstvá petržlenová vňať
 
Predvarila som zemiaky v šupke, po schladení som ich ošúpala, nastrúhala na hrubom strúhadle, trochu prisolila a odložila bokom.
Mäso z tresky som udusila na oleji a masle (2 - 3 PL) v panvici do mäkka, okorenila, osolila a preliala som ho smotanou, v ktorej som vopred vyšľahala žĺtka s horčicou, korením, cukrom a soľou.
Keď smotana zhustla, odstavila som mäso a s varechou ho rozdrobila ako sa len dá, aby mi vznikla akási smotanovo-mäsová zmes.
V teflónovom hrnci som rozpálila zvyšný olej s maslom a cibuľu nakrájanú na veľmi drobno a usmažila do sklovita. Potom som pridala jemne nasekaný cesnak a keď uvoľní typickú arómu, vsypem nastrúhané zemiaky, posypem 3 PL petržlenovej vňate, pridám mleté čierne korenie a zatiaľ pečiem, kým nie sú chrumkavé (skoro ako rösti). Potom ich odstavím a ihneď do nich dôkladne vmiešam smotanovo-treskovú zmes, potom na chvíľu prikryjem pokrievkou, aby sa chute trochu spojili, ale aby zemiaky nestihli zmäknúť a zachovali si tú správnu chrumkavú chuť.
Servírujem posypané strúhaným syrom, ja som použila chedar (mild) a posypala zelenými olivami, lebo čierne som doma práve nemala a jemne nasekanou čerstvou petržlenovou vňaťou.
V pivnici som mala uloženú ešte jednu fľašu rúžového - Novo mundo, "vinha" dovezeného z Portugalska, tak som porciu bacalhau com natas zdokonalila pohárikom mladého lahodného vína, v ktorom sa zračil teplý lúč slnka, zahrievajúci srdce spolu s príjemnými vôňami tradičného jedla, pochádzajúceho z konca nášho kontinentu.

sobota 1. novembra 2014

Tekvicová krémová polievka s karí

1 kg maslovej tekvice
2 ks mrkvy
1 väčšia cibuľa
3 strúčiky cesnaku
1 palička zelerovej vňate
1 stredne veľké jablko
olivový olej + maslo 1:1
2-3 lístky čerstvej šalvie
1 KL karí korenia
trošku mletého muškátového orieška
mleté čierne korenie
5 ks celých klinčekov
1 kocka bujónu alebo 0,5 l vývaru
1 dl smotany na varenie
soľ
hnedý cukor
balzamikový ocot

Tekvicu som nakrájala na hrubšie plátky aj so šupkou a piekla som ju v rúre na 200°C cca 15 minút, nechala som ju trochu vychladnúť, poodkrajovala som šupku a čistú sladkú dužinu nakrájala na veľké kocky.

Kým sa tekvica piekla, ošúpala som cibuľu, nakrájala na jemno, cesnak taktiež, mrkvu nakrájala na drobné kúsky, jablko zbavila šupky, jadrovníka a nakrájala na veľké kocky.

Do hrnca som naliala trochu oleja, vložila maslo veľké ako vlašský orech a udusila som cibuľu do sklovita. Prisypala som cesnak, lístky šalvie, karí korenie a keď pustili vôňu, vsypala som mrkvu, zaliala trochou vody, vhodila bujón, potopila stonku zelerovej vňate a dusila pod pokrievkou do polomäkka, teda al dente J.  Potom som prisypala pečenú tekvicu, jablká, pridala všetko korenie aj s klinčekmi a udusila do mäkka.

Hotovú zeleninu som odstavila, povyberala lístky šalvie, zelerovú vňať, klinčeky, ktoré prispeli fantastickými arómami, vliala smotanu, tyčovým mixérom dôkladne zmixovala, aby polievka mala  zamatovú krémovú konzistenciu, dochutila som ju cukrom, soľou a octom.

 
 
Vyšperkovala som ju opraženými slnečnicovými semienkami, keďže tekvicové som doma nemala, prepečenou domácou klobáskou a preliala troškou tekvicového oleja, ktorý dodal tú poslednú smaragdovú bodku k hrejivej chuti tohto lahodného jedla. Podávala som ho so sezamovými tyčinkami, ktoré sa k nemu skvele hodili namiesto chlebových krutónov, s nimi som polievku podávala druhý raz.

Odporúčam všetkým, aj vegetariánom alebo uctievačom diét, lebo pri patričných úpravách možno dosiahnuť rovnako dobré výsledky chuti fakt sýtej polievky.  Najlepšie je polievku pojedať pri okne z hlbokej misky, privoniavať tej úžasnej vôni a pozorovať pritom padanie farebného lístia, pohrávanie sa vetra s nimi, mačky ponáhľajúce sa ku dverám, aby sa mohli láskyplne obtierať o nohy svojich domácich, možno sa pritom ujde aj im nejaká tá dobrôtka.